Naposledy před dvaceti pěti lety se ve finále Australian Open utkali grandslamový vítěz s finálovým premiantem. Až Daniil Medveděv a Jannik Sinner v neděli vstoupí na kurt situace se bude opakovat. Pro Medveděva to bude už šesté finále, ale poprvé se v něm neutká ani s jedním ze dvou nejlepších tenistů v historii Grand Slamů. Jannik Sinner se o největší tenisovou trofej utká poprvé v životě, tři roky od poslední italské účasti v závěrečném utkání turnajů velké čtyřky.
Do finálového utkání Australian Open 1999 postoupili Jevgenij Kafelnikov, vítěz Roland Garros 1996, a Thomas Enqvist, pro kterého to byla premiéra v závěrečném utkání. Přestože Švéd vyhrál první set, další tři prohrál a Kafelnikov získal druhý grandslamový vavřín. O dvacet pět let později je ve finále opět ruský tenista s jedním titulem – Daniil Medveděv (US Open 2021) a další Evropan, pro kterého postup do finále znamená životní úspěch, a to Jannik Sinner.
Finálové utkání bude pro fanoušky v Melbourne neobvyklé. Neuvidí v něm totiž ani jednoho hráče z velké trojky (Djokovič, Nadal a Federer). Takový duel nabídl poslední den Australian Open naposledy v roce 2005. Tehdy se proti sobě postavili Marat Safin s Lleytonem Hewittem.
Jak Jannik Sinner, tak Daniil Medveděv vládli v loňské sezóně statistikám ATP z hlediska vyhraných výměn po druhém podání soupeře. V této statistice patří k nejlepším i na letošním Australian Open (Medveděv je vůbec nejlepší). Vládnou i ve statistice zisku bodů po prvním podání soupeře a proměněných brejkbolů. Medveděv proměnil 33 možností a Sinner třicet příležitostí k zisku podání soupeře. V součtu tak můžeme říct, že nebylo na letošním Grand Slamu v Melbourne lepších hráčů na returnu.
Cesta turnajem italské komety závěru loňského roku byla poměrně snadná až do semifinále. Ve třech zápasech sehrál vyrovnané sety, ale ani Botic Van De Zandschulp v prvním kole, ani Karen Khachanov v osmifinále, ani Andrey Rublev ve čtvrtfinále ho o set neobrali.
I když měl poprvé čelit pořádné zkoušce už ve čtvrtfinále, prověřil ho až v semifinále Novak Djokovič. V prvních dvou setech, které vyhrál 22letý Ital 6:1 a 6:2, se nicméně zdálo, že ani desetinásobný vítěz melbournského podniku nedokáže rozjetého Itala zastavit. Djokovič dělal na své poměry nezvyklé množství chyb. Na returnu byl bezradný a jeho bekhend ho zrazoval, jak to jen šlo.
"Nebylo moc věcí, které jsem v prvních dvou setech dělal dobře. Byl to jeden z nejhorších grandslamových duelů v mém životě," řekl po utkání zlomený Djokovič.
Nebyl by to Djokovič, který v semifinále Australian Open až do dnešního utkání nikdy neprohrál (bilance 20-0 v semifinále a finále Australian Open), aby nezabojoval. Třetí set vyhrál v tiebreaku. Sebevědomého mladíka to však nerozhodilo a vyhrál ve čtyřech setech. První italský finalista od Berrettiniho ve Wimbledonu 2021 hrál brilantně a jako vůbec první hráč nečelil v grandslamovém utkání proti Nolemu brejkbolu.
"Oceňuji ho, že dělal všechno lépe než já v každém aspektu hry. Zvedl jsem trochu úroveň svého výkonu ve třetím setu, odvrátil jsem mečbol a zahrál dobrý tiebreak, ale ve čtvrtém setu jsem zažil špatný gem za stavu 1:2 při vedení 40-0 na servisu (pozn. red. Sinner gem otočil a získal rozhodující brejk)," dodal čtyřiadvacetinásobný vítěz grandslamových turnajů, který stále věří ve velký úspěch na dalších Grand Slamech i olympiádě.
Jannik Sinner v zápase ukázal především svoji mentální vyspělost, protože se mohla opakovat historie ze čtvrtfinále Wimbledonu 2022, ve kterém vedl nad Djokovičem 2-0 na sety, ale zápas přesto prohrál.
"Je lepším hráčem, vyzrálejším, proto nezpanikařil. Líbilo se mi, že po vítězství neproběhly žádné divoké oslavy. Ví, že je to pouze součást cesty. Chce vyhrát svůj první Grand slam," vyzdvihl výkon Itala expert Eurosportu Tim Henman.
Sinner přerušil Srbovu neskutečnou sérii 2195 dní bez porážky na Australian Open, stejně jako loni Carlos Alcaraz ve Wimbledonu na den totožně dlouhou šnůru výher. Když Djokovič naposledy v Melbourne prohrál, bylo to šest dní před prvním profesionálním zápasem v kariéře jeho dnešního soupeře.
"Sebevědomí z konce minulého roku ve mně udrželo víru, že mohu hrát proti nejlepším hráčům na světě. Jsem opravdu šťastný, že si mohu zahrát v neděli své první finále," řekl po postupu Jannik Sinner.
Cestasvětové trojky Daniila Medveděva byla jiná. Na kurtu se nejenže zdržel o mnoho déle, ale byl i blízko vyřazení už ve druhém kole, v utkání s Emilem Ruusuvuorim. Proti Finovi šel podávat na udržení se v zápase a při stavu 40-40 scházeli dva míče k vypadnutí jednoho z favoritů turnaje. Ustál to, dokonal obrat a prošel dál. Set ztratil i s osmifinálovým překvapením Portugalcem Borgesem, ale velké bitvy ho teprve čekaly.
Pětisetové zápasy sehrál jak ve čtvrtfinále, tak v semifinále. S Hubertem Hurkaczem byl vždy o set napřed a zápas po čtyřech hodinách vyhrál. S Alexandrem Zverevem ovšem musel otáčet ze stavu 0-2. Po čtvrté v kariéře a podruhé na letošním Australian Open se mu to povedlo, i když vypadal na konci druhého setu celkem zoufale. Zverev naopak začal odcházet fyzicky i vlivem nemoci, která zachvátila jeho tělo po zápase s Alcarazem.
Zlomovým momentem devatenáctého vzájemného zápasu dvou velkých rivalů se stal tiebreak čtvrtého setu, kdy Medveděv udělal dvojchybu a nabídl německé tenisové jedničce vedení 5-4 a dva servisy na ukončení zápasu. Finalista z let 2021 a 2022 však zaváhání napravil, vyhrál tři míče v řadě, a nakonec i pátý set.
"V jednu chvíli ve třetím setu jsem se cítil fyzicky unavený. Takže jsem si řekl: "Dobře, pojďme agresivněji. Pokud to nevyjde, zkusil jsem to." Začal jsem tak hrát a fungovalo to," prozradil svůj klíč k vítězství už trojnásobný finalista tamního Grand Slamu Medveděv.
Může to být k nevíře, ale Daniil Medveděv má ve svých 27 letech stále jen jeden grandslamový titul. Ve svém šestém finále však poprvé nepotká ani Rafaela Nadala ani Novaka Djokoviče, se kterými má výrazně negativní bilanci. Přesto nebude v utkání s Jannikem Sinnerem favoritem. Rodák z Jižního Tyrolska nemohl dlouho najít recept na hráče, který už šestnáct týdnů strávil jako světová jednička. Prvních šest zápasů prohrál, až ho přemohl ve finále Masters v Pekingu. Od té doby na Itala nedokázal Medveděv vyzrát (prohry ve finále ve Vídni a v semifinále Turnaje mistrů).
Herně by měl mít na vrch Ital, světová čtyřka, ale půjde o zápas dvou výborně fyzicky připravených mužů. Na straně světové trojky naopak budou zkušenosti z finálových klání. Jedno je jisté, čeká nás grandiózní finále prvního Grand Slamu sezóny.