Novak Djokovič se vrací na tenisové kurty

Zdroj fotky: Getty Images

Začátek letošního roku nebyl pro Djokoviče jednoduchý. Po příjezdu do Austrálie, kde měl v plánu zúčastnit se prvního grandslamu sezóny, mu byl odepřen vstup do země a následně byl deportován. Nedostal tak šanci obhájit titul ani získat rekordní 21. grandslam. Letošní rok nebude vzhledem k nutnosti očkování na většině turnajů pro Novaka Djokoviče jednoduchý. Jeden z těch, který tuto povinnost nevyžaduje, se koná již příští týden v Dubaji a světová jednička ne něm odstartuje letošní sezónu.

Deportace z Austrálie 

V den, kdy Novak Djokovič přijel do Austrálie, mu úřady zrušily vízum pro vstup do země. Proti jeho definitivnímu zrušení bojoval u soudu. Během něj vyšlo najevo, že není očkovaný proti onemocnění covid-19. To bylo hlavní podmínkou pro účast na turnajích v Austrálii.

Úřady vízum Djokovičovi obnovily. Ministr pro imigraci Alex Hawke jej ale mezitím jednou pro vždy ukončil. Den před zahájením grandslamu byl deportován z Austrálie. Důvodem k tomuto kroku však nebylo jen neočkování Novaka. Soud a ministr se obával, že by mohl rozpoutat protivakcinační nálady, když by mu bylo povoleno hrát.

Světová jednička poskytla rozhovor pro BBC. Tam Djokovič přiznal, že s tímto odůvodněním deportace naprosto nesouhlasí. Byl také velmi "zklamaný a rozčílený" z toho, jak se situace vyvinula. V tom samém rozhovoru, o kterém si můžete přečíst zde, také řekl, že je ochotný obětovat grandslamy. Očkování se stalo hlavní podmínkou pro účast na všech z nich.

Start sezóny v Dubaji

Příští týden startuje turnaj kategorie ATP 500 v Dubaji a prvním nasazeným bude právě Novak Djokovič. A proč se turnaje může zúčastnit? Tento turnaj nepožaduje pro start očkování.

Po boku Novaka se v arabské metropoli představí obhájce titulu Aslan Karatsev. Z dalších hráčů TOP 10 budou mít diváci možnost sledovat Andreye Rubleva, Felixe Augera-Aliassimeho a Jannika Sinnera. Djokovič bude na tomto turnaji sbírat body, aby uhájil pozici světové jedničky. O tu jej příští týden může obrat Daniil Medveděv. Rus se na rozdíl od Srba rozhodl startovat na turnaji v mexickém Acapulcu.

Před turnajem Djokovič přiznal, že Dubaj je jeho oblíbené místo. "Miluji Dubaj. Strašně rád se sem vracím. Zažil jsem tady mnoho úspěchů a těším se, až se v pondělí vrátím na kurt. Abych byl upřímný, tak tenis mi po tom všem, co se stalo, hodně chyběl."

Djokovič také řekl, že je spokojený a nesmírně šťastný za své úspěchy. "Našel jsem ve svém životě štěstí, protože jsem zůstal u sportu, který z celého srdce miluji. Pracuji s dětmi, což jsem vždycky chtěl dělat. Zůstal jsem spojený se sportem jako tenisový kouč a mentor. Cítím se naplněný a jsem hrdý na to, kde jsem a co jsem dokázal."

V prvním zápase letošní sezóny se Djokovic utká s Italem Lorenzem Musettim. Ten se letos nejlepšího výsledku dočkal až na turnaji v Rotterdamu, kde postoupil do čtvrtfinále. Tam jej vyřadil Jiří Lehečka. S Novakem se utkal jedno a to v osmifinále Roland Garros. Musetti tehdy vedl 2:0 na sety, ale za stavu 7:6, 7:6, 1:6, 0:6, 0:4 zápas vzdal. Druhé vzájemné utkání je na programu v pondělí.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full