Emma Raducanu: Občas si přeji, abych US Open nikdy nevyhrála

Zdroj fotky: Getty Images

Před dvěma lety objevil tenisový svět Emmu Raducanu. Tehdy osmnáctiletá Britka postoupila do osmifinále Wimbledonu. O dva měsíce později dokonce senzačně opanovala, trnitou cestou z kvalifikace, US Open. Zaznamenala velký úspěch, který ji vystřelil do tenisových výšin, na které ale nebyla zcela připravena.

Zdaleka se nemohla ucházet o primát nejmladší grandslamové vítězky, jelikož Martina Hingis vyhrála Australian Open 1997 v 16 letech, ale i tak byl její příběh pozoruhodný. Emma Raducanu vlétla do tenisového dění jako uragán. Na jejím druhém turnaji na nejvyšším okruhu vypadla po třech vítězstvích až v osmifinále s Ajlou Tomljanovič. Tím turnajem byl Wimbledon. Následně přišla americká šňůra a britská hvězdička začala naplno zářit.

V Chicagu to nevyšlo, v New Yorku slavila

Betonovou část sezóny zahájila částečně na ITF okruhu, protože mezi turnaji v San Jose a Chicagu zvolila menší podnik v Landisville. Tam skrečovala čtvrtfinále proti Parrizas-Diaz. V Chicagu ukázala, že se s ní musí počítat, když až v třísetové finálové bitvě podlehla Clare Tauson.

Na US Open musela do kvalifikace, ale postupně porazila deset soupeřek. V kvalifikaci přešla přes Bibiane Schoofs, Mariam Bolkvadze a Mayar Sherif. Stefanie Voegele, Shuai Zhang, Sara Sorribes Tormo, Shelby Rogers, Belinda Benčič, Maria Sakkari a Leylah Fernandez odnesly neuvěřitelnou formu britské mladice v hlavní soutěži. Raducanu se stala prvním grandslamovým vítězem z kvalifikace. To jak jednoznačně dolétla k titulu dokumentuje fakt, že nejvíce gemů v zápase s Raducanu uhrály Fernandez a Benčič, a to sedm.

Finále mezi Emmou Raducanu a Leylah Fernandez (6:4, 6:3) bylo prvním finálovým utkání mezi teenagerkami na Grand Slamu od finále US Open 1999 mezi Serenou Williams a Martinou Hingis.

Velký tlak a nebezpečí na každém rohu

Po vítězném turnaji ve Flushing Meadows se z hráčky na 150. místě žebříčku stala tenistka světové špičky (WTA 23). "Musela jsem velmi rychle vyzrát. Když jsem vyhrála v New Yorku, byla jsem velmi naivní," prozradila Emma Raducanu. "V posledních dvou letech jsem si uvědomila, že Tour a vše, co s ní souvisí, není moc milé, důvěryhodné a bezpečné místo," dodala.

V 18 letech to byla pro Raducanu obrovská změna. Rodačka z Toronta, dcera Rumuna a Číňanky, začala být žádaná a někteří lidé z branže chtěli využít jejího věku a mladistvé nerozvážnosti.

"Vnímají mě jako prasátko s penězi. Musíte být ve střehu, protože venku číhá spousta žraloků. Bylo těžké se v tom orientovat. Několikrát jsem se spálila. Naučila jsem se tak, že okruh lidí kolem vás musí být co nejmenší," řekla mladá Britka.

"Občas si přeji, abych US Open nikdy nevyhrála"

Ten večer byla královnou a užívala si velkého vítězství. "Když jsem tehdy slavila na kurtu, měla jsem to tak, že bych kvůli tomuhle okamžiku absolvovala cokoliv na světě," zmínila Raducanu.

Od US Open ale její kariéra nenabrala strmý vzestup. Místo toho ji provází četná zranění a neúspěch střídá neúspěch. Na Grand Slamech skončila třikrát nejdále ve druhém kole. Hlavně neobhajoba titulu v New Yorku zapříčinila velký propad žebříček a najednou situaci, na kterou během svého posunu až do elitní desítky nebyla zvyklá.

Jeden z nejpovedenějších turnajů zaznamenala letos v Indian Wells, kde ji zastavila až v osmifinále světová jednička Iga Swiatek.

"Od té doby jsem zažila spoustu neúspěchů, jeden za druhým. Jsem odolná, ale není to jednoduché. Občas si přeji, abych US Open nikdy nevyhrála, aby se to nikdy nestalo."

Operace a nejistý návrat

V současnosti 128. hráčka podstoupila na začátku května operaci obou zápěstí a kotníku. Kvůli tomu tak neodehrála Roland Garros a nepředstaví se ani na domácím Wimbledonu. V červnu se rozešla navíc se svým trenérem Sebastianem Sachsem a nyní hledá svého šestého trenéra za poslední dva roky.

"Bolí mě, že zmeškám letní turnaje. Snažila jsem se problémy bagatelizovat, takže děkuji všem svým fanouškům, kteří mě nadále podporovali, když jste neznali fakta," prohlásila.

Kromě fyzických obtíží museka čelit i mentálním nesnázím.

"Byla jsem pod tak velkým tlakem, abych hrála a lidé neměli ponětí, co se děje. Já jsem musel mít tuhle fasádu, abych všechno udržel uvnitř. Bylo to opravdu těžké."

Kdy a jak silná se vrátí Emma Raducanu? Ukáže svůj talent a nebo zůstane US Open jejím jediným velkým triumfem? To nám ukáže čas.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full