Divoká karta? Ani jeden z turnajů ji vracející se grandslamové finalistce nenabídl

Zdroj fotky: Getty Images

Po téměř dvou letech se na okruh WTA vrací finalistka Australian Open Jennifer Brady. Americká tenistka rozšiřuje seznam vracejících se grandslamových finalistů, po dlouhém zranění, v posledních týdnech, na kterém jsou Kei Nishikori s Milosem Raonicem. V minulém týdnu se představila na okruhu ITF a příští týden si zahraje turnaj vyšší úrovně WTA, kam nedostala divokou kartu. Využít musí chráněný žebříček, kterého má omezené množství.

Sezóna 2021 byla pro nyní osmadvacetiletou Američanku Jennifer Brady hořkosladká. Na začátku roku se po třísetové bitvě s Karolínou Muchovou probila do finále Australian Open, kde ve dvou setech nestačila na Naomi Osaku. Díky tomuto úspěchu se vyhoupla na své maximum v podobě 13. místa světového žebříčku. Ve zbytku sezóny už moc zápasů, natož úspěchů nepřidala (nejlépe osmifinále v Madridu), protože jí začaly trápit zdravotní problémy. Když ve druhém kole Masters v Cincinnati proti Jeleně Ostapenko ucítila prasknutí v levé patě, kvůli kterému skrečovala, netušila, že to bude její poslední zápas na skoro dva roky.

"Myslím, že by se to dalo říct. Upřímně jsem poslední zápas bez bolesti hrála v Austrálii," zmínila Jennifer Brady.

Dlouhé zranění

Kromě problému s patou, kdy si v již zmiňovaném zápase s Ostapenko přivodila natržení plantární fascie (silný pruh vazivové tkáně), se potýkala také s únavovou zlomeninou v pravém koleni. Kvůli těmto zraněním se nevrátila v roce 2022 na kurty a během rekonvalescence trpěla záchvaty úzkosti.

"Nikam jsem se neposouvala. Připadala jsem si, že jsem pořád na stejné lodi. Udělala jsem nulový pokrok. Začala jsem mít úzkosti a přemýšlela jsem, jestli budu někdy schopná se vrátit a znovu hrát. Měla jsem pouze černé myšlenky, nebyla jsem na tom dobře po mentální stránce," přiznala vítězka jednoho turnaje WTA Jennifer Brady.

Původní plán návratu byl na French Open, ale stejně jako mnoho plánů za poslední dva roky nevyšel.

Návrat po 698 dnech

Minulý týden se po dlouhé odmlce, která čítala 698 dnů, vrátila zpět. První soutěžní zápas zvládla vyhrát, když na ITF turnaji v Granby porazila Japonku Okamuru 6:2, 6:3. V osmifinále ovšem podlehla další hráčce ze země vycházejícího slunce Sakatsume 4:6, 6:7. 

"Jsem tak šťastná, že můžu zase hrát. Přála bych si, abych mohla odehrát více zápasů s velkými hráčkami, ale tohle mi pomůže otestovat moji úroveň a zjistit, jak na tom jsem. Pak se mohu vrátit na tréninkový kurt a pokusit se připravit na další turnaj," řekla ke svému návratu Jennifer Brady.

Ani grandslamové finále není důvodem?

Další turnaj čeká Američanku už příští týden ve Washingtonu. Turnaj WTA 500 je silně obsazený. V čele seznamu přihlášených hráček figurují její krajanky Pegula s Gauff nebo Francouzka Caroline Garcia. 

Jennifer Brady využije ke startu chráněný žebříček (protected ranking/PR). Ten jí umožní i start na Masters v Montréalu a Cincinnati. Chráněný žebříček ovšem není neomezený. Dá se využít na prvních 12 měsíců nebo prvních 12 turnajů (z nichž jsou dva Grand Slamy), záleží na tom, která z možností nastane dříve. O to více zaráží, že Jennifer Brady jako jedna ze tří Američanek (ještě Collins a Gauff) ve finále Grand Slamu od posledního amerického grandslamového vavřínu (Sofie Kenin na Australian Open 2020) nedostala zatím ani na jeden turnaj divokou kartu, i když se jedná většinou o domácí podniky.

Divokou kartu do turnaje dostala jiná velká jména, a to konkrétně Bianca Andreescu, Sofia Kenin, Elina Svitolina a Danielle Collins.

Jennifer Brady se tak musí snažit na každém turnaji o co nejlepší zlepšení současného žebříčku (WTA 1055). 

"Uvědomila jsem si: Panebože. Je to stejná hloupost, jen jiný den. Vím, že mám velké štěstí, že dělám to, co dělám... Zbývat se těmito věcmi. Nevadí mi to. Užívám si to. Je to náš život. Život profesionálního tenisty," vyjádřila se k pocitu být zpět na tour.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full