Hráči za letošní Wimbledon nezískají žádné body

Zdroj fotky: Getty Images

Před několika týdny LTA zakázala start ruským a běloruským hráčům na všech britských turnajích. Wimbledon není výjimkou. Toto rozhodnutí organizátorů nejslavnějšího turnaje světa se nelíbilo vedení ATP a WTA. Ta včera rozhodla, že hráči na třetím grandslamu sezóny nezískají žádné body.

Tenisové asociace vznesly svá rozhodnutí 

O zákazu startu Rusů a Bělorusů Wimbledon rozhodnul již v dubnu kvůli válce na Ukrajině. Ti by kvůli neúčasti přišli o body z minulého roku. Nakonec ale nebudou jediní, kteří přijdou o body. ATP a WTA rozhodla o tom, že body nepřičtou žádným hráčům. Důvodem je právě nesouhlas se zákazem startu Rusů a Bělorusů.

"Možnost tenistů jakékoliv národnosti účastnit se turnajů podle zásluh bez jakékoliv diskriminace je pro naši Tour zásadní. Rozhodnutí Wimbledonu zakázat ruským a běloruským tenistům hrát letos v létě v Británii porušuje tyto principy a podkopává integritu žebříčkového systému ATP," okomentovalo své rozhodnutí vedení ATP.

"Naše pravidla a dohody existují proto, aby chránily práva hráčů jako celku. Jednostranná rozhodnutí tohoto druhu mohou stanovit pro zbytek Tour nebezpečný precedens, pokud nebudou nijak řešena. Diskriminace ze strany jednotlivých turnajů prostě není možná vzhledem k tomu, že Tour působí ve více než 30 zemích," stálo dále v oficiálním vyjádření.

Co by to znamenalo pro hráče? 

Body za loňský Wimbledon by se měli hráčům odečíst. Pokud by došlo k jejich odečtení všem hráčům, tak by to výrazně zamíchalo žebříčkem. Největší ztráta by to byla pro finalisty. Novak Djokovic by mohl klesnout až na třetí místo. Daniil Medveděv loni postoupil do osmifinále a dostal by se na pozici světové jedničky.  Dvojkou by byl Zverev.

Negativní dopad by odečtení bodů mělo i na postavení Karolíny Plíškové. Ta je aktuálně osmou hráčkou světa. Loni ve Wimbledonu postoupila do finále. Na tomto turnaji tak letos obhajuje největší množství bodů.

Rozhodnutí se nelíbí hlavně Ukrajincům 

Rozhodnutí ATP a WTA vnímá negativně většina hráčů. Každý ale z jiného úhlu pohledu. Pro spoustu hráčů to je zklamání kvůli tomu, že nebudou moci získat žádné body do žebříčku. Ukrajinští tenisté to vnímají jako podporu Rusů. Jejich přáním nyní je, aby byl postoj ruských a běloruských tenistek a tenistů k invazi prošetřen a dle toho případně udělen zákaz hrát turnaje.

Své vyjádření umístil na sociální sítě například Sergiy Stakhovsky, Alexandr Dolgopolov nebo Marta Kostyuk.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full