Fernando Verdasco dostal dvouměsíční trest za doping. Neprodloužil si výjimku na léky

Zdroj fotky: Getty Images

Bývalá světová sedmička Fernando Verdasco se i ve svých devětatřiceti letech stále snaží držet ve světové špičce. Španělský veterán má však nyní problém. Organizace zajišťující bezúhonnost profesionálního tenisu oznámila, že přijal dvouměsíční zákaz činnosti za porušení dopingových pravidel.

Doping ve sportu bude bohužel navždy hojné téma jakékoliv diskuze. Výjimkou není ani tenis, ani Fernando Verdasco. V bílém sportu se první dopingové případy objevují už na konci 60. let, kdy Španěl Andrés Gimeno přiznává užití testosteronových injekcí. První testy se provádí v 80. letech a pravidelné kontroly od první poloviny let devadesátých. S dopingovými pravidly, za nevědomé nebo vědomé užívání zakázaných látek, měli problémy například Petr Korda, Martina Hingis, Bára Strýcová, Maria Sharapova, Sara Errani, Robert Farah nebo Simona Halep. Rumunčin případ se aktuálně vyšetřuje.

Léky na ADHD

Pozitivní test na methylfenidát měl Fernando Verdasco v únoru během turnaje ATP v brazilském Riu de Janeiru. Látka se mu do těla dostala z léku na hyperkinetickou poruchu (ADHD), kterou trpí. Na daný typ léků měl terapeutickou výjimku, tu si ovšem nedopatřením zapomněl prodloužit. "Jednotka pro tenisovou integritu (ITIA) akceptuje, že hráč neměl v úmyslu podvádět a že jeho provinění bylo neúmyslné," uvádí ve svém stanovisku ITIA. Semifinalista Australian Open 2009 navíc u Světové antidopingové agentury hned požádal o obnovení výjimky.

Místo dvouročního trestu obdrží pouze zákaz na dva měsíce. Ten současnému 125. hráči vyprší 8. ledna a Fernando Verdasco tak bude mít možnost se představit na turnajích před Australian Open.

"Za konkrétních okolností tohoto případu, na základě míry zavinění hráče, tenisový antidopingový program umožňuje zkrátit příslušnou dobu zákazu činnosti ze dvou let na dva měsíce," doplnila ITIA. Sám Verdasco svůj zákaz veřejně nekomentoval. Převzal však plnou zodpovědnost za výsledek a prozradil, že lék užíval podle pravidel výjimky pro terapeutické užívání (TUE).

Pomůže případ Verdasco Simoně Halep?

Australský tenista John Millman, známý vyjadřováním svých názorů na Twitteru, promluvil ohledně terapeutického užívání léků. "Obecně se mi vůbec nelíbí v profesionálním sportu výjimka pro terapeutické užívání. Otevírá příliš mnoho mezer pro legální doping. Je to velmi nešťastné pro ty, kteří to vážně potřebují, jako je to pravděpodobné v tomto případě."

Zároveň si myslí, že by celá situace mohla pomoc již zmíněné bývalé světové jedničce z Rumunska. "Tohle je jeden z důvodů, proč si myslím, že je Simona Halep nevinná. Pokud opravdu chtěla zvýšit svůj výkon látkou, mohla si zažádat o výjimku pro terapeutické užívání. Opravdu věřím, že je nevinná a že se brzy vrátí obhajovat svou osobu před soud," dodal ke svému názoru na Twitteru.

Probudil i negativní odezvu

Jasnou kritiku vyslal do světa americký tenista Reilly Opelka. "Jeden z největších problémů v tenisu. Proč chlapi berou adderall (lék na hyperkinetickou poruchu) poprvé v životě jako dospělí? Legální doping," vyjádřil se v současnosti 38. tenista světa.

"Promiň, ale nemám empatii pro žádného tenisu s pozitivním testem na adderall, protože si myslím, že je to lék zvyšující výkon," dodal.

Jak se na výjimky v dopingových pravidel kvůli užívání léků díváte Vy?

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full