Dominic Thiem zvažuje konec. Jak vypadala kariéra antukového prince?

Zdroj fotky: Getty Images

Dominic Thiem nedávno oznámil, že letošek bere jako poslední šanci, aby se pokusil vrátit na tenisové výsluní. Kariéru nejlepšího rakouského tenisty posledních let ovlivnilo zranění z roku 2021, po návratu zatím Thiem nedokázal najít formu, ve které tehdy byl. Jak vůbec vypadala dosavadní kariéra antukového prince?

Tenisové začátky

Rodiče Dominica Thiema byli tenisoví trenéři, a tak měl rodák z Vídeňského Nového Města k bílému sportu blízko již od malička. Jeho otec byl jedním z jeho prvních koučů, ale velmi zásadní vliv na jeho kariéru měl Günter Bresnik, který mu poradil vyměnit dvouručný bekhend za jendoručný. Tato transformace sice přinesla nejprve drobný propad ve výkonech, ale v dlouhodobém pohledu na Thiemovu hru se vyplatila, protože rakouský tenista má bez debat jeden z nejlepších jednoručných bekhendů na okruhu.

V mládí se vyšplhal na druhé místo světového žebříčku mezi juniory a vyhrál několik turnajů. Na grandslamech v kategorii mladých talentů zazářil především na Frech Open, v roce 2011 dokráčel až do finále, kde byl nad jeho síly Bjorn Fratangelo. Svou juniorskou kariéru završil třemi turnajovými výhrami v řadě.

Start mezi profíky

Na profesionální okruh začal Rakušan pronikat v roce 2011, kdy dostal divokou kartu do hlavní soutěže v Kitzbühelu, Bangkoku a Vídně, kde se konaly turnaje patřící na okruh ATP. Právě ve Vídni zapsal i první výhru ve své kariéře na okruhu ATP, když porazil Thomase Mustera.

Cesta do elitní stovky byla trnitá a Thiem se do ní probojoval až v roce 2014. V ten samý rok si připsal své premiérové starty na všech grandslamových turnajích. Především si do svého tenisového životopisu zapsal první finále na okruhu ATP a kde jinde, než před domácími fanoušky v Kitzbühelu! Ve finále však padl s Davidem Goffinem.

Od roku 2015 dokázal Thiem opanovat 17 turnajů a stal se jedním z nejlepších tenistů své doby. Důkazem je fakt, že mezi lety 2016-2020 nechyběl na Turnaji mistrů, který je představením pro nejlepší muže sezony. Nejlepší výkony předváděl na své oblíbené antuce, kterou zbožňoval od juniorských let. Na rozdrcených cihlách dokázal na turnajích konkurovat i králi antuky, Rafaelu Nadalovi, proto není divu, že Thiemovi mnozí přezdívali „antukový princ.“ Na Roland Garros odehrál dva finálové duely, vždy jej přemohl právě Nadal.

Skvostný rok s grandslamovým vavřínem a následný pád

Rok 2020 byl jedním z nejlepších v jeho kariéře. Hned v úvodu roku válel na Australian Open, ve finále svedl pětisetovou bitvu s Djokovičem, před kterým se nakonec musel sklonit. Na další finálový duel si musel, i vzhledem k pandemii, počkat sedm měsíců. Jednalo se o vrchol US Open, kde po dvou setech jasně vedl Alexander Zverev. Thiem však ukázal srdce bojovníka a duel dokázal otočit ve svůj prospěch. Po téměř deseti letech na okruhu tak nad svou hlavu zvedl svůj první grandslamový vavřín. Sezonu ukončil finálovým duelem na Turnaji mistrů, kde nevyzrál na Medveděva.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Dominic Thiem (@domithiem)

Následující rok byl pro Thiema ohromně náročný. Na Australian Open skončil ve čtvrtém kole na raketě Dimitrova. Po brzkém konci na turnajích v Dauhá a Dubaji ohlásil pauzu kvůli vyčerpání. Později dokázal pojmenovat své tehdejší problémy: „Zápal pro hru jednoduše po US Open zhasl. Nechci si to vyčítat. Jsou hráči, kteří slaví velké úspěchy, které to povzbudí, ještě více je to popostrčí k ještě lepším výkonům, okamžitě zahoří touhou vyhrát další grandslamový titul. U mě to tak nebylo, jsem jiný člověk.“ Na okruh se Thiem vrátil až v květnu, kdy se začalo hrát na antuce. Na svém oblíbeném povrchu však uspět nedokázal i na French Open padl v prvním kole a vrhl se na přípravu na trávě.

Zranění a trnitý návrat zpět

Osudný se mu stal turnaj na Mallorce, kde v prvním kole vzdal Mannarinovi, protože si poranil zápěstí. Kvůli zranění Thiem zrušil všechny plány pro zbytek roku a vrhl se na rekonvalescenci. Zdravotní problémy jej nakonec na kurt nepustily téměř rok, na operaci však nemusel.

Během návratu zapsal sedm porážek v řadě. Na lepší časy se začalo blýskat v létě, kdy postoupil do čtvrtfinále v Bastadu a semifinále v Gstaadu. „Je to skvělý pocit, že se mi konečně vrátila plná síla do úderů. Ještě musím zlepšit pár věcí ve své hře, ale celkově jsem se svým pokrokem velmi spokojen,“ připustil tehdy Thiem. Na podzimních halových turnajích se Thiem blýskl dvěma semifinálovými účastmi. Na podniku v Gijonu nestačil na Rubljova a v Antverpách jej přemohl Korda. V žebříčku ATP mu na konci roku patřilo 105. místo. V minulém roce se skvělým výsledkem blýskl před domácím publikem, když v Kitzbühelu dokráčel až do finále, kde však nestačil na Sebastiana Baeze.

Co teď dál?

Po nedobrém vstupu do sezony 2024 jasně vzkázal: „Dávám tomu tuhle sezonu, pokud se zase budu motat kolem stovky, je třeba přemýšlet nad tím, jestli to má ještě vůbec význam. Pohybuji se ve sférách žebříčku, ve kterých to nemá význam, nechci tam být. Na konci roku chci být v první padesátce.“

Dominic Thiem je velmi atraktivní i pro sponzory. Velmi úzce je svázán se značkou Adidas a je jedním z ambasadorů v jejich ekologických projektech jako je například Play for the Oceans. Zajímavostí je, že během zápasů nosí náramky, za kterými stojí iniciativa 4Ocean, tento projekt se zabývá ekologií a odstraňováním plastů z oceánů. Rakušan také patří do rodiny sportovců Red Bull, který jej sponzoruje od roku 2018. Thiem se také zajímá o módu a nedávno spustil vlastní značku slunečních brýlí s názvem Thiem View.

Je tedy jasné, že o budoucích plánech hvězdného Rakušana se rozhodne v letošním roce. Thiem se pro nejbližší týdny rozhodl vynechat prestižní podniky v Indian Wells a Miami. Místo toho se zúčastní turnajů ATP Challenger Tour v Maďarsku, Chorvatsku a Itálii.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full