Jak ukrajinská tenistka Daria Lopatetska našla azyl v Česku

Zdroj fotky: ITF

Na začátku války na Ukrajině byly tenistky nuceny svůj domov a rodinu opustit. O hrůzném zážitku se na sociálních sítích podělila například Dayana Yastremska, která byla v době začátku bombardování s rodinou v Oděse. Další tenistkou, která musela z Ukrajiny odjet, je devatenáctiletá Daria Lopatetska. Ta našla azyl v České republice a zahraje si turnaj na Štvanici.

Válka přinutila mladou tenistku k odchodu ze země

Daria Lopatetska pochází z Charkova, ale v posledním roce trénuje v Kyjevě. Tato oblast je nyní těžce zkoušena. Po začátku války se společně se svojí matkou a sestrou se rozhodly odjet.

"Nechtěla jsem odejít. Chtěla jsem zůstat a pomáhat. Zůstaly jsme dvacet dní. Byly to dny strachu a nočních můr. V pět ráno jsem se budila kvůli výbuchům. Nevěděla jsem co bude. Doufala jsem, že to celé brzo skončí. Měla jsem strach o sebe i rodinu a kamarády. V tu chvíli mi došlo, že víc pomůžu tím, co umím. Když budu hrát tenis a propagovat ukrajinskou vlajku ve světě.“

Azyl našla s rodinou v Říčanech

Velkou pomocí byla bývala deblistka Emily Webley-Smith. Ta se obrátila na organizaci WTA o pomoc. Díky spolupráci ženské tenisové asociace a české společnosti Perinvest Group, která vlastní TK Oáza Říčany, mohly odcestovat.

“Bylo hrozně těžké tam tátu nechat. Pořád jsem samozřejmě doufala, že ho zase brzo uvidím. Teď už vím, že neuvidím.“ Otec Darie zemřel. Převážel léky a vozil pomoc do postižených oblastí. Během jízdy z Charkova se mu na dálnici zastavilo srdce.

Náročná cesta na území České republiky trvala den a půl. Nejdříve Lopatetska s rodinou vlakem odjely do Užgorodu. Na hranicích na ně čekala ředitelka říčanského klubu Eva Slaninková.

“Byly vyřízené. Skoro celou cestu z východního Slovenska až do Prahy prospaly. Daria si s sebou vezla jen malý kufřík. I rakety musela nechat v Kyjevě. Neměla skoro žádné peníze. Zato měla odhodlání. Takové jsem u tak mladé holky snad ještě nikdy neviděla.“

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Eva Slaninkova (@eva_slaninkova)

Ukrajinská tenistka trénuje často na severu. V Říčanech podle slov Slaninkové ale vždy najde azyl ona i její rodina.

Obdržení divoké karty na ITF turnaj v Praze

Společnost Perinvest Group organizuje na začátku května největší společný turnaj v České republice. Od 2. května se bude areálu 1. ČLTK Praha konat ženský turnaj ITF s dotací 60 tisíc USD a Challenger mužů. V rámci podpory Lopatetské se společnost rozhodla udělit tenistce divokou kartu do soutěže.

“Jsem extrémně vděčná. Nemám slova, kterými bych pořadatelům poděkovala. Snad aspoň tím, že budu zdravá a připravená zahrát co nejlíp,“ vzkazuje tenistka.

Lopatetska je považována za velký talent. V patnácti vyhrála první turnaj mezi dospělými, kterého se zúčastnila. Vyhrála i další tituly. Ty ji téměř posunuly do první dvoustovky. Daria si v tu dobu zranila koleno. Nyní je ale připravena hrát.

"To, co se na Ukrajině děje, nemůžu z hlavy vypnout. Moje srdce i duše jsou tam.“ Zároveň je odhodlaná vyhrávat zápasy pro svou vlast i otce. Ten její zápas už nikdy neuvidí.

I vy se na mladou Ukrajinku můžete přijít podívat a podpořit ji během jejího zápasu. Turnaj startuje již v pondělí.

Jak ukrajinské tenistky vnímaly celý začátek invaze si můžete připomenout zde.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full