Turnaj mistrů - demolice od Djokoviče

Turnaj mistrů se překlopil už do druhého dne. Byly dohrány zbylé první zápasy ve skupinách. Co se dnes přihodilo? Potvrdili favorité svou pozici? Na to se můžete podívat v následujícím denním rozboru, který vám nabízíme po každém dni.

Ritern ve správné chvíli

Granollers/Zeballos (4) - Peers, Venus (6) 7:6, 7:5

Argentinsko-španělský pár letos vyhrál tři turnaje, které se odehrály na antuce. Největší titul si přivezli z Říma, kde čtyři z pěti zápasů bylo dramatických až do konce a o žádném jasném vítězství tu nelze mluvit. Při cestě za titulem porazili po dvou zkrácených hrách i jejich dnešní soupeře. Od antukářů se očekával velký výsledek na grandslamu, kde už ve třetím kole nestačili na náhradníky nynějšího turnaje Murrayho a Skupskiho. Od této prohry si pár žádný další turnaj nezahrál.

Zároveň musím poukázat na statistiku zápasů na tvrdém povrchu, kde na dvě výhry spadá jedna porážka. Tento pár kvůli své antukové specializaci nespadal mezi favority tohoto zápasu. Proti nim se postavil ryze australský pár Peers a Venus, který se též může pyšnit třemi tituly. Na žádném grandslamu tohoto roku se nedostali dále než do osmifinále. Na Turnaj mistrů se kvalifikovali po výhře na turnaji v Antverpách. Další dva turnaje pro ně nedopadly dobře. Ve Vídni se loučili už po prvním kole a Paříž opustili po  dramatickém supertiebreaku, kde je porazili následní šampioni.

Australská dvojice byla od začátku suverénnější na servisu, který si lehce uhráli a měli tak šanci útočit při servisu soupeře. Dvě šance, na které odpověděl Granollers skvělým prvním podáním, tým neproměnil a set dospěl, stejně jako i včerejší první duel čtyřhry, do tiebreaku. V něm jakoby se na kurtu objevila jiná australská dvojice. Ta totiž výměny odevzdávala soupeřům takřka zadarmo. Dvojchyba pak španělsko-argentinskou dvojici poslala do vedení 5:2 s následným servisem. Takovýto náskok už dvojice nepustila a i další dvě výměny získala.

Druhá sada chvíli připomínala tu první, než Granollers vlastní chybou ztratil svůj servis. Tím se poprvé ve druhém setu dostala do vedení dvojice Peers a Venus. Ale ne na dlouho, protože v dalším gamu i přes náskok, po chybách Peerse na síti a na servisu, ztratili vybojovaný brejk. Další gamy také nabízely šanci obrat soupeře o servis, už vypadalo, že toho páry nevyužijí, jenže ve dvanáctém gamu předvedl smíšený pár několik skvělých riternů v řadě a zakončil tím i možnost na australskou výhru.

Debutující debakl

Djokovič (1) – Schwartzman (8) 6:3, 6:2

Na Turnaj mistrů se jako první kvalifikoval i jeho pětinásobný vítěz Novak Djokovič. Ten se letos pyšní úžasnou zápasovou bilancí 39:3. Proti němu se už potřetí v sezoně postavil Argentinec, který se snažil odvrátit sérii šesti prohraných setů v řadě proti Srbovi. Argentinec prožívá skvělou sezonu. Na turnajích se většinou loučil v závěrečných zápasech, kde nestačil právě na zbylé účastníky tohoto turnaje. Jediné, co se mu nevydařilo bylo US Open, kde se loučil překvapivě už po prvním kole. Otázkou je, s čím vyrukuje letošní vítěz Australian Open a finalista French Open.

Před třemi týdny Djokovič dostal debakl od 33. hráče světového žebříčku. Tehdy tvrdil, že se nechal vykolejit informací, že se stane světovou jedničkou na konci tohoto roku. Trofej pro světovou jedničku si už vyzvedl před začátkem včerejšího programu a nyní se může věnovat už jen hře. Hraje se tu ale o vyrovnání rekordu Rogera Federera, který Turnaj mistrů vyhrál šestkrát.

Djokovič vkročil do zápasu suverénně a nedal Argentincovi šanci. Jenže poté přišli pasáže, kdy Novak chtěl být aktivní tím, že se výměny snažil ukončovat co nejrychleji, ale to se nedařilo. Přišel o svůj servis. Schwartzman byl na koni a snažil se vzít aktivitu do svých rukou, ale dopadlo to stejně jako u Novaka a o svůj servis též přišel. Srb tak vyrovnal a bylo vidět, že se dostal do zápasové pohody.

K tomu mu pomohlo i to, že Argentinec kupil chyby, což vyvrcholilo v osmém gamu, kdy i přes možnost nevyužitého gameballu, přišel breakball a následný důležitý brejk. A tento jediný brejk k ukořistění prvního setu světové jedničce stačil. Rozehraný Djokovič ale nehodlal ve druhém setu povolit. Přestal dělat chyby a z jeho rakety létaly vítězné údery. Hned po prvním gamu, kdy sebral Schwartzmanovi servis, se dostal do vedení. Schwartzman Djokovičovi herně nestačil a i podruhé si prohrál podání. Srb mu šanci na otočení zápasu nenabídl. A zápas skončil velmi rychle.

Očekáváný obrat nasazených jedniček

Pavič, Soares (1) - Melzer, Roger-Vasselin (7) 6:7, 6:1, 10:4

Brazilsko-chorvatský pár Pavič a Soares byl nejlepším párem po "době covidové". Vítězové US Open se hned po triumfu blýskli postupem do finále French Open. Dvojice odehrála i menší turnaje. Podařily se jim turnaje v Hamburku, Itálii a naposledy v Paříži, kde cestou do finále porazili jejich dnešní soupeře. Když se podíváme na jejich zápasy před pauzou, tak jejich bilance ze šesti posledních zápasů byla pět proher a jedna výhra. Na kurtu se jim postavila francouzsko-rakouská dvojice. Ta může být ráda za zkrácenou sezonu, protože dobrými výsledky jejich turnaje nekončili. Většinou se loučili po druhém kole. Jediným jejich slušným výsledkem je z poslední doby vítězství v Petrohradu a finálová účast v Sofii, kde se poté soupeřům vzdali, aby načerpali nové síly na Turnaj mistrů.

Na tuto čtyřhru se koukalo asi nejlépe z odehraných čtyřher. Byly vidět dlouhé a napínavé výměny. Pavič se Soaresem ze začátku trochu zaostávali. Museli odvracet čtyři breakbally, a to také zvládli. Hru srovnali a nenechali soupeře dojít k dalšímu breakballu. Nadešel proto opět tiebreak, ve kterém se páry přetahovaly zatím nejdéle na turnaji. Po otočení stran za stavu 6:6 se dostala k setballu po skvělém voleji od Melzer rakousko-francouzská dvojice. Melzer risknul ritern po čáře a jeho druhým vítězným úderem v řadě získal první set.

Druhý set čistě evropský pár nezvládl od začátku. Nedařila se jim ukončovat hra na síti. Takže pár ztratil dva svoje servisy za sebou a na poslední chvíli odvrátil kanára. Do super tiebreaku vkročily týmy stejně jako do druhého setu. Za stavu 4:3 zahrál lépe nasazený pár dvakrát výborný ritern, který donutil soupeře odebrat se do obrany a to byla cesta za dvěma brejky v řadě. Z devíti posledních výměn jich získal pár Pavič a Soares osm a zaslouženě si připsal do tabulky výhru.

Souboj mladých pušek

Medveděv (4) - Zverev (5) 6:3, 6:4

Po krátké době se na okruhu ATP setkali zase dva mladíci a budoucnost mužského tenisu. Naposledy si proti sobě zahráli v Paříži, kde Medveděv zvítězil ve třech setech. V celkové vzájemné bilanci vede ale Zverev v poměru pět výher ku dvěma porážkám. Medveděvovi se letos podařilo US Open, kde se dostal do semifinále, kde zatápěl budoucímu šampionovi. Když se podíváme na celou sezonu, tak jediný důvod, proč je v žebříčku tak vysoko, je zamrazení bodů z minulého roku. Ruský tenista totiž neodehrál žádný z menších turnajů tak, aby se dostal mezi závěrečná kola. Jedinou výjimkou je nedávno ukončený turnaj v Paříži, kde Medveděv získal svůj první letošní titul.

Zverev si tento rok vylepšil grandslamová maxima. Na australském grandslamu se dostal mezi nejlepší čtyři. Byl také ve finále US Open, kde vyhrál první dva sety a byl blízko prvnímu získanému grandslamu. Bohužel to se nepodařilo, protože Thiem otočil třemi sety v řadě. Zverev zvítězil na obou turnajích v domácím Kolíně nad Rýnem, a také bojoval ve finále v Paříži. Tento zkrácený rok patří mezi ty nejlepší pro Zvereva, který už Turnaj mistrů vyhrál.

Neskutečně začal první set. Jen prvních 6 gamů se hrálo přes 40 minut. Hráči v něm nabídli dohromady třináct breakballů. Zvereva ale limitovalo podání, se kterým byl schopný dát tři dvojchyby v řadě. Medveděv Němce honil po kurtu, ale ten nehodlal žádnou výměnu vzdát. Nebýt Zverevova špatného servisu, tak se set protáhne do tiebreaku. Jenže Němec přišel o svůj servis, se kterým byl schopný uhrát jen dvě výměny z třinácti po druhém podání. Od poloviny prvního setu se pokračovalo bez breakballů a s větší jistotou na podání.

To se dařilo až do sedmého gamu ve druhém setu, kde Zverev zkazil tři údery za sebou a oponentovi daroval náskok 40:15. První break sice odvrátil. Následnou výměnu ale vyhrál Rus a ujal se výraznějšího vedení i ve druhé sadě. Tento brejk si Medveděv už vzít nenechal, i přestože zkoušel na Zvereva nečekaně podávat spodem. Medveděv, který minulý rok nevyhrál na závěrečné akci pro 8 nejlepších tenistů ani zápas, si dnes bilanci upravil na jeden vítězný zápas proti třem porážkám.

Jistý postup a nepostup?

Dvouhra

Pokud v následujících duelech zvítězí Djokovič a Schwartzman, tak Djokovič postupuje do semifinále a Zverev se s turnajem rozloučí po základní skupině. O poslední postupové místo si zahrají Schwartzman a Medveděv.
Pokud v následujících duelech zvítězí Zverev a Medveděv, tak Medveděv postupuje do semifinále a Schwartzman se s turnajem rozloučí po základní skupině. O poslední postupové místo si zahrají Djokovič  a Zverev.
Zbylé varianty znamenají, že tabulka se více zamotá a žádný hráč nebude mít nic jasného.

Čtyřhra 

Pokud v následujících duelech zvítězí páry Granollers/Zeballos a Peers/Venus, tak dvojice Granollers/Zeballos postupuje do semifinále a dvojice Melzer/Roger-Vasselin se s turnajem rozloučí po základní skupině. O poslední postupové místo si zahrají Peers/Venus a Pavič/Soares.
Pokud v následujících duelech zvítězí páry Pavič/Soares a Melzer/Roger-Vasselin, tak dvojice Pavič/Soares postupuje do semifinále a dvojice Peers/Venus se s turnajem rozloučí po základní skupině. O poslední postupové místo si zahrají Granollers/Zeballos a Melzer/Roger-Vasselin.
Zbylé varianty znamenají, že tabulka se více zamotá a žádný hráč nebude mít nic jasného.

A jak jste vy spokojení s druhým dnem na Turnaji mistrů? Předpokládali jste nějaký výsledek, nebo si myslíte, že víte jaké výsledky přinese další hrací den? To vše nám můžete napsat do komentáře. Pokud si chcete přečíst, jak dopadl třetí den, tak klikněte zde.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full