Smutný konec Izraelců. Český tým po skreči ve čtyřhře postupuje na finálový podnik Davis Cupu

Zdroj fotky: Václav Dobeš/Tiebreak Tennis

Takový konec si nikdo nepřál. Český tým uhrál třetí bod, ale nemohl ho pořádně oslavit na kurtu. Kvůli zranění pravé nohy Daniela Cukiermana vzdali Izraelci šanci na zvrat v zápase a české duo Tomáš Macháč/Adam Pavlásek může se zbytkem družstva kapitána Navrátila slavit postup na finálový podnik Davis Cupu.

Po sobotní dvouhře měl český tým v zádech vedení 2-0 na zápasy. Kapitán Navrátila tak neměl důvod sahat do složení dvojice na čtyřhru, o které rozhodl už v pátek, v podobě Tomáš Macháč a Adam Pavlásek.

"Zítra (v neděli) nastoupíme v tom složení, které jsem napsal. Doufám, že ten zápas ve čtyřhře dorazíme, a pak bude moci hrát Víťa Kopřiva svého singla," prozradil kapitán Navrátil po sobotních dvouhrách.

Izraelský kapitán Erlich dlouho o složení týmu přemýšlel a ještě na dopolední rozehře se představila celá čtveřice adeptů, ať už oba singlisté Oliel a Cukierman, tak původní avizované duo do čtyřhry Leshem/Stepanov. Nakonec bývalý skvělý deblista Erlich využil možnosti změny sestavy a proti Čechům poslal Daniela Cukiermana, který má z izraelský hráčů nejlepší deblový žebříček, s Edanem Leshemem. Zápas to byl ale pro Izraelce smolný. Po pěti gemech ho museli skrečovat.

"Není to cesta, kterou jsme chtěli vyhrát, ale je to součást sportu, součást tenisu. Chtěli bychom popřát Cukiermanovi rychlé uzdravení. Myslím si ale, že od začátku jsme nastoupili ve velkém rytmu a do toho zranění jsme hráli skvělý tenis," podotkl po utkání přímo na kurtu Adam Pavlásek.

Třetí bod – Macháč/Pavlásek vs. Cukierman/Leshem 4:1 skreč

Do utkání vstoupil lépe český tým. Tempo diktoval především 45. deblista světa Adam Pavlásek.

"Myslím si, že Adam zahrál perfektně první gem, kdyby ho nezahrál tak dobře, nebrejkli bychom je hned. Pak jsme začali hrát náš nejlepší tenis," doplnil Tomáš Macháč.

Lépe postavená dvojice na žebříčku vedla 2:0 a 40-0 při servisu Leshema, když Tomáš Macháč zahrál lob přes staršího z dvojice, Daniela Cukiermana. Precizně provedený úder Macháče doběhnout nedokázal a při doklouzávání mu škubla pravá noha a natáhl si zadní stehenní sval.

"Je to tenis, občas se to stane. Nepamatuji, jestli se to zrovna mně někdy přihodilo. Jsem smutný, že jsem nemohl klukům pomoct dotáhnout se zpět do utkání a pokusit se o zázrak," vyjádřil se zklamaný smolař zápasu Daniel Cukierman.

Po pauze na ošetření utkání pokračovalo i přes viditelné problémy izraelského hráče. Za stavu 0:4 ale ještě zvládl odpodávat slušně gem na servisu a snížit na 1:4. Následně při točení stran odkulhal na lavičku. Když v gemu při podání Pavláska dvakrát nezvládl return rozhodl se, že už nemá cenu trápit se dál a společně s Leshem dokulhal k síti. Duo Pavlásek/Macháč tak slaví další společné vítězství v Davis Cupu.

"Po zkušenosti z Austrálie jsem rád, že jsem ho měl u sebe a ne proti sobě, protože tam předváděl nelidské věci," zmínil se Pavlásek o vzájemném utkání s Macháčem ze čtvrtfinále Australian Open.

Postup českého týmu

Český daviscupový tým se po skreči může těšit z vítězství v zápase a postupu do finálové skupiny Davis Cupu.

"Myslím si, že oproti Valencii a Málaze jsme se jako tým posunuli. Jde to vidět jak výsledkově, tak na žebříčku. Všichni udělali v Austrálii skvělé výsledky. Už loni o nás ale týmy věděly, že jsme mladý tým. Čtyřhru jsme měli loni nejslabší, nevědělo se s kým budu hrát, ale teď jim Tomáš mohl dát brouka do hlavy. Budeme komplexní," zhodnotil týmový posun Adam Pavlásek.

Svěřenci kapitána Navrátila se ve zářijové skupinové fázi představí po druhé za sebou. Z loňského roku budou obhajovat čtvrtfinále, ve kterém prohráli s Australany.

"Moc se těším. Loni jsme byli blízko tomu, abychom si zahráli semifinále, nebo i finále. Když budeme předvádět tyhle výkony, přijedeme ve velké formě," dodal Tomáš Macháč.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full