Turnaj mistrů - Nadal postupuje, obhájce titulu končí!

Ve čtvrtek pokračoval Turnaj mistrů. Kdo postoupil do další fáze? Na to se můžete podívat v následujícím denním rozboru, který vám nabízíme po každém dni.

Životní Turnaj mistrů 

Koolhof/Mektič (5) - Kubot/Melo (8) 6:4, 7:6, 8:10

Do posledního svého zápasu nevkročila brazilsko-polská dvojice dobře, a to zejména kvůli dobrému podání Koolhofa a také jeho returnu. Už ve druhém game přišly na řadu breakbally, když se Mektičovi dařilo obranu soupeřů tvrdými údery probíjet. Jenže tři možnosti nevyužili a byly to také poslední možnosti na zisk soupeřova podání v prvním setu. Ve třetím gamu Mektič nedovolil oponentům při svém podáním ani výměnu. Vše nasvědčovalo tomu, že pátý nasazený pár je na tento zápas výborně připraven. Další game se ale začal herně zvedat Polák Kubot, který si pestrou a hlavně přesnou hrou nejen lehce získal své podání, ale hlavně se mu podařilo s jeho spoluhráčem útočit při podání soupeřů. T

Těm se totiž přestalo dařit a 3 chyby v řadě je poslaly na stav 0:40. Ten sice kvalitním podáním srovnali, bohužel čtvrtá výměna už pro ně dobře nedopadla a returnem do protipohybu tento game prohráli. Vedení 3:2 o break brazilsko-polskou dvojici nakopl ještě více. Začali vyhrávat výměny, ve kterých už byli takřka bez šance. Obě dvojice měly problémy s returnem. Mnoho výměn se proto ukončilo už na jejich začátku. První set ukořistil tedy překvapivě níže nasazený pár, který už před utkáním věděl, že šanci na postup nemá.

Druhý set nabídl vysokou úroveň, a to především kvůli Mektičovi a Kubotovi, kteří se přetahovali o to, kdo zahraje lepší úder. Jenže i oni si vybrali slabší chvilku. Polák v šestém gamu zahrál dvojchybu, kterou odstartoval chvilkový pád brazilsko-polského páru. Evropská dvojice se tlačila k síti, kde na ně soupeři nestačili a jako první se ujali většího vedení, 4:2 ve druhém setu. Čistou hrou na podání ještě zvýšili náskok. Jenže poté se k obratu dostali nejníže nasazení v turnaji. Ti získali tři gamy v řadě, když využili snížené koncentrace soupeřů a množství jejich chyb. Svým podáním dokázali uživit zisk i druhé sady. Po chybě Koolhofova bekhendu, který zastavila páska, se pár vyrovnal v počtu získaných gamů v druhé sadě. I přestože Koolhof zažíval na konci setu těžké chvíle, kdy se mu nedařilo, dokázal páru zajistit tiebreak. V něm se opět probudil Mektič, který čtyřmi vítěznými body nedal soupeřům šanci.

Supertiebreak začal nervózně. Od obou párů přišly dvě zbytečné chyby. Polsko-brazilský pár zvolil jasnou taktiku. Údery mířily na Koolhofa, protože se mu nedařilo. Ten sice svá podání získal, jenže při servisu spoluhráče ho na síti nepodržel a Kubot s Melem získali dostatečný náskok 7:4. Mektič se snažil ještě zápas obrátit a chvíli to vypadalo, že se mu to i podaří. Takřka dvouhodinový zápas ukončil Kubotův return pod Chorvatovy nohy.

První výhra Rubleva

Thiem (3) - Rublev (7) 2:6, 5:7

Hned první game ukázal, kdo do tohoto zápasu vešel s větší touhou po výhře. Rus věděl, že musí rozhodovat výměny co nejdříve, a nedostávat se do dlouhých výměn. Thiem, přestože neudělal v prvním gamu žádnou chybu, tak byl už od podání Rublevem tlačen, a byl to Rus, kdo chtěl rozhodovat výměny. To se na rozdíl od předchozích zápasů dařilo, a tak Thiemovi dokázal vzít jeho první servis. Rus se mohl opírat i o svůj první servis, po kterém neztratil v prvním setu ani jednu výměnu. Rakušan měl problém i při dalším podání.

Dostával se do okamžiků, které měly vést k vítěznému zakončení, ale to se nedařilo. Rublev už čtvrtým vítězným returnem získal i třetí game. Následně k tomu přidal i game čtvrtý. Thiem se při jeho podání nedokázal dostávat do výměn. Až teprve poté mohl vítěz skupiny ukořistit první game. Výměny z druhé poloviny setu dlouho netrvaly. Jednalo se především o kvalitu podání, kterou poté už oba aktéři souboje dodržovali, a proto nedošlo v dalších gamech k žádnému breaku.

Po rozehrání Rakušana bylo jisté, že druhý set už tak jednoznačně nedopadne. Ale i přesto se jako první do vedení dostal znovu Rus. Ve třetím gamu se nejdříve Thiem pomocí servisu dostal na vedení 40:15, jenže od tohoto stavu se mu přestalo dařit. Když už to vypadalo, že Thiem odvrátí třetí breakball, tak Rublev doběhl už takřka vítězný úder nasazené trojky a prohozem se dostal k výraznějšímu vedení. Další čtyři gamy byly velmi rychlé, především kvůli vysoké úrovni servisů od obou hráčů. Při každém z těchto gamů se returnující hráč dostal maximálně k jedné vyhrané výměně.

Do zápasu vrátil Thiema až sedmý game, během kterého zahrál Rus pět nevynucených chyb a takřka daroval soupeři své podání. Byla to také jediná slabá chvilka v zápase debutujícího hráče na Turnaji mistrů. Čisté gamy na podání dostaly hráče na stav 5:5. Ihned potom nadešel nejdelší game zápasu, i když to tak zprvu nevypadalo, protože Rublev se po třech chybách skoro chystal na lavičku. Jenže poté přišly minely Rakušana a dvě dvojchyby, které vrátily debutanta do hry o game a ten po stopvoleji Thiema, který skončil v autu, mohl jít podávat na svojí první výhru v turnaji. Rublev zápas, který trval hodinu a patnáct minut, ukončil esem.

Důležitý zápas o postup

Ram/Salisbury (2) - Krawietz/Mies (3) 7:6, 6:7, 10:4

Zápas, který měl rozhodnout, kdo se dostane do další fáze turnaje. Ne zrovna nejlépe začal Brit Salisbury, protože výměny končily především u něj, ale ne v pozitivním smyslu. Americký spoluhráč pár nakonec zachránil díky tvrdému křižnému úderu do soupeře. Ram předváděl kvalitní výkon i v následujícím gamu, kde týmu vybojoval breakball. Ten ale Brit zkazil. I další čtyři gamy nabídly vždy šanci returnujícímu páru, který tak mohl obrat podávajícího. A to se i následující tři gamy v řadě stalo. Nejdříve se americko-britský pár několikrát nedomluvil a Miesův vítězný return zajistil vítězům French Open první break v setu. Ten ale neudrželi, protože se soupeřům dařilo odhadovat směr podání, a tak dokázali na druhou stranu hned poslat nechytatelný úder.

Vše dovršil Mies, který při breakballu nedokázal podání nasměrovat do kurtu. Salisbury se v zápase ale nechytal ani dále. Soupeřům ulehčoval sebrání Ramova servisu, když nejdříve na síti nestačil zareagovat, a později soupeřům nahrál úder na smeč. I dále na kurtu převládala německá dvojice, a to až do stavu 5:4 a 40:30. To se už konečně vzbudil i Brit a dokázali dva setbally odvrátit. Při tom druhém, který byl zároveň jejich breakballem, dvojice dokázala odvrátil pět smečí a po Miesové chybě se na soupeře dotáhla. První set nakonec musel rozhodnout tiebreak. V něm převzali aktivitu Ram a Salisbury. Byli to oni, kteří ukončovali výměny, ale ne vždy se to dařilo. Velkým pomocníkem byl za stavu 5:5 přetažený servis Krawietze, na který Salisbury zareagoval esem.

Druhý set byl o mnoho klidnější než ten první. Jediná dramatická chvíli přišla z počátku setu, kdy se Němci dokázali dostat ke třem breakballům. Ty ale britsko-americký pár dokázal odvrátit podařenou hrou na síti. Pak pokračovala dlouhá šňůra podavačů. Páry na podání nenabízely soupeřům šanci a sebejistě dokázaly svůj servis obhájit. A proto i tento set skončil ve zkrácené hře. V něm herně opět odešel Salisbury, ale naštěstí se k němu přidat i Mies, který zavinil mnoho chyb. Velké štěstí za stavu 5:4 měl při voleji druhý Němec, který díky prasátku získal minibreak a možnost ukončení druhé sady. A to se nakonec nepodařeným úderem od Salisberyho stalo skutečností. O postupujícím měl tedy rozhodnout závěrečný supertiebreak.

Němcům v něm ale ani forma z druhého setu nestačila. Americko-britský pár v něm nechyboval. Naopak se Ramovi podařilo dvakrát probít německou obranu, čímž si vynutil jejich chybu. Tyto dvě výměny zápas rozhodly. Ram a Salisbury si vydařeným třetím setem zajistili postup z druhého místa.

Obhájce titulu končí

Nadal (2) - Tsitsipas (6) 6:4, 4:6, 6:2

Nejdůležitější zápas přišel až na závěr dne, kdy proti sobě nastoupili Tsitsipas a Nadal, kteří věděli, že vítěz tohoto zápasu si zajistí druhé semifinálové místo ze skupiny. Už od začátku zápas nabízel tenis na světové úrovni. Hráči získávali většinu výměn po svém servisu. Každý se snažil co nejdříve útočit, aby převzal aktivitu, která rozhodovala výměny. Byly vidět úžasné výměny. Tsitsipas se snažil být tím, kdo měnil tempo zápasu. Až v sedmém gamu se Tsitsipasovi nedařilo. Po dvojchybě a zkaženém forhendu daleko za základní čáru se Nadal dostal k breakballům. Přestože však odvrátil tři smeče Řeka, game nakonec nezískal.

Ale mrzet ho to rozhodně nemuselo, protože následující Řekovo podání už prorazil. Respektive mu ho vlastně Tsitsipas daroval, protože se snažil hrát agresivně - ale až přespříliš. Tři nevynucené chyby a k tomu dvojchyba znamenaly, že Nadal půjde podávat na zisk prvního setu. Štěstí Španělovi naproti nešlo, protože dvě výměny získal Řek kvůli pásce, ale Rafael dvěma esy v řadě první set ukořistil.

Tsitsipas do druhého setu nevkročil s takovou jistotou jako do prvního. Snažil se výměny ukončovat, bohužel ne vždy se dařilo vítězně. Zato Nadal začal hrát ještě lépe než v prvním setu. Toto dokládá statistika, Španěl ztratil ve čtyřech gamech druhého setu po svém podání jen jednu výměnu. Tsitsipase držel jen servis, kterým mohl Španěla dostat do defenzívy. Ale pak přišlo něco, co nikdo nečekal. Nadalovi se dvakrát nepodařilo v desátém gamu zakončit výměnu u sítě a po křižném vítězném úderu Tsitsipase musel odvracet dva setbally. S prvním si poradil, jenže na druhý udělal první dvojchybu v zápase. Řek vyrovnal stav utkání na 1:1.

Do třetího setu vkročil Řek ještě hůře než do toho druhého. Snažil se hodně riskovat a nedařilo se. Game začal dvojchybou a úderem do deblového kurtu také game skončil. Chyby udělal ale i Nadal při svém servisu. Ten se pokusil také výměny ukončovat rychleji, jenže to se mu nedařilo a po třech nevynucených úderech i on o svoje podání přišel. Přetahovaná o servis soupeře ale pokračovala dále, protože Tsitsipas nejdříve nehrál tak útočně a Nadal se dostal dvakrát k zakončení.

Tsitsipas poté dvěma chybami do autu ukončil game při svém podání čistou hrou. I čtvrtý game začal špatně pro servírujícího. Nadal musel po dvou minelách odvracet stav 0:30. Velmi mu pomohl servis, po kterém už Řek nezískal ani výměnu.  A to byl Řekův konec. Nadal ho od té doby k ničemu nepustil. Tsitsipas zkoušel riskovat, ale nebyl v tom úspěšný. Nasazená dvojka Tsitsipasovi ještě jednou vzala servis. Nadal druhý matchball využil, když zahrál úder po lajně Řekovi do protipohybu. Zajistil si tím místo v semifinále.

Postupující do semifinále

Dvouhra

Z prvního místa ve skupině postupuje do semifinále Thiem. Z druhé pozice si účast v semifinále vybojoval Nadal.

Čtyřhra 

Z prvního místa ve skupině postupuje do semifinále tým Koolhof/Mektič. Z druhé pozice si účast v semifinále vybojoval pár Ram/Salisbury.

A jak jste vy spokojení s postupujícími do semifinále? Předpokládali jste nějaký výsledek, nebo si myslíte, že víte jaké výsledky přinese další hrací den? To vše nám můžete napsat do komentáře. Pokud chcete vědět, jak dopadl další den, tak klikněte zde.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štítky
Google translate
usercalendar-full