Jiří Lehečka je v nominaci na nováčka roku ATP

Zdroj fotky: Getty Images

ATP oznámila nominované na ocenění v různých kategorií za rok 2022. Jiří Lehečka, česká jednička, figuruje mezi vybranou pěticí na nováčka roku, kde se oceňuje nejlepší hráč, který se poprvé dostal do TOP 100. Spolu s ním jsou nominovány i komety letošní sezóny Holger Rune či Jack Draper.

21letý český talent má za sebou svoji průlomovou sezónu. Do TOP 100 se Jiří Lehečka dostal po svém vystoupení v Rotterdamu, kde po skalpech Denise Shapovalova nebo Lorenza Musettiho dokráčel až do semifinále. V něm nestačil na turnajovou jedničku Stefanose Tsitsipase. Dalšího většího výsledku, pokud nepočítáme čtvrtfinále na ATP 250 v Kitzbühlu, dosáhl až na úplném konci sezóny. K jeho smůle si za finále na Next Gen ATP Finals žádné body do žebříčku nepřisal. Na "malém Turnaji mistrů" se totiž body získat nedají. Zimní přestávku tak přezimuje na 80. místě světového žebříčku.

Posun o 60. míst

Loňskou sezónu končil rodák z Mladé Boleslavi jako česká dvojka za Jirkou Veselým na 141. pozici. Další dvě pozice za ním patřily také Čechům, Zdeňku Kolářovi a Tomáši Macháčovi. Lehečka i o rok starší Macháč (ATP 98) se v letošní sezóně vyšplhali do TOP 100, ze které vypadl zraněními sužovaný Veselý. Poprvé od konce sezóny 2018 tak mají české barvy dvojnásobné zastoupení v elitní stovce.

Pro Jiřího Lehečku bude velmi důležitý příští rok. Právě v Rotterdamu bude obhajovat 180 bodů, což je o něco málo méně než celkový rozdíl mezi jeho bodovým ziskem z letošní a loňské sezóny.

Příslušnost k elitě Next Gen

Právě i díky bodům z Rotterdamu si Jiří Lehečka jako první český tenista zajistil účast na Next Gen ATP Finals. Na tomto prestižním podniku hrají ti nejlepší hráči do jednadvaceti let. Po odhlášení Holgera Runeho využil slabší skupiny a přes Francesca Passara a Mattea Arnaldiho postoupil do semifinále. V něm porazil dosud suverénního Švýcara Dominica Strickera. V boji o titul však prohrál stejně jako ve skupině s Američanem Brandonem Nakashimou.

Nominace na nováčka roku

Celkem pět hráčů se bude ucházet o trofej pro nováčka roku 2022. Mezi pěticí tenistů, kteří se letos poprvé dostali do TOP 100 a zaznamenali skvělé úspěchy, jsou kromě českého mladíka Brit Jack Draper – ATP 42, čtvrtfinalista Masters v Montréalu; Dán Holger Rune – ATP 11, čtvrtfinalista Roland Garros a vítěz Masters v Paříži; Tchajwanec Chun-Hsin Tseng – ATP 86, vítěz tří challengerů a Američan Ben Shelton – ATP 97, vítěz tří challengerů a osmifinalista Masters v Cincinnati. Americký tenista zaznamenal ze všech zmíněných největší skok, když sezónu začínal na pozici 573.

Jasným favoritem na zisk ocenění je Holger Rune, který se letos posunul o 92 míst a nakoukl i do světové desítky.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený ATP Tour (@atptour)

Ceny ATP – další kategorie

ATP bude rozdávat ceny i v dalších čtyřech kategoriích: návrat roku (Čorič, Thiem, Wawrinka, Wu), největší zlepšení (Alcaraz, Cressy, Draper, Rune), sportovní chování (Alcaraz, Auger-Aliassime, Nadal, Ruud, Tiafoe) a trenér roku (Juan Carlos Ferrero – trenér Alcaraze, Frederic Fontang – trenér Augera-Aliassima, Goran Ivaniševič – trenér Djokoviče, Michael Russell – trenér Fritze, Christian Ruud – trenér svého syna Caspera).

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full