Nezastavitelná Aryna Sabalenka dominovala ve finále a po hodině a čtvrt obhájila titul

Zdroj fotky: Getty Images

Australian Open se po roce dočkalo stejné vítězky. Aryna Sabalenka v dnešním finále porazila Qinwen Zheng a získala svou druhou grandslamovou trofej z Melbourne. Po jedenácti letech se stala úspěšnou obhájkyní titulu.

První úspěšná obhajoba titulu po jedenácti letech

Stejně jako minulý rok byla jednou z aktérek Aryna Sabalenka, jejíž soupeřkou byla Qinwen Zheng. Pro Číňanku se jednalo o první postup do finále grandslamu. Podařilo se jí to přesně deset let poté, co v Melbourne triumfovala její krajanka Li Na.

Obhájkyně titulu do utkání vstoupila velmi dobře. Hned v úvodní hře prolomila servis soupeřky. Následně se Číňanka sice dostala ke třem breakballům, které ale nedokázala proměnit. Sabalenka se po potvrzení breaku dostala do vedení 3-0. Tuto výhodu si po zbytek setu nedokázala vzít a první sadu ovládla poměrem 6-3 po využití pátého setballu.

Aryna dominovala i ve druhém setu. Hned v první hře podruhé získala servis Zheng a dostala se do vedení 2-0. Třetí ztrátu servisu Číňanka zaznamenala v páté hře, což definitivně rozhodlo o tomto utkání. Aryna Sabalenka uzavřela zápas v sedmé hře na svém servisu a zvítězila poměrem 6-3, 6-2.

"Jako vždy moje řeč bude zvláštní. Můj tým jsem po finále v Brisbane vystavila velkému tlaku a tentokrát to dopadlo o dost lépe," vtipkovala Aryna na úkor svého týmu a kouče, kterému jako rituál před každým zápasem podepisovala hlavu.

Po roce tak získala v Melbourne svůj druhý grandslamový titul. Letos na kurtu v porovnání s loňským finále strávila mnohem méně času. Utkání skončilo po hodině a čtvrt, zatímco Elenu Rybakinu udolala až po dvou a půl hodinách. Letos na cestě za titulem neztratila jediný set a je tak 5. hráčkou od roku 2000, která tohle dokázala. Za poslední dva roky vyhrála v Melbourne 28 z 29 odehraných setů.

Aryna Sabalenka zaznamenala i další rekord. Stala se první hráčkou po jedenácti letech, která v Melbourne dokázala obhájit titul. Poslední tenistkou, které se to podařilo byla krajanka Victoria Azarenka. Ta vyhrála v letech 2012 a 2013.

Mezi prvními gratulanty na sociálních sítích se objevila velmi dobrá kamarádka Sabalenky, Paula Badosa s popiskem: "Tak jednoduché. Zasloužíš si to šampione." Gratulace přišla i od Stefanose Tsitsipase, přítele Španělky.

Zklamání pro poraženou finalistku

Qinwen Zheng odehrála životní turnaj. Po celou dobu potvrzovala roli favoritky, když na cestě do finále ani jednou nemusela hrát s hráčkou z TOP 50. Využila tedy poměrně otevřené poloviny pavouka a zaslouženě postoupila do finále. Na obhájkyni titulu ale nestačila.

"Gratuluji Aryně k titulu. Odehrála výborný zápas. Pro mě to dnes bylo první grandslamové finále. Byl to pro mě zážitek, ale vím, že jsem dnes mohla hrát lépe. Bohužel se mi to nepodařilo. Děkuji svému týmu. Bez nich bych se do finále určitě nedostala. Děkuji organizátorům a hlavně fanouškům, že se na nás přišli podívat. Letošní Australian Open jsem si opravdu užila. Bylo to pro mě úžasné," řekla po utkání v děkovné řeči.

K vydařenému turnaji Qinwen samozřejmě pogratulovala i Aryna.

"Chci pogratulovat Qinwen Zheng k úžasnému turnaji. Vím, že prohrát GS finále je těžké, ale ona je úžasná hráčka. Určitě se dostane do dalších grandslamových finále a jednou i vyhraje titul. Gratuluji i jejímu týmu k úžasné práci, kterou odvedli."

Číňanku na Australian Open kromě týmu a fanoušků podporovala i Li Na. Krajanka v Melbourne triumfovala před deseti lety. I když ji Zheng dnes nenapodobila, dočká se v debutu v TOP 10 a to konkrétně na 7. příčce. Šampionka mezitím zůstane jako druhá hráčka světa.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full