Dvě místa a pět adeptů. Boj o Turnaj mistrů míří do svého závěru

Zdroj fotky: Getty Images

Turnaj mistrů v Turíně už zná šest účastníků. Dvě místa jsou pořád volná a reálnou šanci zahrát si v italské metropoli má celkem pětice tenistů. Jako každoročně se o posledních účastnících rozhoduje na Masters v Paříži. Letos není rozhodnuto ani po osmifinálových duelech a nemusí být ani po čtvrtfinále.

Masters v pařížské hale Bercy je každoročně svědkem závěrečných bojů o účast na ATP Finals (Turnaj mistrů). V loňské sezóně si během úvodních kol závěrečného velkého podniku ATP 1000 zajistili definitivně postup Auger-Aliassime a Rublev. Pro oba hráče byla hrozba před startem turnaje, že o své místo přijdou, jen teoreticky malá. Paradoxně po odhlášení Carlose Alcaraze, den před koncem Masters, přibylo ještě jedno volné místo. To nakonec v těsném souboji s Runem a Hurkaczem uzmul Taylor Fritz.

Letošní pole účastníků však ještě po osmifinálových duelech není rozhodnuté. Výhrou nad Zverevem se k pětici Djokovič, Alcaraz, Medveděv, Sinner a Rublev přidal Stefanos Tsitsipas. Kdo obsadí zbylá dvě místa? Ve hře jsou Alexander Zverev, Holger Rune, Hubert Hurkacz, Alex De Minaur a teoreticky i Karen Khachanov.

Naposledy v hlavní roli s Polákem

Psal se rok 2021, kdy naposledy bylo tolik hráčů (čtyři) v takto těsném boji. Ani tenkrát mezi nimi nechyběl Hubert Hurkacz. Polák nakonec semifinálovou účastí v Paříži přeskočil jak Jannika Sinnera, tak Caspera Ruuda a zajistil si účast v Turíně ze sedmého místa. Nejsmolnější byl výsledek pro mladého Itala, který si až letos vybojoval premiérovou účast na ATP Finals, když nepočítáme, že on a Cameron Norrie startovali v roce 2021 jako náhradníci. Přestože kvalifikace na Turnaj mistrů 2021 byla těsná, rozhodnuto bylo na rozdíl od letošního roku před čtvrtfinálovými zápasy.

Letošní boj plný mnoha jmen

Hráčů, kteří mohli teoreticky pomýšlet na Turnaj mistrů, bylo mnoho. Postupně své šance ztratili i hráči, u kterých nebyly šance jen idealistické, jako Tommy Paul, Taylor Fritz a loňský finalista Casper Ruud. Boj stále zuřil i po konci těchto hráčů. Po vítězství Holgera Runeho nad Danielem Altmaierem bude zuřit nadále. Letos navíc ATP udělala změnu v kalendáři a po Masters jsou ještě dvě dvěstěpadesátky, kam se boj může přesunout v případně těsných rozestupů.

Jak vypadá situace před čtvrtfinálovými zápasy?

Alexander Zverev

Drží zatím sedmou příčku (3585 bodů) a k postupu má nejblíže. Bohužel pro něj už svoji účast či neúčast nezvrátí na kurtu v hale Bercy. Poté, co v osmifinále Masters v Paříží vypadl se Stafanosem Tsitsipasem, nemá osud ve svých rukou. Nakonec však nechce nic ponechat náhodě a jako náhradník se dostal na turnaj do bulharské Sofie, kde bude plnit roli nasazené jedničky.

Holger Rune

Pokud by prohrál ve třetím kole s Danielem Altmaierem nebylo by co řešit a Dán by mohl plánovat dovolenou pro sebe i svého nového trenéra. Osmý muž živého žebříčku Race to Turin (3460 b.) se ve čtvrtfinále Masters v Paříži utká s Novakem Djokovičem v repríze loňského finále. Jestli prohraje, předá osud do rukou Hurkacze a De Minaura. Naopak v případě vítězství přeskočí Zvereva a přiblíží se k premiérové účasti na Turnaji mistrů. Definitivně by si ji zajistil postupem do finále.

Hubert Hurkacz

Pokud by měl Hubert Hurkacz dostat přezdívku, zněla by "last minute". Stejně jako před dvěma lety může na Masters v Paříži poposkočit z nepostupového na postupové místo pro Turnaj mistrů. V letošní sezóně je jeho cesta speciální v tom, že během posledních tří turnajů (vítězství v Šanghaji a finále v Basileji) nahrál 1300 bodů z celkových 3245 b. svítících u jeho jména v živém žebříčku do Turína. 

Ve čtvrtfinále narazí na, ve výborné formě hrajícího, Grigora Dimitrova. Ani postup do semifinále ho na Turnaj mistrů už neposune. Poté, co do čtvrtfinále prošel Holger Rune, je jedinou možností, nejlepšího polského tenisty současnosti, k posunu na postupové příčky postup do finále. I ten je však podmíněn vypadnutím Runeho s Dojokovičem. Navíc v případě triumfu De Minaura by se boj prodloužil do dalšího týdne.

Podtrženo sečteno, úplnou jistotou k postupu na ATP Finlas je vítězství. Naopak v případě prohry s Dimitrovem je ze hry venku.

Alex De Minaur

Nenápadný Australan (2740 b.) má po postupu přes Jannika Sinnera, který mu skrečoval kvůli únavě a špatnému uspořádání harmonogramu zápasů, nejtěžší situaci. Musí turnaj vyhrát a zároveň Rune nesmí postoupit do semifinále a Hurkacz nesmí postoupit do finále.

I tak by minimálně s Runem a Zverevem ještě o účast bojoval v následujícím týdnu. Hurkacz by se k nim přidal, pokud by neprohrál čtvrtfinálový zápas s Dimitrovem.

Karen Khachanov

Na závěr libůvka pro fajnšmekry. Ve čtvrtfinále Masters v Paříži je i ruský tenista, který má také šanci se do Turína dostat, ale hodně matematickou. Nachází se na 14. příčce žebříčku Race (2475 b.). K tomu, aby se představil mezi nejlepší osmičkou sezóny, musí pařížské Masters vyhrát a k tomu přidat titul i příští týden na ATP 250 v Métách, kde je přihlášený. K tomu všemu potřebuje i prohru Runeho s Djokovičem. Nepostup Hurkacze do finále a nezískání titulu De Minaurem už by si musel případně zařídit sám.

Jak už bylo zmíněno, letošní rok je navíc specifický tím, že po Paříži nás čekají ještě dva podniky ATP 250 v Métách a Sofii. V případě těsných rozdílů se může rozhodovat až tam.

Kdo nakonec obsadí zbylá dvě místa na Turnaji mistrů?

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full