Světová jednička je v dubnu stále bez vyhraného turnaje, pomůže Djokovičovi změna trenéra?

Zdroj fotky: Getty Images

Novak Djokovič neprožil ideální vstup do letošní sezóny. První trofeje se nedočkal ani na jeho prvním antukovém turnaji v Monte Carlu, kde jej v prvním semifinále po devíti letech vyřadil Casper Ruud. Pomůže Srbovi k prvnímu letošnímu titulu nový trenér?

Bez titulu i na začátku antukové sezóny

Novak Djokovič odstartoval rok 2024 velmi překvapivě. V Austrálii nejdříve reprezentoval Srbsko na United Cupu. Tam během utkání s Austrálií zaznamenal porážku s Alexem de Minaurem a Srbsko nakonec prohrálo ve čtvrtfinále. Jednalo se navíc o jeho první prohru v Austrálii po šesti letech. Tato úchvatná vítězná série u protinožců čítala 43 zápasů. Na prvním grandslamu sezóny sice postoupil do semifinále, ale tam mu stopku vystavil pozdější vítěz Jannik Sinner. Poprvé v kariéře tak prohrál semifinále Australian Open. Předchozích deset zvládl a pokaždé přitom získal trofej.

Ještě větší šok přišel v Indian Wells, kde Novak Djokovič startoval poprvé od roku 2019. Ve druhém kole přehrál ve třech setech Vukiče. Následně ale nestačil na Lucu Nardiho. Dvacetiletý Ital se dostal do hlavní soutěže jako "lucky loser" a v tu dobu se nacházel na 123. místě. Světovou jedničku porazil po setech 6-4, 3-6, 6-3. Po tomto debaklu se Srb odhlásil z turnaje v Miami, aby se mohl lépe připravit na antukovou sezónu.

V Monte Carlu opravdu předváděl sebevědomé výkony. Bez ztráty setu došel až do semifinále. Mimo jiné dokázal oplatit loňskou porážku Lorenzovi Musettimu a ve čtvrtfinále vyzrál na svého prvního letošního přemožitele Alexe de Minaura. Mezi nejlepší čtyři hráče postoupil v Monaku poprvé od roku 2015, kdy turnaj opanoval. Tentokrát ho však domů poslal pozdější poražený finalista Casper Ruud. Na svůj první letošní titul si tak bude muset světová jednička ještě počkat.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Novak Djokovic (@djokernole)

Pomůže změna trenéra?

Z důvodu nepříznivých výsledků došlo i k překvapivému ukončení spolupráce s dlouholetým trenérem Goranem Ivaniševičem. Chorvat v týmu Djokoviče působil více než pět let. Původně plnil roli druhého trenéra po boku Mariána Vajdy a po jeho odchodu se stal hlavním trenérem srbské hvězdy. Podle jeho slov mohlo k rozchodu dojít již v minulé sezóně.

„Konec mohl nastat na konci roku, nebo kdykoliv během sezóny. U mě i u Novaka se začal hromadit pocit únavy. Vzpomínalo se, že náš vztah je velmi turbulentní, ale to není pravda. Novak je prostě takový. Během zápasů křičí a komunikuje. Mně to nikdy nevadilo," narážel na komentáře okolí. 

"Mou zodpovědností jako jeho trenéra a přítele bylo být tu pro něj. Šli jsme do „války“ proti celému světu a na to jsem nejvíc hrdý. Jsem šťastný, že jsem tu byl pro něj a že se nám všem podařilo pomoci mu překonat to šílenství," zavzpomínal na šílené období během covidu, kdy Novak kvůli povinnému očkování nemohl startovat na mnoho turnajích. 

Pomůže ale světové jedničce změna trenéra? Na antukovou sezónu se připravoval s jeho bývalým daviscupovým kolegou Nenadem Zimonjičem. Zatím ale není jisté, zda toto jméno zůstane definitivní. Podle srbského webu Kurir je ale favoritkou Judy Murray, matka Andyho Murrayho. Co je na této informaci pravdou ale zatím zůstává otázkou.

Byla by dobrou volbou opět slovenská spolupráce? 

Svůj názor, týkající se nového trenéra Novaka Djokoviče, vyslovil i Andy Roddick. Ten tuto otázku dostal v podcastu a jeho myšlenka směřovala k jedinému člověku, Marianu Vajdovi.

„Kdo by měl Djokoviče vést? Podivná otázka. A potřebuje on vůbec kouče? Myslím, že moje kočka by ho mohla trénovat. Odvedla by přitom docela dobrou práci a pravděpodobně by vyhrál i spoustu zápasů,“ pobavil dvojnásobný vítěz US Open.

„Pokud bych byl Novak a vyhrál tolik grandslamů, chtěl bych něco konzistentního. Kde bych neměl pocit, že někoho jen poznávám. Moje mysl automaticky směřuje k Vajdovi, protože to je chlap, který vypadá jako totální jistota. Právě on, více než kdokoli jiný, rozvíjel Djokoviče,“ dodal Roddick.

Na to, jaké kroky světová jednička podstoupí k návratu do formy, si budeme muset ještě chvíli počkat. Jak ale zmínil americký hráč, Novak Djokovič by po tolika letech zkušeností byl schopný fungovat i bez trenéra. Na druhou stranu by se také klidně mohla osvědčit spolupráce s krajanem Nenadem Zimonjičem.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full