Čtvrtfinále Grand Slamu po 14 letech. Zúročila jsem tvrdou práci, zářila Sorana Cirstea

Zdroj fotky: Getty Images

Sorana Cirstea potvrzuje v posledních dvou letech svoji příslušnost k užší světové špičce, když se drží, až na výjimky, v elitní padesátce. V loňské sezóně se přiblížila i svému životnímu maximu, od kterého ji dělily na 24. místě tři příčky. Velkého úspěchu dosáhla i nyní v New Yorku, kde si poradila už s několika špičkovými hráčkami a zahraje si své druhé čtvrtfinále v kariéře. Od toho prvního už uplynulo více než čtrnáct let.

Rumunská tenistka Sorana-Mihaela Cirstea překvapuje svou jízdou na US Open nejednoho tenisového fanouška či experta. V letošní sezóně zářila už na venkovních amerických hardech, ale to bylo na jaře v Indian Wells a Miami. Na turnajích Sunhine Double uhrála čtvrtfinále (prohra se Swiatek) a semifinále (prohra s pozdější šampionkou Kvitovou). Na podzim ale nepodávala na venkovních betonech nijak zářivé výkony. Pokaždé vyhrála jen jeden zápas, ať už hrála ve Washingtonu, Montrealu nebo Cincinnati. Na US Open píše jinou pohádku, podobnou jaru. Pohádka podobající se roku 2009, kdy byla poprvé na Grand Slamu tak daleko.

Čtvrtfinále ještě jako teenagerka

"Jsem šťastná, jak jsem hrála a doufám, že můžu tuhle svoji hru udržet a je to pro mě jen začátek," zářila tehdy ještě devatenáctiletá dívka po osmifinálovém vítězství na Jelenou Jankovič. Psalo se prvního června 2009 a rumunský talent, který na žádném dosavadním Grand Slamu nebyl ani ve třetím kole, se ocitl ve čtvrtfinále Roland Garros. V něm už nestačila na Samanthu Stosur, ale i tak si připsala velmi překvapivý výsledek v sezóně, ve které si kromě zlepšení žebříčkového maxima ocitla i druhý rok po sobě v TOP 50 na konci sezóny.

V ten moment netušila, jak dlouho si na podobný úspěch na Grand Slamech bude muset počkat. 

"Zúročila jsem tvrdou práci"

Někdy na životní výsledek čekáte celou kariéru, jindy přijde hned a už ho nikdy nezopakujete. Rumunská kráska, která promluvila i o tom, jak se na tenistky pohlíží z hlediska poměru krásy a úspěchů, čekala na další postup mezi osm nejlepších hráček na grandslamovém turnaji 52 Grand Slamů a celkem 5206 dnů.

"Mám na své tváři velký úsměv, protože jsem tvrdě pracovala pro těch pár lidí, kteří vědí, co všechno se odehrávalo na pozadí. Kolik práce jsem do toho dala, abych tu dnes stála. Znamená to pro mě všechno," zářila dojetím Sorana Cirstea po osmifinálovém klání s Benčič.

Ve Flushing Meadows prožívá v posledních dnech spanilou jízdu. Poté, co si na úvod poradila s domácí Kaylou Day a Annou Kalinskou, přehrála v náročném třísetovém utkání 6:3, 6:7, 6:4 světovou čtyřku Elenu Rybakinu a v osmifinále již zmíněnou olympijskou šampionku Belindu Benčič.

"Navíc ta podpora, kterou tento týden mám, je neskutečná," děkovala přímo na kurtu divákům.

Druhá míza

Stejně jako 14 let dělí její čtvrtfinálové účasti, 13 let dělí její dva tituly na okruhu WTA. Finále si zahrála i v letech 2013 a 2019, jenže neúspěšně. Před deseti lety si také prožila životní sezónu s maximem na 21. místě světa. A stejně jako druhý titul mohla získat dříve, mohla si i dříve zahrát čtvrtfinále, neboť třikrát bojovala v osmifinále grandslamového podniku (Australian Open 2017 a 2022, French Open 2021). Ani jednou se jí to nepovedlo, ale svoje úsilí nevzdala.

"Vždy jsem snila o tom, abych tu byla, a to je to pro co pracujete. Spoustu let jsem tvrdě pracovala, ale nebyla jsem oceněna. Na konci se vám to však vždy vyplatí, pokud budete pracovat. Doufám, že to udržím. Je to sen hrát před vámi," dodala.

Ve čtvrtfinále se Sorana Cirstea utká s Karolínou Muchovou se kterou se letos potkaly už třikrát s bilancí 2:1 pro českou dvojku a světovou desítku (vyhrála v Dubaji a Montrealu, prohrála v Miami).

Využije ještě svůj potenciál?

Jedno jméno vyzdvihávala okamžitě po vítězném zápase. Je to její trenér se kterým navázala spolupráci právě po americkém Grand Slamu v loňském roce a člověk, který stojí za jejími povedenými výkony v letošní sezóně. 

Vítěz Australian Open 2002 a bývalý sedmý hráč světa Thomas
Johansson zmínil, že nikdy nespojila vše dohromady a nevyužila svého potenciálu.

"Je velmi talentovaná a svými zbraněmi pokrývá celý kurt. Její problém nebyl tenis, ale mentální stránka hry," zmínil na letošním US Open Johansson.

Od rekordmanky daleko

Vůbec nejdelší rozdíl mezi dvěma čtvrtfinálovými účastmi má na svém kontě Chorvatka Mirjana Lučič. Její konečné semifinále Wimbledonu 1999 a postup ze čtvrtfinále do semifinále Australian Open 2017 dělí téměř 18 let.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full