Žádné podání rukou, pouze ťuknutí raketou. Marta Kostyuk vyjádřila svůj názor

Zdroj fotky: Getty Images

Podání rukou, tak tradičně končí tenisové utkání. Někdy je tento symbolický konec doprovázen hezkými slovy vítěze k poraženému či objetím. Ukrajinka Marta Kostyuk se k něčemu takovému po zápase s Běloruskou Viktorií Azarenkou vůbec neměla. Jak dopadlo obvyklé gesto na konci jejich zápasu?

Druhé kolo US Open svedlo dohromady Ukrajinku Martu Kostyuk a Bělorusku Viktorii Azarenku. Zkušená dvojnásobná vítězka Australian Open z let 2012 a 2013 Azarenka zvítězila jasně 6:2, 6:3. Zápas však zviditelnila až kontroverzní situace v samotném závěru. Dvacetiletá rodačka z Kyjeva odmítla podání rukou u sítě. Místo toho jen nastavila raketu, jak za doby nejpřísnějších covidových pravidel, kdy tenisová asociace zakázala fyzické kontakty hráčů. Na rodačku z Minsku se navíc ani nepodívala.

"Byla to moje volba"

Mladá Ukrajinka se pro tento krok rozhodla sama. Vedla ji k tomu nečinnost ruských a běloruských tenistů, a můžeme říct i sportovců obecně. "Nikdo z nich veřejně neodsoudil události na Ukrajině a činy svých vlád. Nemohu to podpořit. Někteří mají obrovskou základnu fanoušků po celém světě, ale nevyužili ji správným způsobem, aby vyjádřili, že nepodporují to, co se děje," řekla k incidentu Kostyuk, která tuto skutečnost dle svých slov nikdy akceptovat nebude.

"Nikdy jsem necítila osobní nenávist k Azarence, ale hraje velkou roli i mimo tenis, v Bělorusku, ve světě. Působí v radě hráčů WTA. Myslím, že by mohla udělat více. Mohly bychom navázat osobní vztah. Je to důležité téma a myslím si, že by se to mělo udělat, aby se uklidnila atmosféra," dodala Ukrajinka směrem k 33leté běloruské tenisce.

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Příspěvek sdílený Tiebreak Tennis (@tiebreak__tennis)

Azarenka chce situaci napravit

Viktoria Azarenka nemá s třetí nejlepší Ukrajinkou na žebříčku zrovna nejlepší vztah. Byla to právě Marta Kostyuk, která se kriticky vyjádřila k pozvání běloruské hráčky na exhibiční akci "Tennis Plays for Peace" (Tenis hraje pro mír). "Nebudu tam hrát, pokud tam budou hráči ze zemí agresorů," prohlásila tehdy jasně do médií. Americká tenisová asociace ji vyslyšela a Běloruska se na akci nepředstavila.

I přes tuto skutečnost je bývalá světová jednička otevřená rozhovoru. "V březnu, když to všechno začalo, jsem mluvila se všemi, které osobně znám a mám s nimi stále dobrý vztah. Na mysli mám ukrajinské hráče. Myslím si, že jsem od začátku vysílala jasný vzkaz, že jsem tu a pokusím se pomoci, což jsem také udělala. Možná to ne všichni vidí," pronesla ve veřejném prohlášení.

"Jestli se mnou chce Marta mluvit, tak jako včera, kdy mi napsala, odpovím ji. Jsem otevřená poslouchat, porozumět. Myslím si, že empatie je v těchto momentech hodně důležitá," dodala Běloruska.

SMS poslaná před zápasem

Marta Kostyuk je taktéž dialogu otevřená. Nehodlá však Azarenku nahánět, když s ní nebyla ochotná mluvit před zápasem. "Měla jsem na srdci pár věcí. Chtěla jsem ji varovat, že ji nepodám ruku, protože za mnou nikdy osobně nepřišla a neřekla mi svůj názor."

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full