Ostrava Open s otazníkem. WTA chystá, i přes nedořešenou kauzu Shuai Peng, návrat do Číny

Zdroj fotky: Getty Images

Turnaj WTA 500 v Ostravě má za sebou tři podařené ročníky. Ostrava Open, v minulém roce pod názvem Agel Open, využilo covidové situace a uzmulo své místo v kalendáři. Plánované nepořádání turnajů v Číně mu mělo místo udržet, ale po šestnácti měsících je vše jinak. WTA na bojkot zapomněla a tenis se opět stává byznysem.

Naposledy v roce 2019 viděli tenisoví fanoušci vrcholný tenis, jak ženský, tak mužský, v Číně. Sice ještě na začátku sezóny 2020 odehrály tenistky turnaj v Shenzhenu, ale ty největší turnaje, Masters ve Wuhanu a Pekingu, případně WTA Finals v Shenzhenu, z kalendáře vymizely.

V covidovém zvláštním roce se hledalo místo pro velký turnaj na konec sezóny, kam by přijely ty nejlepší hráčky světa. Možná i dobrá pověst spojená s pořádáním fedcupových duelů v Ostravar Aréně a schopnost pořádat turnaje i v době po přerušení turnajového kolotoče (trojice challengerů v Praze, challenger v Prostějově i ženský turnaj WTA 125 v Praze) zapříčinily předání licence od Zhengzhou Open právě do českých rukou. Na podzim roku 2020 se odehrálo Ostrava Open.

WTA 500 – jedna z největších sportovních událostí

Už od prvního ročníku se stala každoročně pětistovka v Ostravě jednou z největších sportovních událostí v České republice. Po vítězstvích Aryna Sabalenky (2020) a Anett Kontaveit (2021) se minulý rok konečně dočkal český tenis domácího triumfu. V nejlepším zápase sezóny, podle WTA, porazila Barbora Krejčíková polskou světovou jedničku Igu Swiatek 5:7, 7:6, 6:3.

Shuai Peng? WTA (ne)zapomněla

Ostrava Open si za tři roky udělal velké jméno. Velmi dobrá organizace doplněná o napínavé zápasy absolutní špičky ženského tenisu (loni patřilo prvních osm nasazených do elitní dvacítky světového žebříčku) dávaly naději, že se i letos představí elitní tenistky v Ostravě. To vše podtrhovalo i již zmíněné finále, které nabídlo elektrizující atmosféru v zaplněné Ostravar Aréně, která chvílemi připomínala spíše prostředí fotbalu a ne tenisu.

WTA navíc na konci roku 2021 po prohloubení kauzy ohledně bývalé světové jedničky v deblu Shuai Peng zahájila bojkot turnajů v Číně. Návrat tenisu do nejlidnatější země světa měl přijít v době, kdy bude případ formálně vyřešen a WTA se s ní bude moci setkat.

Uplynulo šestnáct měsíců od vyhlášení bojkotu. Co je z Shuai Peng však stále nikdo neví a zprávy o ní jsou už přes rok pochybné. "Vlastně nevím, jak se má. Nikdy v životě jsem s ní nemluvila. Jsem v podstatě blízko jen svému týmu. Ale myslím, že se jí v Číně daří docela dobře. Prostě má normální život. Upřímně ale nevím, jak jí je," řekla ve Stuttgartu po dotazu na svou krajanku Qinwen Zheng.

"Postoj, který jsme tehdy zaujali, byl vhodný a za tím si stojíme. Po 16 měsících jsme ale přesvědčeni, že naše požadavky nebudou splněny. Pokračovat ve stejné strategii nedává smysl," řekl šéf WTA Steve Simon.

Nedávno se vyjádřily, že obnoví provoz turnajů v Číně, ATP i ITF. "Pokud jde o Peng Shuai, i když se zdá být v pořádku a bezpečí, budeme i nadále hledat ujištění o její trvalé bezpečnosti. Uvítáme snahy všech ostatních organizací ji podpořit, a to jak veřejně, tak v zákulisí," řekl prezident ITF David Haggerty

Všechno je o penězích

Podle Steve Simona by měl být znám harmonogram čínské šňůry turnajů během několika příštích týdnů. Obecně je tento krok vnímán jako kapitulace a protiřečení si s ohledem na stanovisko z konce roku 2021.

Kde je ten hlavní důvod? Peníze! Sport obecně jde stále více dopředu a je v něm stále více peněz. Čím dál méně jde o sportovní výkon a čím dál více se ze sportu stává byznysová záležitost. Pak je jasné, že WTA nechce vydělávat za turnaj v Ostravě 2 miliony Kč, když za turnaj v Číně vydělá 4 miliony dolarů (86 milionů korun).

Z hlediska dotace turnaje si hráčky na posledním China Open rozdělily 177 milionů, zatímco na Ostrava Open jen 14, 3 milionů. Vítězka Turnaje mistryň z roku 2019 Ash Barty si v Shezhenu přišla na 94 milionů. Pro porovnání si vydělala o něco málo méně než dohromady vítěz a finalista Wimbledonu 2019 Djokovič s Federerm.

"Tenis je byznys. WTA potřebuje generovat finanční prostředky a tenistky potřebují turnaje, aby na nich mohly hrát a vydělat si," řekla kapitánka britského BJK Cup týmu Anne Keothavong.

Ostrava místo Moskvy?

Turnaj v Ostravě se neuskuteční ve stejném termínu jako v loňském roce, naděje na návrat největších hvězd do Ostravy tu ovšem stále je. "Je několik variant nových scénářů. Aktuálně řešíme to, že bychom nahradili plánovaný turnaj v Moskvě, který má v předběžném kalendáři místo mezi 16. a 22. říjnem," řekl pro Livesport promotér za pořádající Perinvest Group Tomáš Petera.

"Pravděpodobnost, že by se letos hrálo v Moskvě je nulová. Ale zároveň je u toho jejího termínu dnes problém v tom, že jak se počítá s asijskou túrou, tak mít jeden jediný velký turnaj zpátky v Evropě je pro hráčky problematické hlavně logisticky," dodává k možnostem ostravského turnaje Petera.

Turnaj v Moskvě je největším turnajem 42. týdne. Momentálně se za něj hledá náhrada a právě Ostrava je jedním z adeptů. Tím, že proti moskevskému podniku nejde žádná velká akce, dostaly by se do Ostravy znovu velké hráčky. Tomáš Petera v to věří, protože turnaj nabídne velmi cenné body do žebříčku, které se mohou hodit pro kvalifikaci na WTA Finals.

A co dál?

Pro další sezóny bojuje Ostrava Open o místo v kalendáři s rakouským Linzem. Jedná se o druhý týden po Australian Open.

"Ostrava získala za ty tři roky pořádání velké renomé. První, čím jsme si získali jméno, bylo to, že jsme turnaj dokázali uspořádat v době, kdy ho nikdo jiný na světě udělat nedokázal. Bylo to uprostřed covidu. A pak se povedl i ten loňský ročník. Všechno se sešlo, měl vynikající finále a i celkově byl hodnocený organizačně mezi čtyřmi nejlepšími turnaji za celý rok. V tomhle máme sílu. Ale stejně, když vyjednáváme s WTA, nerozhoduje se na základě tenisových kritérií, ale jsou to spíš politická rozhodnutí," zmínil Tomáš Petera.

 
 
Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full