Hráč týdne: Jannik Sinner

Jannik Sinner se o víkendu zapsal do historie. Nejenom že zažil dva úžasné týdny v Melbourne, ale navíc je zakončil grandslamovým titulem. Stal se tak prvním Italem, který dokázal zvítězit na prvním majoru sezony. Právem si tedy zaslouží ocenění “hráč týdne”.

První týden v Melbourne

Během prvního grandslamového týdne odehrál Jannik Sinner čtyři zápasy. Ani jednou mu soupeř nesebral set. V prvním kole se střetl s Nizozemcem Botic Van De Zandschulpem (6:4, 7:5, 6:3). Následně vyřadil dalšího Nizozemce Jespera De Jonga (6:2, 6:2, 6:2). Ve třetím kole porazil Sinner turnajovou dvacetšestku Sebastiana Baeze (6:0, 6:1, 6:3), a dále si poradil i s patnáctkou Karenem Khachanovem (6:4, 7:5, 6:3).

Italský tenista tímto postoupil do čtvrtfinále, čímž vyrovnal své maximum v Melbourne Parku, kde je ve druhém týdnu třetím rokem po sobě. O své druhé semifinále na grandslamech se porve s turnajovou pětkou Andreyem Rublevem.

Druhý týden na AO

Ani při svém pátém utkání na Australian Open nepřišel Jannik Sinner o set. V úterý 23. ledna si zahrál čtvrtfinále s Andreyem Rublevem. Po dvou hodinách a 41 minutách ho Sinner vyřadil, i když druhou sadu musel rozhodnout tiebreak (6:4, 7:6, 6:3). O tři dny později, tedy v semifinále, čelil Sinner světové jedničce Novaku Djokovičovi. Srb ho obral pouze o jednu sadu. Čímž se stal prvním hráčem, kterému se to na australském grandslamu povedlo.

V prvních dvou setech povolil dvaadvacetiletý Sinner uhrát Srbovi pouhé tři hry, a tak šel brzy do vedení 2:0 na sety. Třetí sada byla vyrovnaná a nakonec ji získal poměrem 8:6 v tiebreaku Djokovič. Ve čtvrtém setu vedla světová čtyřka 3-1. O svůj náskok italský hráč nepřišel a zvítězil po setech  6-1, 6-2, 6-7, 6-3. Jeho postup do finále pro něj znamenal premiéru na grandslamu.

„Věřím, že mohu hrát s těmi nejlepšími na světě. V neděli mě čeká první grandslamové finále a uvidíme, jak to půjde. Přijdu sem s úsměvem na tváři a pokusím se zahrát co nejlépe,“ prohlásil Sinner po utkání.

Finálová bitva

Soupeřem Jannika Sinnera se stal ruský tenista Daniil Medveděv, který se do finále Australian Open dostal už potřetí. Bohužel i tentokrát musel přijmout druhé místo, přestože vedl ze začátku 2:0 na sety.

Třetí sada byla vyrovnaná až do desáté hry, kdy o ni přišel Medveděv. Ital ji tak získal a nejspíše si tímto zvedl sebevědomí. Jelikož další set měl stejný průběh, a najednou byl zápas srovnaný. Bylo tedy jasné, že o grandslamovém vítězi rozhodne pátá sada. V té udělal chybu Daniil při šestém gamu, když ztratil svoje podání. Jannik následně uhrál svůj servis a vedl už 5-2. Medveděvovi se bohužel nepodařilo otočit vývoj zápasu a tak si Sinner došel pro svůj premiérový titul.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Tiebreak Tennis (@tiebreak__tennis)

„Je to speciální vítězství a výjimečný moment. Byly to skvělé dva týdny. Cítil jsem se tu jako doma,“ řekl Sinner v rozhovoru na kurtu. „Je skvělé tady hrát. Moji rodiče měli doma ráno minus dvacet stupňů, takže je lepší běhat tady na sluníčku. Přál bych si, aby všechny děti mohly takovýto sen prožít a mít stejnou svobodu, jakou dali mí rodiče mně,“ doplnil.

„Prohrát finále vždycky bolí, ale asi je to lepší, než prohrát v předchozí fázi turnaje. Jannikovi gratuluji. Hodně se zlepšil a zasloužil si to. Vždycky chci vyhrát, ale musím se příště více snažit. Jsem však na sebe hrdý, co jsem tu dokázal,“ řekl Medveděv po finále.