Rusové a Bělorusové si letos Wimbledon nezahrají

Zdroj fotky: Getty Images

Aktuální invaze Ruska na Ukrajinu způsobila mnoha ruským a běloruským sportovcům v jejich kariéře velké problémy. Tenisté z těchto zemí zatím dodnes výrazně omezeni nebyli. První zákaz přišel až dnes. Stopku jim vystavila Britská tenisová asociace. Nebudou tedy moci startovat mimo jiné ani na slavném Wimbledonu.

Nejslavnější turnaj přišel se zákazem jako první

Od začátku válečného konfliktu na Ukrajině se spekulovalo o omezení Rusů a Bělorusů na Tour. ITF přišla s několika pravidly. Hráči nemohou hrát pod vlajkou své vlasti. Dále byli vyřazeni z Davis Cupu, Billie Jean King Cupu a ATP Cupu. Na území Ruska a Běloruska se navíc nemohou konat tenisové turnaje.

Organizátoři Wimbledonu jako první nastínili vyloučení tenistů z turnaje. Dnes se vše potvrdilo. Nejdříve tuto informaci zveřejnila BBC. O pár hodin později se tenisový svět dočkal vyjádření i od pořadatelů turnaje.

„S hlubokou lítostí musíme odmítnout přihlášky ruských a běloruských hráčů na The Championships 2022. Za okolností takové neodůvodněné a bezprecedentní vojenské agrese by bylo nepřijatelné, aby ruský režim čerpal jakékoli výhody ze zapojení ruských nebo běloruských hráčů do turnaje,“ stálo v prohlášení.

„Uvědomujeme si, že je to pro postižené jednotlivce těžké. Budou trpět za činy vůdců ruského režimu. Velmi pečlivě jsme zvažovali alternativní opatření, která by mohla být přijata v rámci pokynů vlády Spojeného království, ale vzhledem k vysoce profilovanému prostředí šampionátu je důležité nedovolit, aby byl sport využíván k propagaci ruského režimu.“

K Wimbledonu by se měla připojit i LTA (Britská tenisová asociace). Ta by měla těmto hráčům zakázat startovat na všech britských turnajích.

Wimledon letos nenavštíví téměř čtyřicet hráčů

Zejména ruský tenis má ve světové špičce mnoho hráčů. Pro Wimbledon to budou ztráty také ze strany atraktivity obsazení. Zákaz se bude týkat celkem třiceti Rusů a devíti Bělorusů. Mezi nimi se nachází například Daniil Medveděv, Andrey Rublev, Aryna Sabalenka nebo Victoria Azarenka.

„Pokud se okolnosti mezi dneškem a červnem podstatně změní, zvážíme to a odpovídajícím způsobem zareagujeme,“ řekl předseda All England Clubu Ian Hewitt.

Jaký názor má na celou situaci ATP a WTA? 

Mužská ani ženská tenisová asociace nezakázala Rusům a Bělorusům hrát na mezinárodních turnajích. S postojem Wimbledonu tedy nesouhlasí. Označuje jej za diskriminaci.

"Dle našeho názoru je dnešní jednostranné rozhodnutí LTA o vyloučení ruských a běloruských hráčů z britských turnajů nespravedlivé," informovalo ve svém vyjádření vedení ATP.

"Diskriminace na základě národnosti vytváří rozpor s naší dohodou s Wimbledonem. V té stojí, že se mohou zúčastnit hráči na základě jejich postavení v žebříčku."

Vedení WTA ve svém prohlášení dodalo, že tento zákaz "není spravedlivé ani oprávněné" a je "velmi zklamané z tohoto rozhodnutí."

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full