Turnaj mistrů - Djokovič postupuje, skreč v deblu

V pátek pokračoval Turnaj mistrů. Kdo postoupil do další fáze? Na to se můžete podívat v následujícím denním rozboru, který vám nabízíme po každém dni.

Turnaj mistrů pro nasazené jedničky končí

Pavič/Soares (1) - Peers/Venus (6) 6:7, 6:3, 10:8

Pavič, který zářil už předchozí zápasy, nezklamal ani v tomto duelu. Třemi returny zařídil okamžitý break a vedení, které potvrdil i při svém následném podání, ve kterém neztratil ani výměnu. Gamy nadále pokračovaly velmi rychle. Servírující pár vždy dokázal servisem soupeře rozhodit a případná výměna končila vítězným volejem u sítě. Pavič a Soares měli dokonce šňůru čtyř čistých gamů na servisu. Výhru ve druhém setu mohli slavit už po devátém gamu, kdy se Venusovi nedařil servis a nabídl soupeřům čtyři setbally v řadě. Poté se mu vydařila dvě esa a další přímé body ze servisu. Brazilsko-chorvatský pár měl ale možnost ukončit set ještě při svém podání. Při něm Pavič nebyl v komfortní formě. Údery, které měly skončit jako vítězné, nevyužil, a dopřál tak soupeřům srovnání. První sada se nakonec dohrávala v tiebreaku, ve kterém australská dvojice zahrála tři nechytatelné returny a dokázala celý první set otočit a vyhrát.

Druhý set byl přehlídkou podání. Výměny totiž končily většinou už těsně po něm. Jen zřídka se zahrála nějaká delší výměna, ale i tu dokázala servírující dvojice na síti vyhrát. Nejdůležitějším okamžikem byl čtvrtý game, po kterém se dostaly nasazené jedničky opět do vedení. Peersovi se nedařil servis a Soares na síti čaroval. Nedovolil soupeřům výměny ukončit a sám je zahnal do úzkých. Vše vyvrcholilo právě jeho vítězným volejem do soupeře. Slabé returny soupeřů poté výše nasazený pár dostaly až ke stavu 4:1. Jednu šanci přece jen Australané ještě dostali, a to za stavu 5:3, kdy Venus třemi vítěznými údery odvrátil jeden setball a dostal se na rozhodující výměnu. Pavič v ní ale zabojoval a dokázal se ubránit dvěma úderům na tělo. Zápas měl tedy rozhodnout supertiebreak.

V něm se vedení přelévalo z jedné strany na druhou. Jen prvních šest výměn skončilo hned u returnu. Velký problém pro nasazené jedničky se vyskytl, když australský pár odskočil na vedení 7:5 kvůli dvojchybě Paviče. Jenže Soares vytáhl dva první servisy, ke kterým přidal Peers také dvojchybu a Pavič se Soaresem se dostali ke dvěma matchballům. Venus ten první dokázal podařeným servisem smazat, ale Pavič následně zahrál eso a nasazené jedničky se tak mohly radovat z dalšího vítězství. Též uživily šanci na semifinále, kam je měl poslat jeden vyhraný set páru Granolles/Zeballos ve večerním zápasu.

Vydřený postup

Djokovič (1) - Zverev (5) 6:3, 7:6

Světová jednička hned od začátku tlačila Němce svým servisem. Až tak, že první game skončil čistou hrou. Zverev to měl opačně. Servis se nedařil a Djokovič se tak mohl dostávat do dlouhých výměn, ve kterých Němec provedl tři nevynucené chyby a nabídl tak i stejný počet breakballů pro soupeře. První se mu chybou prohozu dokázalo odvrátit. Ve druhém ale zahrál dvojchybu a hned po svém prvním podání se dostal do horší pozice. Poté se už aktivita na kurtu přelévala. Djokoviče držel servis a Zverev začal být trpělivější ve výměnách. Jeho dobrá obrana a zlepšující se útok mu umožnily smazat manko breaku. Jenže perfektní servis Srba nepustil Zvereva ke snížení. Djokovičův vítězný bekhend ukončil první sadu, ve které vyhrál o jeden break 6:3.

Druhý set začal Zverev velmi dobře a dvěma esy a přímými body držel na rozdíl od prvního setu svůj servis. O podání rodáka z Bělehradu se bojovalo druhý set více, a to především kvůli chybám Djokoviče. Zajímavý čtvrtý game přinesl dlouhé výměny. Střídaly se chyby u Zvereva s jeho vydařenými údery. Přece jen Djokovič svůj servis po odvráceném breakballu získal, to když Němec nezahrál dva údery s jistotou a oba skončily v autu. Následující game začal velmi nervozně. Zverev dvěma dvojchybami v řadě nabídl soupeřovi šanci. A ten se na dva breakbally dostal, když Zverev pokazil i třetí úder v řadě, a to konkrétně volej. Djokovič se odebral více do obrany, ale bohužel se to neukázalo jako správná volba. Zverev už další chybu nedopustil a byl to taky poslední breakball při jeho servisu.

Zverev začal zářit ještě lepší obranou a k tomu přehrával Novaka i v útoku. Ten ale už šanci na sebrání servisu nenabídl. Když byl Zverev blízko, podařilo se mu první podání, kterým každou případnou možnost zazdil. Tím se i zápas dostal do zkrácené hry, ve které po chybách pětinásobného vítěze Turnaje mistrů šel do vedení Zverev. Tomu se ale přestalo ve výměnách dařit. Vše se otočilo, když Srb prohodil z těžké pozice pátého nasazeného a zajistil si vedení 5:4. Dva přímé body z podání ho následně posunuly do zítřejšího semifinále.

Skreč vítězů skupiny

Granollers/Zeballos (4) - Melzer/Roger-Vasselin (7) 6:6 - skreč Granollers/Zeballos

Francouz, který začal zápas na servisu, v prvních minutách zářil. Třemi přímými body nedal šanci soupeřům prolomit své podání. V dalším gamu, především kvůli jeho přesnosti na síti, se pár dostal ze stavu 0:40 na shodu, která umožnila i první breakball zápasu. Ten ale využit nebyl. Při podání Rakušana dostala šanci druhá dvojice. Zeballos dokázal svým returnem dvojici zahnat, a výměnu a první break získal. I přes aktivitu Melzera v dalším gamu se evropská dvojice oponentům nepřiblížila. Ti se zdáli být velmi herně v pohodě. Granollers a Roger-Vasselin zářili na podání, po kterém se jen málokdy pokračovalo ve hře.

Zvrat přišel v desátém gamu, kde měli vítězové dvou předchozích zápasů šanci ukončit první set. Francouz dokázal ve třech výměnách odhalit záměr přeběhů páru, a tím získal další dva breakbally. Po Melzerově returnu pod nohy první breakball získali a vyrovnali na 5:5. To je nakoplo. Na síti začali být takřka neomylní a byl to jejich nejlepší zápas. Jenže Granollers si na přestávku vyžádal ošetření pravého ramene. Bylo vidět., že ho něco limituje, protože hned následující game šel podávat. Odvracet musel dva setbally, které soupeři po chybách nevyužili. Na řadu měl přijít tiebreak. Jenže po prvním esu Francouze zápas skončil. Granollers si stěžoval na bolest ramena a uvidí se, zda nastoupí do zítřejšího semifinále.

Neporažený Rus

Medveděv (4) - Schwartzman (8) 6:3, 6:3

Už od počátku prvního setu bylo vidět, na kom bude zápas záležet - Rus byl velmi aktivní. Schwartzmanovi se dařilo mnoho jeho perfektně umístěných výměn doběhnout, ale tím se ještě více dostával do obrany. Rus si věřil více než by měl, a v některých výměnách až příliš riskoval. Ve třetím gamu ale už dokázal breakball využít, když Argentince honil po kurtu. Schwartzman se snažil Rusa zlobit údery, které měly měnit tempo, ale ani to proti němu nestačilo. Medveděv takřka ani nedovolil soupeři získat výměny během svého servisu, což potvrzuje statistika - po svém prvním podáním neztratil ani bod. Zato Schwartzman přišel na závěr setu i podruhé o svůj servis, když Rus nepříjemně returnoval a dostával se tak k rozhodování o tempu hry, které nebylo pro soupeře vyhovující.

Už při prvním gamu druhého setu to vypadalo, že Schwartzman se bude snažit více útočit, což vypadalo jako lepší taktika. Rus ale držel stále vysokou úspěšnost bodů po prvním servisu a oponent proti tomu nemohl skoro nic dělat. Ve třetím gamu se odehrály bekhendové výměny. Jenže v nich byl Rus jednoznačně lepší a hned se dostal do vedení 40:0. Game zakončil vítězným křižným úderem. Šanci na včasný obrat dostal i Argentinec. Jenže i v této chvíli si pomohl zatím neporažený soupeř podáním, stav gamu otočil a mohl se radovat z náskoku 4:1. Blíže už ke svému podání osmého nasazeného nepustil, protože oba zbylé servisy odehrál čistou hrou. Medveděv je tedy jediný hráč, který letos ve skupině neztratil ani set.

Postupující do semifinále

Dvouhra

Z prvního místa ve skupině postupuje do semifinále Medveděv. Z druhé pozice si účast v semifinále vybojoval Djokovič.

Čtyřhra 

Z prvního místa ve skupině postupuje do semifinále tým Melzer/Roger-Vasselin. Z druhé pozice si účast v semifinále vybojoval pár Granollers/Zeballos.

Semifinálové zápasy

13:00 - Granollers/Zeballos (4) - Koolhof/Mektič (5)

15:00 - Thiem (3) - Djokovič (1)

19:00 - Melzer/Roger-Vasselin (7) - Ram/Salisbury (2)

21:00 - Medveděv (4) - Nadal (2)

A jak jste vy spokojeni s postupujícími do semifinále? Předpokládali jste nějaký výsledek, nebo si myslíte, že víte, jaké výsledky přinese další hrací den? To vše nám můžete napsat do komentáře. Pokud si chcete přečíst, jak dopadlo mužské finále, tak klikněte zde.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full