Qinwen Zheng utnula jízdu ukrajinské kvalifikantky a zahraje si první grandslamové finále

Své první finále na Australian Open si zahraje Qinwen Zheng. Číňanka ve druhém letošním semifinále ve dvou setech porazila kvalifikantku Dayanu Yastremskou. O první grandslamovou trofej se utká s Arynou Sabalenkou.

Spanilá jízda Yastremske končí před branami finále

Druhé semifinále ženské dvouhry obstarala Qinwen Zheng a Dayana Yastremska. Obě hráčky bojovaly o postup do svého prvního finále na turnajích velké čtyřky.

Utkání odstartovala lépe ukrajinská kvalifikantka, která se dostala do vedení 2-0. Číňanka si ztracené podání vzala zpět a srovnala stav prvního setu. Yastremska v sedmé hře podruhé v zápase přišla o servis. Vzápětí musela opustit kurt kvůli ošetření v oblasti břišního svalu. Naštěstí byla schopná pokračovat. Úvodní set ale ztratila.

Rozhodujícím momentem v druhé sadě byla sedmá hra, kdy Zheng prolomila servis soupeřky. Ta dovedla utkání do vítězného konce. Vyhrála po setech 6-4, 6-4 a postoupila do svého prvního finále na grandslamu.

"Ona začala opravdu dobře a pro mě bylo těžké udržet se ve hře. Je to takový zvláštní pocit, že jsem ve finále grandslamu. Vždycky to byl můj sen," řekla Číňanka po utkání.

Yastremska nemusí být vůbec smutná. Odehrála skvělý turnaj, když z kvalifikace postoupila mezi nejlepší čtyři hráčky. V Melbourne v podstatě restartovala svou kariéru. Z 93. příčky se posune až na 29. a vrátí se tam, kde byla před třemi lety zastavena kvůli dopingu.

Na nové kariérní maximum se dostane i Qinwen Zheng. Poprvé v kariéře se posune do TOP 10. V živém žebříčku se momentálně nachází na 7. příčce.

Bude se v sobotu opakovat historie?

Qinwen Zheng je první Číňankou po deseti letech, která dokázala postoupit do finále Australian Open. Tehdy to dokázala legendární Li Na, která ve finále porazila Dominiku Cibulkovou ve dvou setech.

O stejný výsledek se o jednu dekádu později pokusí právě Zheng. Patnáctá hráčka světa v sobotu vyzve v přímém boji o trofej Arynu Sabalenku. Obhájkyně titulu na turnaji neztratila ani set a na kurtu strávila mnohem méně času než její soupeřka.

"Sabalenka je úžasná hráčka. Loni tu vyhrála a ve finále bude předvádět svůj nejlepší tenis. Pro mě to bude jiné než minule. Posledně to pro mě bylo nové, ale teď už mám nějaké zkušenosti. Na centrálním kurtu jsem nějaké zápasy odehrála. Snad to ve finále bude vidět a dokážu odehrát dobrý zápas," řekla o nadcházejícím finále Zheng.

Hráčky se poprvé utkaly ve čtvrtfinále loňského US Open. Z výhry se radovala Aryna, která vyhrála po setech 6-1, 6-4. Sabalenka se navíc dostala až do finále a na pozici světové jedničky. Kdo se stane novou královnou Australian Open?