Hráč týdne: Hamad Medjedovič

Zdroj fotky: ATP Tour

Srbský mladík Hamad Medjedovič ovládl letošní ročník Turnaje mistrů do 21 let v saúdskoarabské Džiddě. Ve finále porazil nasazenou jedničku a o rok mladšího tenistu Arthura Filse. Právem si tedy zaslouží ocenění “hráč týdne”.

Skupinová fáze

Dvacetiletý Hamad Medjedovič byl společně s Francouzem Luca van Asschem, Jordáncem Abedallahem Shelbayhem a Američanem Alexem Michelsenem v červené skupině turnaje ATP Next Gen, který se hraje s inovovanými pravidly.

V prvním skupinovém zápase změřil Hamad síly s Alexem Michelsenem. Srbský mladík se dostal brzy do vedení 2:0 na sety, jenže Američan po hodině a 5 minutách srovnal skóre. O vítězi tedy rozhodoval až pátý set, který došel do tiebreaku. V něm si lépe vedl Medjedovič (7-4) a s výsledkem 4:2, 4:3, 3:4, 3:4, 4:3 získal první bod do tabulky. Další den ho čekal souboj s francouzským tenistou Luca van Asschem. Oba hráči měli v tabulce po jednom bodu, a tak se očekával atraktivní zápas. Opak byl však pravdou jelikož Srb zdolal Francouze po hodině a 50 minutách 3:1.

Poslední tabulkový zápas se hrál ve čtvrtek 30. listopadu, kdy se střetl Hamad Medjedovič s Abedallahem Shelbayhem. Podle žebříčku ATP byl srbský tenista favoritem na vítěze, což také potvrdil po hodině a 36 minutách s výsledkem 3:4, 4:2, 4:3, 4:2. Díky třem výhrám si Hamad zajistil první místo v tabulce červené skupiny, a postup do semifinále.

Semifinále

V této fázi turnaje se jeho soupeřem stal Švýcar Dominic Stricker. První set musela rozhodnout zkrácená hra, kterou nakonec vybojoval Medjedovič poměrem 7-5. Ve druhé sadě se odehrály pouze tři gamy, protože švýcarský hráč za stavu 1:2 skrečoval zápas kvůli zranění.

"V minulosti jsme spolu hráli v juniorech a já jsem vzdal. Dnes to dopadlo obráceně, bohužel, takový je život. Nikdy nevíte, co se stane. Chci poděkovat všem, že nás přišli podpořit a uvidíme se zítra," řekl dvacetiletý Srb.

Finále

Ve finále se střetli dva neporažení hráči Turnaje mistrů do 21 let Arthur Fils a Hamad Medjedovič. První pětisetové finále v historii této akce ovládl o rok starší tenista z Nového Pazaru. Nejvýše nasazený Arthur Fils vybojoval díky tiebreaku první a čtvrtou sadu, ale v rozhodující ztratil jednou podání narozdíl od stoprocentního Medjedoviče. Hamad ve finále trefil 19 nechytatelných podání a v letošním ročníku Next Gen ATP Finals nastřílel nejvíce es (69, což je rekord turnaje). Tímto vítězstvím navázal srbský mladík v určitém smyslu na Novaka Djokoviče, který ovládl klasický Turnaj mistrů.

"Dva kluci ze Srbska. On (Djokovič) vyhrál velký Turnaj mistrů a já ten pro mladíky. Samozřejmě je to velká věc a jsem šťastný, že jdu alespoň tímto způsobem v jeho šlépějích," řekl Hamad Medjedovič.

"Nemůžu uvěřit tomu, že jsem tady získal titul. Určitě mi dodá spoustu sebevědomí pro sezonu 2024. Arthur je skvělý hráč, v TOP 40 je zaslouženě. Na mečboly ve čtvrtém setu jsem nezahrál dobře, úplně jsem ztuhl. Díky bohu, že jsem se z toho zotavil. Říkal jsem si, že musím být uvolněný. Nakonec se mi to podařilo," radoval se Medjedovič.