Změna názoru? Ruští a běloruští tenisté se nejspíše zúčastní Wimbledonu

Zdroj fotky: Getty Images

Ruští a běloruští tenisté si v loňském roce kvůli válce na Ukrajině ve Wimbledonu nezahráli. Letos to vypadá, že situace bude přeci jen jiná. Podle britského deníku Daily Telegraph jsou šéfové britského tenisu ochotni od kontroverzního rozhodnutí ustoupit a zákaz startu zrušit.

Na konci února, konkrétně 24. února, tomu bylo rok od začátku ruské agrese na Ukrajině. Ta se nepromítla jen do politického, ekonomického a sociálního života. Už rok taktéž otřásá světem sportu. Tenis je jedním z mála odvětví, kde mohou ruští a běloruští tenisté jako reprezentanti svých zemí pod neutrální vlajkou startovat, na rozdíl od cyklistiky, biatlonu nebo atletiky.

V loňské sezóně se i tak nemohli zúčastnit všech turnajů. Svátek tenisu a nejtradičnější tenisový turnaj Wimbledon jim účast nepovolil. Ještě větší pozdvižení pak vyvolalo rozhodnutí ATP a WTA neudělovat za druhý Grand Slam sezony body, což odneslo hodně hráčů, ať už těch, co hodně bodů obhajovali (Maďar Márton Fucsovics) nebo těch, kteří body získali (Němka Tatjana Maria). ATP navíc udělila britskému tenisu za zákaz startu sportovců z Ruska a Běloruska pokutu jeden milion amerických dolarů, WTA 750 tisíc dolarů.

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Příspěvek sdílený Tiebreak Tennis (@tiebreak__tennis)

Rok 2023 s Rusy a Bělorusy?

Britská Lawn Tennis Association (LTA) se v loňském roce dostala pod tlak vlády, aby zákaz zavedla. To se nakonec stalo skutečností. Všechny turnaje pořádané LTA, Nottingham, Birmingham, Eastbourne i Queen´s Club, nepovolili start Rusům ani Bělorusům a stejně nekompromisní rozhodnutí potvrdil All England Lawn Tennis Club pořádající Wimbledon.

Po pátečním jednání šéfů britského tenisu to vypadá, že letos se k podobnému zákazu nepřipustí. Podle deníku Daily Telegraph všechna očekávání naznačují, že AELTC zákaz zruší. Ke startu však budou nejspíše muset podepsat formulář, ve kterém se zaručí, že nebudou nijak propagovat ani oslavovat válku ruského prezidenta Vladimira Putina.

"Chci hrát Wimbledon"

Loňského Wimbledonu se kvůli zákazu nezúčastnila Aryna Sabalenka, Daria Kasatkina, Andrey Rublev nebo Daniil Medveděv. Právě bývalá světová jednička se vyjádřila k současnému rozhodování o účasti či neúčasti. Nejen on, ale i další ruští a běloruští tenisté by se rádi na londýnské trávě představili.

"Chci hrát na trávě, chci hrát Wimbledon. Nevím, jaké bude jejich rozhodnutí. Musím pouze čekat a doufejme, že budu moct hrát Wimbledon a ukázat nějaké dobré výsledky," zmínil Daniil Medveděv.

Svitolina proti

Přestože se několik sportovců z Ruska i Běloruska vyjádřilo svůj nesouhlasný postoj k válce jako Aryna Sabalenka, která již dříve řekla, že nikdo nepodporuje válku, ale zároveň dodala, že má nulovou kontrolu nad běloruskou politikou, nebo Andrey Rublev svým vzkazem na kameru "žádnou válku, prosím", zejména ukrajinské straně se zrušení zákazu nelíbí.

"Doufám, že udělají to samé a zákaz zachovají. Nemyslím si, že by se to mělo změnit. Stále jsou lidé, kteří trpí a ruští vojáci pořád zabíjejí nevinné Ukrajince," řekla BBC Sport bývalá světová trojka, bronzová medailistka z Tokia, Elina Svitolina.

Letošní Wimbledon, ať už s Rusy a Bělorusy, nebo bez nich, se uskuteční od 3. do 16. července 2023.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full