Tsitsipas chce být světovou jedničkou, Alcaraz jako Iga Swiatek. Tenisté střádají cíle pro novou sezónu

Zdroj fotky: Getty Images

Nová sezóna se nám pomalu ale jistě blíží. Odstartuje už 29. prosince United Cupem. Na něm nebude chybět Stefanos Tsitsipas, který s Marií Sakkari vytvoří údernou dvojici a Řekové budou mít vysoké ambice. Ty má světová čtyřka i pro zbytek sezóny. O svých cílech promluvil i Carlos Alcaraz nebo Holger Rune.

Jaký je váš cíl do nové sezóny? Na tuto otázku nyní odpovídá každý tenista. Vrcholový sport je soutěží ambiciózních lidí a tenis není rozhodně výjimkou. S cílem vstupuje do sezóny snad každý, ať už je v elitní desítce jako Stefanos Tsitsipas nebo na konci třetí světové stovky. Do jaké míry své plány a cíle naplnili si však povíme až za rok.

"Příští sezónu se chci stát světovou jedničkou"

Možná ten největší bič si na sebe upletl řecký tenista Stefanos Tsitsipas, ale světová čtyřka a hráč, který už několikrát byl kousek od světového trůnu ani jiné ambice mít nemůže. Když se ohlédneme za výsledky posledních pěti sezón na grandslamech, Řek má pět semifinálových účastí (tři v Austrálii, dvě v Paříži). Stejný počet semifinálových účastí mají Němec Alexander Zverev a Daniil Medveděv. Lepší statistiku s dvanácti účastmi drží pouze dvojice legend Rafa Nadal a Novak Djokovič.

K tomu, aby mohl být světovou jedničkou, bude potřebovat Grand Slam vyhrát. To však bude pro dvojnásobného vítěze ATP Finals těžké, protože hladových soupeřů bude mít několik, světovou jedničkou Carlosem Alcarazem počínaje.

"Chci vyhrát Grand Slam"

Jasnou kometou letošní sezóny ATP nemůže být nikdo jiný než devatenáctiletý nejmladší král světového tenisu Carlos Alcaraz. Od Masters v Miami ho sleduje celá tenisová veřejnost. Přitom nebýt něho, objektivy fotoaparátů neustále míří na dánský diamant. Holger Rune na konci sezóny dokázal, co v něm dřímá. "Vyhrál jsem turnaj ATP 250, byl ve finále pětistovky a vyhrál jsem Masters 1000 (pozn. red. v pařížské hale Bercy). Je čas vyhrát Grand Slam."

Vzhledem k tomu, co předváděl na tvrdém povrchu na konci sezóny, bude patřit k širšímu poli favoritů už na Australian Open.

"Přál bych si být jako ona"

Jedna věc je stát se světovou jedničkou, jiná udržet se na této pozici. V úplně rozdílné situaci půjde do nové sezóny Carlos Alcaraz. Loni končil sezónu jako 32. hráč a velký talent s potenciálem uspět, tentokrát jako muž, který na tenisovém trůnu sedí už čtrnáctým týdnem. Tak dlouho se v čele neudrželi ani taková jména jako Boris Becker, Marat Safin nebo Andy Roddick. Uvidíme, jak se popasuje s obhajobou takřka sedmi tisíc bodů a dotírající smečkou v čele se čtveřicí Djokovič, Nadal, Ruud a Tsitsipas.

Svůj současný vzor objevil v ženském tenise, kde od konce kariéry Ash Barty kraluje Polka Iga Swiatek. "Její rok byl neuvěřitelný, překonala rekord nejdelší vítězné zápasové série, si myslím. Přál bych si být jako ona, neztratit pozici světové jedničky. Myslím si však, že je to téměř nemožné. Ztratím ji, ale důležité je získat ji zpět a zůstat světovou jedničkou co nejdéle mohu."

Kdo další?

"Být zdravý, což znamená také být méně ve stresu z toho, to je jeden z cílů v roce 2023. Samozřejmě bych se rád vrátil do TOP 10, protože si myslím, že na to tenisově mám. Musím být jen více konzistentní," prohlásil po sezóně plné zranění finalista Wimbledonu 2021 Matteo Berrettini.

"Pro mě není cílem být světovou jedničkou, takže o tom tolik nepřemýšlím. Je tu přede mnou stále třináct lepších hráčů, než jsem já. Musím se zlepšit," okomentoval svoje myšlenky na světový trůn semifinalista Wimbledonu, z letošního roku, Cameron Norrie.

"Moje cíle pro další rok jsou dostat se do TOP 30 nebo TOP 25 a dojít co nejdál na všech Grand Slamech," prohlásil vítěz Next Gen ATP Finals Brandon Nakashima.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full