Zuřivě soutěživá "mrcha" Danielle Collins miluje psy a trpí chronickou nemocí. Teď si zahraje o první Masters

Zdroj fotky: Getty Images

Na začátku ledna oznámila Danielle Collins, že končí. O dva měsíce později postoupila do svého druhého největšího finále v životě. To první na Australian Open 2022 prohrála s Ash Barty. Nyní ji čeká boj o trofej z turnaje Masters v Miami proti Eleně Rybakině. Usměvavá Američanka přesto prozradila, že ani výborná forma její rozhodnutí nezmění. V příštím roce by ráda, navzdory svému onemocnění, získala cennější úspěch v podobě vytouženého založení rodiny.

Existují hráči a hráčky, kteří rozdělují fanoušky na dva tábory. Někteří je milují, jiní nenávidí. Mezi ně patří i ďábel s andělskou tváří Danielle Rose Collins. Jakmile vejde na kurt je urputně soutěživá, emoce z ní šlehají jak jiskry z plamene, slyšíte ji v každé výměně a jako lvice (tak ji označila Alizé Cornet) se rve o vítězství. Zápas skončí a z démona je anděl, rozdává úsměvy a na tiskovce se nebojí nechat rozeznít svůj nakažlivý smích. Danielle, které už takřka každý říká její přezdívkou Danimal (poukazuje na zvířecí bojovnost na kurtu), je svá, a to na ní soupeřky i fanoušci milují. 

"Na kurtu je tak zuřivě soutěživá a je jí jedno, co si kdo myslí, a vnímám, že je to tak osvěžující vidět v ženském tenise. Měli bychom být podle některých lidí velmi klidné a milé a ne, jak to říct, trochu "mrchy", ale miluji, že jí je to jedno. Neomlouvá se za to, že je soutěživá a myslím si, že je to úžasné," podotkla na adresu své krajanky Jessica Pegula.

Věřila své cestě

Danielle Collins nebyla jako Venus Williams (velice ji respektuje a obdivuje), že by v sedmnácti hrála finále US Open, ani jako Lindsey Davenport, v 18 nehrála grandslamové finále čtyřhry a už vůbec ne jako později Coco Gauff, která v 15 letech bojovala o čtvrtfinále Wimbledonu. Sympatická Floriďanka, kterou začal v šesti letech brát na kurty pravidelně její táta, se v tomto věku soustředila na své studium na střední škole (Northeast High School v St. Petersburgu). Kromě akademie ve svém rodném městě strávila dva roky i v akademii Nicka Bollettieriho. Díky výborným výsledkům ve škole a na kurtu získala stipendium na Floridskou univerzitu. Z té po dvou letech odešla na University of Virginia.

"Nevyrostla jsem v prostředí, kde bych dostala vše, co jsem chtěla, takže když se můžu naplno věnovat vysoké škole, získat dobré vzdělání a hrát tenis, proč bych chtěla něco jiného?" zmiňovala s odstupem času Danielle Collins.

Rozhodla se správně. Na univerzitě byla hvězdou. Virginii dovedla ke dvěma vítězství mezi týmy na atlantickém pobřeží. Sama dvakrát triumfovala ve dvouhře v rámci národního univerzitního šampionátu. V roce 2016 získala kromě bakalářského titulu z mediálních studií a businessu i ocenění pro nejlepší ženskou univerzitní sportovkyni v USA napříč sporty. Magisterský titul si dodělala ve sportovním managementu na Floridě díky partnerství programu s WTA. V tu dobu už musela ale kloubit studium s profesionální kariéru, která nabrala strmý vzestup.

Miami – město, kde nakopla profesionální kariéru

Danimal, začala ukazovat, že její úspěchy na univerzitě nebyly náhodné. Chvíli se musela prokousávat přes turnaje ITF, ale na Miami Open 2018 už o ní věděl celý tenisový svět. Z kvalifikace prolétla až do semifinále, kde nestačila na Ostapenko. Američanka byla ve svých 24 letech tou méně zkušenější z hlediska velkých zápasů než 20letá vítězka Roland Garros z předešlého roku. V tu chvíli to neřešila. Danielle odehrála životní turnaj a posunula se do TOP 60, ve které se držela nepřetržitě do začátku letošní sezóny. 

První velké peníze ji nezměnily a neustále bojuje za finanční gramotnost

"Profesionální sportovci mají jedinečnou příležitost vydělat spoustu peněz v opravdu mladém věku. Často však nevíte, jak to v tomto období zvládnout. Bohužel všichni víme o profesionálních sportovcích, kteří byli zneužiti, proto je důležité se v tomto oboru vzdělávat," řekla v době, kdy patřila už do světové špičky a začala bojovat za vzdělávání tenistů v oblasti finanční gramotnosti. 

Sama měla štěstí, že tři měsíce po své promoci potkala v New Havenu Martyho Schneidera a domluvila se s ním na spolupráci. 

K srdci si brala slova svého mentora a když v roce 2018 získala již zmíněné první velké úspěchy doprovázené prvním výdělkem, věděla, že musí dát část bokem a místo drahé pronájmu si koupila byt, který nebyl tak hezký a útulný. Od začátku své kariéry tak měla i finanční stránku vyřešenou, díky tomu, že narazila na skvělého člověka. Schnaiderovi pak nezapomněla poděkovat ani po svém největším kariérním finále.

Boj mimo kurt

Než se do něj probojovala začala v jejím životě jiná bitva, a to se zdravím. Po prvním průlomu na grandslamových podnicích, v semifinále Australian Open 2019 prohrála s Petrou Kvitovou, zjišťovala, že něco není v pořádku.

Už na střední škole měla pozitivní test na autoimunitní onemocnění, ale lékaři nikdy nezjistili, které má. Na vysoké škole trpěla různými bolestmi kloubů a poté, co se stala profesionálkou se situace zhoršovala. Vše vyvrcholilo na turnaji v San José.

"Bylo bolestivé běžet. Byl to jeden z nejhorších pocitů, jaké jsem kdy fyzicky zažila," řekla po drtivé porážce ve druhém kole.

Navštívila svého lékaře na Floridě a byla ji diagnostikována revmatodiní artritida. Toto autoimunitní onemocnění vede k chronickému zánětu tkáně, což má za následek nevratné poškození chrupavek a kostí kloubů. Dokáže postihnout oči, kůži, plíce, srdce i srdeční cévy. 

"Jako profesionálnímu sportovci je vám neustále připomínáno, že vaše tělo je váš chrám. Všechno je pro mě fyzicky náročné a vážím si toho, jak jsou mentální a fyzická kondice sladěny, jak se každý sval a kloub v těle pojí na další. Moje zdraví je důležité a jsem přiopravená se rvát s revmatoidní artritidou," komentovala své onemocnění Danielle Collins.

Danielle Collins své onemocnění bere vážně, ale s úsměvem. Pozitivní je jak na kurtu i ve svém každodenním životě. Lékaři jí odhalili i alergii na lepek a mléčné výrobky. Omezila tak oblíbené těstoviny a tvarohový koláč, nastartovala důležitý režim cvičení ve dnech, kdy jsou její kloub ztuhlé a bolavé, a pustila se zpět do bojů na kurtech. Pomohl jí taky fakt, že mezi hráčky nebyla sama. Její soupeřce na US Open 2019 Caroline Wozniacki byla stejná nemoc diagnostikovaná o rok dříve.

Barty měla na lopatě

Američanka rok co rok sbírala další úspěchy. Ve čtvrtfinále Roland Garros 2020 prohrála s Kenin, v roce 2021 získala 2 tituly (Palermo, San José), ale životních čtrnáct dní přišol z kraje sezóny 2022 v Melbourne. 

Do turnaje vstupovala jako nasazená 27 a přes Dolehide, Konjuh, Tauson, Mertens, Cornet a Swiatek se probila do finále. První set finálového utkání s Ash Barty prohrála 3:6, ale v následujícím ukázala, proč se probojovala do finále. Možná lehká nervozita za stavu 5:1 stála Collins zápas. Barty vývoj otočila a v tiebreaku tehdy 28letou Američanku dorazila.

"To množství hodin, které jsem každý den strávila na kurtu hraním si v parku s tátou, který mě všude vozil a snažil se získat ty nejlepší prostředky pro můj rozvoj, mě dostaly až tam, kde jsem dnes," vzpomínala v rozhovorech na kurtu během turnaje Collins.

Nicméně prohra to pro ni byla bolestivá.

"Jsem ráda za tuto bolestivou zkušenost stejně jako bych byla za nějaký neskutečný zážitek. Myslím si, že to jsou opravdu velké okamžiky pro náš osobní růst jako sportovce, jako člověka," dodala Danielle Collins.

Hledání se a upřednostnění rodiny (už nejen té psí)

Po Australian Open 2022 už jen hledala své já z Melbourne. Občas přišel světlý okamžik, ale během loňské sezóny začalo všechno nasvědčovat tomu, že už se nikdy do své nejlepší kondice i vlivem častých zdravotních problémů nevrátí.

O dva roky později, na letošním Grand Slamu v Austrálii, oznámila milovnice psů (doma má hned čtyři chlupaté mazlíčky – Scouta, Harper, Lolu a Quincyho), že letošní sezóna bude její poslední. Důvodem je, že by si ćhtěla založit rodinu. To je s její nemocí možné, ale bude muset být pod neustálou kontrolou lékařů.

"Cítím, že kdybych byla muž, nemusela bych své rozhodnutí tolik vysvětlovat. Žiji s chronickým zanětlivým onemocněním, které ovlivňuje vaši schopnost otěhotnět a toto je opravdu osobní věc. Je to moje osobní rozhodnutí," zmínila Danielle Collins v Miami. Sama dodává, že má ve svém životě víc věcí než jen tenis a kariéru.

Je vidět, že na jejím rozhodnutí nezměnilo nic ani tažení do premiérového finále na Masters. V Miami, kde nakopla svoji kariéru se nejspíš i takto nostalgicky a cyklicky uzavírá. Na otázku, jestli někdy může ještě hrát svůj top tenis, tak jako na Australian Open 2022, dává jasnou odpověď – ano. 

"Užívala jsem si svoji kariéru a zažila spoustu zábavy. Miluji přijít na kurt a soutěžit. Na konci dne je to velmi těžké a velké životní rozhodnutí, ale myslím si, že by to mělo být pochopitelné."

Pokud by si někdo opravdu takový úspěch na jednom z posledních turnajů kariéry, a ještě doma na Floridě zasloužil, je to určitě Danielle Rose Collins.

 
Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full