Hráč týdne: Matteo Berrettini

Zdroj fotky: Getty Images

Matteo Berrettini ovládl turnaj v Marrákeši a ukončil tak dvouleté čekání na titul. Ve finále porazil španělského obhájce Roberta Carballese Baenu, čímž stvrdil návrat do TOP 100. Právem si tedy zaslouží ocenění “hráč týdne”.

Sedmadvacetiletý Matteo Berrettini se v posledních několika letech trápí s různými zraněními. Během minulého roku pro něj sezona skončila už na zářijovém US Open, poté co skrečoval zápas kvůli podvrtnutí kotníku. Návrat na kurty uskutečnil až letos v březnu po půlroční pauze. Naposledy se na kurtech ukázal 20. března na Miami Open. V prvním kole nastoupil proti Britovi Andym Murraym. V průběhu druhého setu při Italově podání na něj přišla slabost a vypadalo to, že přímo na hřišti zkolabuje. Proto rozhodčí radši zápas přerušil a Matteo dostal čas na zotavenou. I když se pak snažil dohrát utkání vítězně, tak úspěšnější byl Murray. Ten vyhrál po třech setech 4:6, 6:3, 6:4.

Putování do finále

V prvním kole se Matteo potkal s turnajovou šestkou Kazachem Alexanderem Shevchenkem, kterého vyřadil po setech 6:2, 6:1. Následně ztratil set ve 2. kole proti Španělovi Jaumovi Munarovi (6:4, 4:6, 6:3). Ve čtvrtfinále se Berrettini utkal o postup s krajanem Lorenzem Sonegou. Nasazená čtyřka ztratila svoje první podání, čímž umožnila rodákovi z Říma získat první sadu poměrem 3:6. Další set byl vyrovnaný, a tak o vítězi musela rozhodnout zkrácená hra. Při ní si lépe vedl Berrettini, jenž ji vyhrál 7-5.

V příštím kole narazil opět na nasazeného hráče. Tentokrát to byla sedmička Mariano Navone. Argentinec sebral Italovi první set díky tiebreaku, ale pak už dominoval Berrettini 6:3, 6:2.

Třinácté finále s vítězným konce

V Marrákeši se Matteo Berrettini dostal poprvé od října 2022 do finále. Svou třináctou účast proměnil v zisk 8. titulu, a ukončil tak čekání na první triumf od června 2022. Jeho soupeřem se stal obhájce titulu Španěl Roberto Carballes Baena. V první sadě sice Ital prohrával 1:3, ale skóre otočil na 7:5. Následně byl při svých servisech stoprocentní oproti svému soupeři, který přišel dvakrát o svoje podání. Druhou sadu tak vybojoval italský tenista poměrem 6:2. Bývalá světová šestka se díky tomuto vítězství vyhoupla na 84. místo.

"Chci poděkovat svému týmu. Posledních pár let bylo náročných a jen díky nim jsem dokázal překonat těžké chvíle. Moje tělo mi nedovolovalo hrát a jen díky nim jsem teď tady. Děkuju také všem kamarádům a rodině, kteří byli se mnou po celou dobu, když jsem byl zraněný a nešťastný z toho, že nemohu hrát," řekl Berrettini.

Už zítra 9. dubna čeká Mattea zápas v Monte Carlu proti Srbovi Miomirovi Kecmanovičovi.