Jiří Lehečka zkopíroval výhru Menšíka. Česko vede po prvním dni nad Izraelem 2:0

Zdroj fotky: Václav Dobeš/Tiebreak Tennis

Jakub Menšík a Jiří Lehečka získali úvodní dva body českého týmu v kvalifikaci Davis Cupu proti Izraeli. Nejslavnější tenisovou soutěž hostí Česká republika po pěti letech, konkrétně v hale Vitality Slezsko ve Vendryni. Po úvodním dni vypadá situace mnohem lépe než při poslední účasti českých tenistů před domácím publikem. Za stavu 2-0 pro české barvy se v zítřejší čtyřhře, která může rozhodnout, představí Tomáš Macháč s Adamem Pavláskem.

Po prvním dnu kvalifikačního utkání o finálový podnik Davis Cupu vedou čeští tenisté nad Izraelem 2:0 na zápasy. Poté, co první bod získal Jakub Menšík po vítězství nad Yshaiem Olielem, přidal druhý puntík Jiří Lehečka. Stejně jako před dvěma lety v Tel Avivu ale na české tenisty nečekalo nic jednoduchého. Oba singlisté zvládli utkání i v těžkých koncovkách druhých setů. K dotažení obou duelů jim pomohla vyprodaná hala ve Vendryni.

"Chtěl bych poděkovat divákům. I v menší hale vytvořili skvělou atmosféru," řekl kapitán týmu Jaroslav Navrátil.

První bod připsal 18letý Menšík – Menšík vs. Oliel 6:1, 7:6 (4)

Do úvodního zápasu po rozhodnutí kapitána Navrátila nastoupil v roli týmové dvojky Jakub Menšík na úkor Tomáše Macháče, který po návratu z Austrálie ještě nebyl stoprocentně připraven. Benjamínek celé sestavy začal svůj první zápas v domácí kulise vyprodané haly ve Vendryni proti izraelské jedničce Olielovi sebevědomě. Hned druhým podáním připsal první eso a během chvíle se ujal vedení 3:0. Takřka nechytatelné rány o rychlosti přes dvě stě kilometrů za hodinu posílal na izraelskou stranu nepřetržitě celý zápas. Úvodní set netrval ani půl hodiny a Menšík v něm neztratil jediný bod po prvním podání. 

"Kuba na svůj věk hraje velmi dobře, nebojí se chodit do míčů a předvádí kvalitní podání. Má před sebou skvělou budoucnost," vyjádřil se na adresu svého soupeře Yshai Oliel.

Po prvním setu, který skočil 6:1 ve prospěch českých barev, se nechtěl Yshai Oliel nechat zahanbit. Levoruký hráč udržel své podání ve dlouhém gemu, který šel přes tři shody, za stavu 1:1. Soutěži o lepší a údernější podání dal razítko v šesté gemu Menšík, když nasázel čtyři esa za sebou. Tomu nechtěla věřit nejenom izraelská lavička, ale i většina publika.

"Viděl jsem videa, ve kterých Federer nebo Kyrgios trefili čtyři esa. Mně se to nikdy ještě nepovedlo. Když jsem šel na čtvrtý servis, říkal jsem si, že to musím zakončit esem," prozradil s úsměvem šťastný vítěz utkání.

Přetahovaná na servisu nabídla další brejky až za stavu 5:6, kdy českému hráči přeci jen "ztvrdla" ruka. Nervozitu mu pomohlo překonat podání. Jeden ze tří setbolů odvrátil mistrovsky esem. Nezalekl se ani nepříznivého stavu v tiebreaku a zápas ukončil, jak jinak než forhendovým winnerem (těch nasázel osmnáct) po výborném prvním podání (10 es v zápase). 

Menšíkova nadále stoprocentní v českých barvách

Kuba Menšík si připsal celkově čtvrtou výhru v Davis Cupu a zatím stále neokusil hořkost porážky.

"V prvním setu jsem ho skoro k ničemu nepustil. Chytil jsem úvod a výborně jsem servíroval. V druhém setu se hodně zlepšil, hlavně na servisu. Ještě jak je levák, tak nepříjemně servíroval, protože to tady na tom povrchu nepříjemně sjíždí. V koncovce mě už měl na lopatě. Jsem rád, že jsem v druhém setu zvládl klíčové momenty," zhodnotil utkání Jakub Menšík.

"Těch momentů bylo dost. Gem z konce setu patřil k nim, ale mohl jsem se v celém zápase spolehnout na servis a forhend. Věděl jsem, že mě tyto dva údery podrží. Byl jsem nervózní, ale zvládl jsem to dobře," dodal.

Těžká práce ve druhém setu i pro Lehečku – Lehečka vs. Cukierman 6:1, 7:6 (2)

Stejné chyby, stejné známky! Slavnou hlášku z kultovního filmu Marečku, podejte mi pero! jako by si vzal Jiří Lehečka k srdci. Stejně jako jeho mladší kolega vstoupil do zápasu skvěle. Kromě prvního ztraceného gemu na returnu nepovolil svému soupeři téměř nic. Při podání Daniela Cukiermana mu dvakrát stačila jediná brejkbolová možnost.

"V prvním setu jsem ztratil sebevědomí. Neměl jsem ideální timing, ale tým mi řekl, ať na to zapomenu a nemám přehnaný respekt," prozradil po utkání Daniel Cukierman.

Druhý set byl vyrovnaný, i když Izraelec netrefoval tak často své první podání, měl větší procento získaných bodů po něm. Byl také aktivnější, což české jedničce znesnadňovalo situaci. Vítěze turnaje ATP 250 v Adelaide drželo první podání o rychlosti často přes 220 km/h a brilantní práce nohou. Světová jednatřicítka Jiří Lehečka ukazoval, že patří do světové špičky i přes některé zbytečné chyby jako vyhozený drive volej ve druhém setu za stavu 5:5, který ho málem stál udržení servisu. Lehečka mohl zápas uzavřít už za stavu 6:5, ale zatímco s Menšíkem hrála páska často, s Lehečkou nikoliv. Zápas došel stejně jako první utkání do tiebreaku, kde byl silnější český tenista a zvýšil vedené týmu na 2:0.

"Kdy jindy si zařvat, než na Davis Cupu"

"Ve druhém setu už jsem nedostával tolik volných bodů. Bylo to nepříjemný. Koncovka se mi nedařila dotáhnout. V tiebreaku jsem byl už zase lepším hráčem a přinesl jsem druhý bod do šatny," prozradil o zápase Jiří Lehečka.

"Bylo to trošku jiné, než například minulý rok ve Valencii nebo Málaze. V předchozích utkání jsem věděl, že oni musí vyhrát, aby se zápas neprohrál. Tento formát maže výhodu, kterou jsem využíval ve finálové skupině, protože tam už to znamenalo celkové vítězství, ale tady jsem věděl, že můžu pomoct k tomu to třeba i v klidu dohrát ve čtyřhře," vyjádřil se Jirka k zvyklosti chodit na kurt za stavu 1:0.

Rozhodne čtyřhra

V neděli ve 13:00 vstoupí na kurt deblisté. Půjde o třetí zápas, který může za stavu 2-0 pro Česko utkání rozhodnout. Zatímco izraelský kapitán Erlich prozradil, že bude mít nad čím přemýšlet, česká sestava je jasná.

"Zítra nastoupíme v tom složení, které jsem napsal. Doufám, že ten zápas ve čtyřhře dorazíme, a pak bude moci hrát Víťa Kopřiva svého singla," prozradil kapitán Navrátil.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full