Hráč týdne: Danielle Collins

Zdroj fotky: Getty Images

Danielle Collins proměnila svůj poslední start na Miami Open v zisk nejcennějšího titulu v její kariéře. Přitom jí v cestě stála grandslamová šampionka a světová čtyřka Jelena Rybakina, která už druhý rok po sobě neuspěla. Právem si tedy zasouží ocenění “hráč týdne”.

Třicetiletá Danielle Collins oznámila na začátku ledna, že letošní sezona je její poslední. O měsíc později prošla kvalifikací do hlavní soutěže v Dauhá, kde došla až do čtvrtfinále. Tam ji zastavila Anastasia Pavlyuchenkova po setech 7:5, 6:4. O několik dní později se vydala na turnaj do Austinu (čtvrtfinále, skreč), a poté do Indian Wells. Zde skončila na raketě světové jedničky Igy Swiatek. Dále ke konci března vedla její cesta do Miami.

Cesta do finále na Miami Open

V prvním kole vyřadila Danielle Collins kvalifikantku a krajanku Bernandu Pera 3:6, 6:1, 6:1. Následně Danimal porazila turnajovou třicítku Rusku Anastasii Potapovu 6:2, 6:2 a Rusku Elinu Avanesyan 6:1, 6:2. V osmifinále se potkala s devatenáctkou Soranou Cirstea a po hodině a 30 minutách ji vystavila stopku (6:3, 6:2).

Čtvrtfinálový zápas odehrála rodačka z floridského Saint Petersburgu proti přemožitelce Coco Gauff Francouzce Caroline Garcii. Americká tenistka neposkytnula svojí soupeřce jediný brejkbol a po hodině a 15 minutách zvítězila poměrem 6:3, 6:2. Tímto vítězstvím postoupila Collins do svého druhého semifinále na turnaji WTA 1000. Poprvé se jí to podařilo právě v Miami v roce 2018. Tenkrát nestačila na světovou pětku Lotyšku Jelenu Ostapenko.

Teď se Collins utkala s turnajovou čtrnáctkou a přemožitelkou Igy Swiatek Ruskou Ekaterinou Alexandrovou. S o rok mladší tenistkou se střetla v prvním vzájemném duelu a povolila jí uhrát pouze pět her. Díky vítězství 3:6, 2:6 se Danielle probojovala do svého celkově čtvrtého finále a prvního od Australian Open 2022. Přitom má ve své sbírce dvě trofeje. Před třemi lety v létě vyhrála dva turnaje během tří týdnů. Bylo to na antuce v Palermu a na tvrdém povrchu v San Jose.

Finále

Ve finále se Danielle Collins střetla s kazašskou hráčkou a světovou čtyřkou Jelenou Rybakinou. Úvodní dějství dospělo až do dvanácté hry, kdy o své podání přišla lepší z tenistek. Ve druhé sadě vedla Floriďanka 2:0, jenže vzápětí ztratila svůj servis a následně Rybakina srovnala na 2:2. Osmý game poslal do vedení Collins (5:3), která v další hře využila čtvrtý mečbol.

"Měla jsem pocit, že tady hraju před tisíci svých nejlepších přátel. Všichni jste mě tlačili, abych tohle finále zvládla. Byla tu neuvěřitelná atmosféra, nikdy jsem nic takového nezažila. Na tenhle turnaj jsem se dívala jako dítě v televizi a prosila tátu, aby mě sem vzal. Řekl mi, že pokud nebudu na tomhle turnaji sama hrát, tak nikam nejedeme."

Bývalá světová sedmička získala na Miami Open svou třetí a nejcennější trofej. Zároveň se stala žebříčkově nejníže postavenou vítězkou a první místní šampionkou od roku 2018, kdy si tento titul odnesla Sloane Stephens. V tomto století se to povedlo pouze dvěma Američankám, a to sestrám Williams.