Marta Kostyuk: Možná jsem šířila nenávist jen tím, že jsem byla v šatně

Zdroj fotky: Getty Images

Situace ohledně války na Ukrajině se vyostřuje nejenom v politickém světě, ale i ve světě sportu. Ukrajinské tenistky jsou v otázce války a s ní související účastí ruských a běloruských sportovců na různých turnajích často slyšet. Jednou z nich je mladá Ukrajinka Marta Kostyuk, která během turnaje v Miami reagovala na slova své běloruské kolegyně Aryny Sabalenky.

20letá Marta Kostyuk na sebe v poslední době upozorňuje na kurtu i mimo něj. Díky bilanci 16-8 a vítězství na turnaji v Austinu se nyní nachází na kariérním maximu, 38. příčce světového žebříčku. Právě na již zmíněném podniku v texaském Austinu porazila ve finále Varvaru Grachevu, které nepodala ruku. Poprvé se tak stalo už loni v zápase s Victorií Azarenkou a nikdo se nemohl divit, že úplně stejná situace nastala i na probíhajícím Masters v Miami. Ukrajinka prohrála ve druhém kole 1:6, 3:6 s o rok starší Anastasií Potapovou.

"Čekala jsem to. Je to její volba. Beru to tak, že jsem tu, abych hrála tenis a zapomněla na ostatní věci," řekla po zápase 21letá Ruska.

"S mnoha věcmi, které WTA dělá, nesouhlasím. Ať řeknu cokoliv, dostanu spoustu nenávisti. Můžete jí dát varování, pozastavit její činnost, nevím. Nemohu to komentovat, je to legrační," vyjádřila se k Potapové Marta Kostyuk. Její protivnice si na předchozím turnaji v Indian Wells před zápasem s Jessicou Pegulou oblékla dres fotbalového klubu Spartak Moskva. I přes tvrzení, že to nemělo politický záměr, dostala od WTA varování.

Nebyl to jediný moment, který vzbudil debaty v Indian Wells. Lesia Tsurenko kvůli panické atace, kterou měla utrpět po hovoru s šéfem WTA Stevem Simonem, nenastoupila k utkání 3. kola proti Aryně Sabalence.

"Řekl mi, že osobně nepodporuje válku, ale když ji hráči z Ruska a Běloruska podporují, je to jejich vlastní názor, který by mě neměl naštvat," vyjádřila se k situaci Tsurenko, za kterou se postavila i světová jednička Iga Swiatek. WTA v následném vyjádření uvedla, že chápe emoce, které musí všichni ukrajinští sportovci zvládat, že podporují Ukrajinu a odsuzují kroky ruské vlády.

"Nikdy jsem nečelila takové nenávisti v šatně"

Aryna Sabalenka letos prožívá skvělou sezónu po sportovní stránce. Z prvních dvaceti zápasů vyhrála hned 18 a slavila tituly v Adelaide a na Australian Open. Na dalších dvou turnajích prohrála s pozdější vítězkou. Ať už ve čtvrtfinále v Dubaji s Barborou Krejčíkovou nebo ve finále Indian Wells s Elenou Rybakinou.

Po osobní stránce pro ni není situace v tenisovém světě příjemná. "Je to pro mě těžké, protože jsem nikdy nečelila takové nenávisti v šatně. Je vážně těžké pochopit, že je tu mnoho lidí, kteří mě bezdůvodně nenávidí. Nic jsem neudělala," řekla pro ESPN Aryna Sabalenka.

"Stále věřím, že jsem neudělala nic špatného Ukrajincům, ne já, ne ruští sportovci. Upřímně řečeno, ukrajinských holek si moc vážím, protože kdyby v mé zemi spadla bomba nebo kdyby mi někdo zničil dům, nevím, jestli bych zvládla hrát na WTA," dodala.

Rozporuplná slova Kostyuk rok po účasti v podcastu 

"Možná bych některé hráče nepozdravila, ale nikdy jsem nikoho neoslovila. Možná jsem šířila nenávist jen tím, že jsem tam byla. Nevím, jak na to lidé přicházejí. Ale samozřejmě je tam napětí, nejsme přátelé. Jsme ve válce," vyjádřila se na adresu ruských hráček Marta Kostyuk.

Debata o tom, jestli Marta Kostyuk šíří nenávist, může mít spoustu pohledů. Na začátku května loňského roku však v podcastu Rennae Stubbs rozhodně přilila olej do ohně.

"V zápase by došlo k tomu, že bych pravděpodobně tomu člověku ublížila fyzicky, mentálně. To je to, co jejich země dělají nám. Sice ne fyzicky, ale mentálně stoprocentně," řekla tehdy Marta Kostyuk.

K ničemu takovému doteď nikdy nedošlo, což v podcastu zmínila i Kostyuk. Mentální válka však mezi jednotlivými tenistkami probíhá a dokud válka na Ukrajině neskončí, napětí nejspíše nepovolí.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi

Nejnovější komentáře

  1. opravdu lidé! už maji ukrajincu plné zuby at už všichni táhnou do ukraj ryti domu k banderovcum,fašistum, komediantu Zelenskému knučícímu za dolary ameriky vyvolává obrovské problémi v EU

Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full