Alex Molčan udolal Tsitsipasa a Slovensku zabezpečil rozhodujúci bod

Barážové stretnutie medzi Slovenskom a Gréckom rozhodlo obrovské prekvapenie. Alex Molčan totiž v tretej dvojhre porazil svetovú päťku Stefanosa Tsitsipasa v troch setoch, čím získal rozhodujúci tretí bod pre slovenský výber.

Základom úspechu bola štvorhra

Po prvom hracom dni bol stav medzi oboma celkami nerozhodný 1:1. Svoje zápasy totiž zvládli obe tímové jednotky , aj keď Stefanos Tsitsipas na víťazstvo potreboval až 3 sety.

Do štvorhry potom slovenský kapitán Tibor Tóth nasadil proti bratom Tsitsipasovcom Igora Zelenaya a Lukáša Kleina. Tým sa vydaril vstup do zápasu na jednotku, keď hneď v prvom geme získali podanie súperov a následne už toto dejstvo dotiahli do úspešného konca.

Druhý set bol už podstatne vyrovnanejší a nakoniec ho po tesnom tiebreaku získali na svoje konto Gréci. Podobne potom vyzeral aj rozhodujúci set, no len do stavu 3:3. V nasledujúcom geme totiž Stefanos Tsitsipas prišiel o podanie a po potvrdení breaku postihol rovnaký osud aj jeho mladšieho brata Petrosa.

„S Lukim (Kleinom) sme si verili, vedeli sme, že sme lepší. V druhom sete mali v dôležitých momentoch súperi viac šťastia, no to sa v treťom dejstve obrátilo na našu stranu," povedal Igor Zelenay v pozápasovom rozhovore.

Životné víťazstvo prišlo v pravý čas

Do úvodnej nedeľnej dvojhry tak v pohodlnejšej pozícii vstupoval Alex Molčan. Jeho prípadné víťazstvo by totiž ukončilo tento duel, no proti dvojnásobnému grandslamovému finalistovi bol výrazným outsiderom.

Začiatok zápasu tomu ale vôbec nenasvedčoval a naopak bol to práve Molčan, komu sa ako prvému podarilo prelomiť podanie súpera. Break síce potvrdený nebol, no neskorší vyrovnaný tiebreak šiel za slovenským tenistom.

Do druhého setu už vstúpil Tsitsipas podstatne lepšie a hneď v prvom geme vzal Molčanovi servis. Táto výhoda mu ale príliš dlho nevydržala a naopak za stavu 4:3 bol Alex Molčan loptičku od toho, aby išiel podávať na víťazstvo. Tento breakball sa mu však využiť nepodarilo a po 3 prehraných gemoch v rade o celý set prišiel.

V treťom sete sme videli hneď 7 podržaných podaní v rade a žiaden z hráčov nechcel urobiť kľúčovú chybu. V ôsmom geme rozhodujúceho dejstva však Stefanos Tsitsipas urobil hneď niekoľko chýb a aj kvôli vytrvalej hre slovenskej jednotky nakoniec o svoje podanie prišiel. Alex Molčan sa následne veľkého okamihu nezľakol a v poslednom geme súpera zasypal hneď troma esami. K tomu potom pridal ešte víťazný forehand a Slovensko tak mohlo oslavovať.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Tiebreak Tennis (@tiebreak__tennis)

Vo februári opäť kvalifikácia

„Mám veľkú radosť, že sme vyhrali náročný zápas v Grécku a ja som prispel k triumfu dvoma bodmi. Proti Stefanosovi som nastúpil maximálne koncentrovaný. Dôležité bolo, že v kľúčových momentoch som bol mentálne silný. Som spokojný s predvedeným výkonom," povedal Alex Molčan v pozápasovom rozhovore.

Slovákom sa tak opäť podarilo udržať si nádej na účasť vo finálovom turnaji Davis Cupu. Zahrať si o neho budú môcť vo februári, pričom súpera budú poznať až po neskoršom žrebe. Naposledy v tejto fázy stroskotali na tíme Holandska.