Vyniká postavou a dělovým servisem. Jakub Menšík je nejlepším hráčem do devatenácti let na světě

Zdroj fotky: AP Photo

Jakub Menšík zaznamenal na US Open životní výsledek. Na své osmnácté narozeniny si zahrál 3. kolo grandslamového turnaje, kam se dostal jako nejmladší hráč za posledních třicet let. Po úspěchu ve Flushing Meadows se vyšplhal na žebříčku téměř do elitní stopadesátky na 151. příčku, kde je ze všech hráčů nejmladší. Českému tenisu se tak dere do světové špičky další velký talent. Svou výškou a dělovým servisem zaujal už v mladém věku.

Ani Novak Djokovič, ani Carlos Alcaraz, ani Roger Federer nedokázali to, co on. Jakub Menšík zaznamenal ještě před dosažením dospělého věku 3. kolo na grandslamovém turnaji. Z kvalifikace US Open přešel přes dva francouzské protivníky Gregoira Barrera a Titouana Drogueta, aby si zajistil zápas s Taylorem Fritzem. Jako čtvrtý český teenager se objevil ve třetím kole některého Grand Slamu. Před ním to zvládla taková jména jako Ivan Lendl, Karel Nováček a rovnou třikrát Tomáš Berdych. I když prohrál, nemá se za co stydět. Pokud bude navíc předvádět i nadále podobnou hru a výsledky, ocitne se v zápase o osmifinále brzy znovu. Mladík, jehož idolem je srbský velikán a rekordman v počtu grandslamů Novak Djokovič, byl v merku předních českých trenérů už od dětských let.

Trenér druhým tátou

S tenisem začal v pěti letech. "K tenisu mě nepřivedli rodiče, sám jsem se šel dívat na zápasy a tréninky. Tenis mě baví už odmalička," říkal Jakub Menšík v Tiebreak Tennis Podcastu. Jako malý kluk se věnoval i atletice, což mu dalo silnou stránku do jeho hry, a to výborný pohyb, na kterém si i přes svoji výšku zakládá.

Mezi mladšími a staršími patřil k tomu nejlepšímu, co jeho ročník, případně ročníky blízké, nabízel. V Prostějově, kde vyrůstal, věděli, že jim pod rukama roste velký talent.

"U Kuby se sešlo více faktorů. Když jsem si ho všiml v mladém věku, byl výborně urostlej, k tomu to doplňoval výbornou motorikou a uměl výborně reagovat na věci na kurtě. Nejvíc se mi líbil tím americkým sebevědomím," prozradil pro Tiebreak Tennis trenér Jirky Lehečky Michal Navrátil, který Jakuba zná od jeho dětství z Prostějova.

Od 14 let s Kubou intenzivně spolupracuje Tomáš Josefus, který má podle svého svěřence obrovský vliv na jeho výsledky.

"Velká část mých výkonů a výsledků je právě díky Tomášovi. Známe se už hodně dlouho, od mých osmi, nebo devíti let. Sedli jsem si lidsky i tenisově a všechno do sebe dokonale zapadá. Jsem moc rád, že můžu mít v týmu takového člověka, který pro mě dělá první poslední. Je pro mě jako druhý táta," zmínil na adresu svého trenéra pro Tiebreak Tennis Jakub Menšík.

"Když jste třem klukům řekli stejnou instrukci, tak i když zbylí dva byli také nadaní, Kuba se prostě učil rychleji,“ řekl pro iSport Menšíkův trenér Tomáš Josefus.

V dorostu a juniorech se dlouho nezdržel

"V dorostencích trápil starší kluky, jako jsem byl já, a bylo nepříjemné proti němu hrát," vzpomíná na vzájemné zápasy Ondřej Válek, pozdější spoluhráč Menšíka v TK Agrofert Prostějov.

Na nejprestižnějším domácím dorosteneckém turnaji, Pardubické juniorce, poprvé bojoval v závěrečných fázích ve čtrnácti letech v roce 2020. Ve čtvrtfinále ho zastavil Daniel Siniakov, bratr současné světové jedničky ve čtyřhře Katky Siniakové. Dan následně překazil Kubovy šance na vítězství i o rok později ve finále.

"Už v té době byl na Kubovi vidět jeho přirozený talent a cit pro míč. Bylo velmi obtížné proti němu hrát, protože se snažil diktovat tempo a do každého úderu chodil na maximum. V té době měl hodně ploché údery bez větší rotace, zejména bekhend a stál hodně blízko u základní čáry, takže nám všem bral čas," dodává pro Tiebreak Tennis Ondra Válek.

Kubu ale domácí turnaje, nedotažené k triumfu, trápit nemusely. Ještě ve stejném roce vyhrál juniorské ITF nejvyšší kategorie a na konci ledna 2022 si zahrál finále juniorského Australian Open, kde však ve křečích dohrál a nakonec i prohrál utkání s Američanem Brunem Kuzuharou.

Po tomto úspěchu se rozhodl, že pomalu přejde na mužský okruh a v srpnu 2022 uzavřel juniorskou kariéru, v 16 letech.

Nejlepší hráč do 19 let na žebříčku ATP mezi muži

"Myslím si, že rozhodnutí, začít hrát po finále juniorky Australian Open mezi muži, bylo správné. I kdybych teď ty výsledky neměl, tak bych na tom rozhodnutí nic neměnil. Loňské finále mi ukázalo, že mám na to hrát lepší turnaje a v juniorech už jsem měl splněno. Chtěl jsem začít hrát mužské turnaje, futures a challengery," komentoval své rozhodnutí pro Tiebreak Tennis Kuba Menšík.

Rozhodnutí to bylo více než dobré. Do konce roku vyhrál čtyři ITF turnaje (v Německu, Řecku a dva v egyptském Sharm El Sheikhu). Letos už přidal jenom jedno vítězství, jelikož se přesunul, díky posunu žebříčkem, na challengery. Má na ně? Na tutu otázku odpověděl už v květnu v Praze, když postupně porazil Albota, Sachka, Santillana, Moro Caňase a ve finále hráče z Německa, který už nakoukl i do elitní padesátky, Dominika Koepfera.

"To, že jsem začal dřív a rok jsem sbíral zkušenosti, mi pomohlo na US Open nebo na minulých turnajích. Myslím si, že jsme to takhle udělali správně," dodal Menšík.

Doposud sezónu orazítkovalo právě 3. kolo na US Open, kde postupně v kvalifikaci zdolal tři těžké soupeře Fabia Fogniniho, Leandra Riediho, krajana Zdeňka Koláře a v hlavní soutěži Francouze Barrera a Drogueta.

"Třetí kolo na US Open je jedním z mých nejlepších výsledků v kariéře. Dokázal jsem si jak v kvalifikaci, tak i v hlavní soutěži, že mám na to hrát s úplnou špičkou světového tenisu a že můžu urvat výsledek i na takových akcích. Atmosféra a turnaj samotný je pro mě příjemná změna a určitě motivace pro to, abych se na okruhu těchto turnajů mohl pohybovat někdy v budoucnu," podotkl ke svému výkonu ve Flushing Meadows.

Posila pro Davis Cup

Poté, co se s Davis Cupem rozloučili Tomáš Berdych a Radek Štěpánek, se český tým hledal. Lukáš Rosol už měl také nejlepší roky za sebou a Jirkovi Veselému to v českých barvách nikdy příliš nešlo. Šanci dostávali mladíci, až z nich vzniklo stabilní duo Lehečka – Macháč. Jenže kdo dál? To byla hlavní otázka českého týmu v posledních dvou letech.

Kuba Menšík a také Adam Pavlásek, který se našel ve čtyřhře a restartoval svoji kariéru, vnesli do týmu konkurenci a větší kvalitu. To ukázala skupinová fáze světové skupiny Davis Cupu minulý týden, kde Češi neprohráli jediné utkání. Díky Kubovi není jasné, koho kapitán Navrátil pošle do dvouhry a díky Adamovi nemusí Lehečka s Macháčem hrát čtyřhru. Místo dvou hráčů má tým najednou čtyři.

"Je paráda, že máme tři hráče do 150, za ní je z těch mladších ještě Dalibor Svrčina.  Kluky čeká samozřejmě dlouhá cesta do stovky, pak ještě do padesátky a pak ještě výš, ale každá konkurence je dobrá. Čím víc hráčů bude ve stovce, tím to bude lepší pro náš český národ a pro Davis Cup, protože pak máme více variant, koho posílat na jednotlivé srazy. Kluci uvidí, koho kdo porazil, a tak si řeknou, že to zvládnou taky, protože spolu všichni trénovali a vědí, jak na tom jsou. Dřív to bylo jednoduší v tom, že byl jen Jirka Lehečka a Tomáš Macháč, ale teď se tam přidal výbornými výsledky Jakub Menšík," řekl pro Tiebreak Tennis, syn nehrajícího kapitána, Michal Navrátil.

V čem je tak výjimečný?

"Vyniká výborným servisem a forhendem. Tím, že hraje turnaje dospělých, už získal mnoho zkušeností oproti svým vrstevníkům. To mu přinese zkušenost, že dokáže porážet hráče z první stovky, sebevědomí a jistě také finanční pomoc," podotkl tenisový trenér Jaroslav Bulant, který byl na US Open s výběrem českých juniorů.

Jakub Menšík ukázal na nedávném US Open i Davis Cupu, že umí velmi dobře pracovat s nervozitou a má silnou hlavu. Sebevědomí ukázal v zápase s 52. hráčem světa Dušanem Lajovičem, kterého porazil za necelou hodinku. Mentální stránka, vyspělost a stabilita jsou dalšími silnými stránkami 18letého tenisty.

"Fakt, že Kuba dokáže na takové úrovni mentálně zvládat zápasy s dospěláky, je daný tím, že na téhle stránce dlouhodobě pracuje se svým mentálním koučem. I já jsem s ním v kontaktu a o spoustě věcí diskutujeme. Tohle není dílo náhody, ale cílevědomé a dlouhodobé práce," dodává Tomáš Josefus.

Podle trenéra Josefuse má Jakub Menšík další přednost v analytickém myšlení. S daty a čísly obecně velmi pracují, ale nejen s nimi, ale i s tělem, kondicí, stravou a veškerými detaily.

"Každému aspektu se musíte věnovat přinejmenším průměrně, jinak dramaticky ztrácíte. Důraz na detail je klíčový. V přípravě i v zápase. Vezměte si, že je číselně dokázáno, že světová jednička v sezoně získá 54, nebo 55 procent všech bodů. Dva, tři míče můžou v jednom utkání udělat velký rozdíl,“ prozrazuje trenér Tomáš Josefus.

Další cíl TOP 100?

"Určitě k tomu má dobře nakročeno a já doufám, že do TOP 100 co nejrychleji proletí. Vzhledem k Davis Cupu by to byla pomoc, protože i ostatní týmy by nás začaly vnímat jinak, kdybychom nastupovali s dvěma hráči v elitní stovce, přinejlepším v padesátce," vyjádřil se ke Kubovi pro Tiebreak Tennis Jirka Lehečka.

Cíle do budoucnosti má však ještě větší. Ještě aby ne, když je momentálně nejlepším hráčem do 19 let na světě.

"Chce vyhrát všechny Grand Slamy a být světovou jedničkou," říká Kubův táta Michal.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full