Doping i útěk před válkou. Jaký je příběh čtvrtfinálové soupeřky Noskové Dayany Yastremske?

Zdroj fotky: Getty Images

Je jí teprve dvacet tři let. Dayana Yastremska již stihla za svou kariéru vyhrát tři turnaje WTA a figurovala v TOP 30. Před třemi lety na nějakou dobu zmizela z kurtů po pozitivním dopingovém nálezu a před dvěma lety v Oděse zažila začátek ruské okupace Ukrajiny. Zítra si zahraje své první grandslamové čtvrtfinále proti Lindě Noskové.

Slibný start kariéry a posun do TOP 30

Ukrajinská tenistka poukázala na svůj talent již mezi juniorkami. V roce 2016 si Dayana Yastremska zahrála finále wimbledonské juniorky, které prohrála ve dvou setech. V dubnu stejného roku si ještě stihla poprvé zahrát na okruhu WTA, když dostala divokou kartu do turnaje v Istanbulu. Skončila v 1. kole. O rok později si na stejném místě připsala premiérovou výhru na hlavním okruhu, když porazila Andreu Petkovič.

První velké úspěchy mezi dospělými přišly v roce 2018, kdy se poprvé dostala do TOP 100. Následně si na US Open poprvé zahrála hlavní soutěž na grandslamu. Skončila v 1. kole na raketě Muchové. V říjnu téhož roku získala svůj první titul, když triumfovala na turnaji WTA v Hong Kongu. Tehdy ve finále porazila šestou nasazenou Wang Chiang se ztrátou tří her, což pro ni byla první výhra nad hráčkou z TOP 30.

Další dva tituly na Ukrajinku čekaly v roce 2019. V únoru triumfovala v thajském Hua Hinu po třísetové výhře nad Tomljanovič. Na antuce ve Štrasburku poté ve třísetovém finále porazila Garciu. První neúspěšné finále odehrála až v lednu roku 2020, kdy ji v Adelaide porazila Asleigh Barty. Díky těmto slibným výsledkům se dostala až na 21. pozici v žebříčku WTA.

Dopingová kauza zbrzdila rozjetou Ukrajinku

Stopku ve vzestupu jí vystavil začátek roku 2021. Tehdy byla ve vzorku její moči z listopadu 2020 nalezena látka mesterolon, která se zneužívá k růstu svalové hmoty. Yastremska užití jakékoliv dopingové látky popřela. Proti obvinění se odvolala a odcestovala do Melbourne, aby se mohla zúčastnit Australian Open. Tribunál však její žádost na zrušení zákazu zamítl a v Melbourne hrát nemohla.

Na okruh se vrátila v červenci téhož roku v Hamburku, kde postoupila do semifinále. Její výsledky ale nebyly tak výrazné jako předtím. Dokonce vypadla z TOP 100 a musela začínat prakticky od nuly.

Útěk z Ukrajiny před válkou

Dayana Yastremska pochází z Oděsy. Ve svém rodném městě se nacházela také, když započala ruská invaze na Ukrajině. O hrůzný zážitek se podělila mimo jiné na sociálních sítích. Se svou rodinou se dva dny schovávala v podzemním parkovišti. Následně ona a její mladší sestra odpluly lodí do Rumunska a odtud se dostaly do Francie.

V Lyonu se Yastremska zúčastnila místního turnaje WTA. Hned na první akci po již zmíněném začátku invaze se jako 140. hráčka dostala do finále, kde ji po srdnatém boji porazila Shuai Zhang.

První grandslamové čtvrtfinále 

Do letošního Australian Open vstoupila Dayana Yastremska jako 93. hřáčka a 1. nasazená v kvalifikaci. Všechny tři zápasy ovládla ve třech setech a dokázala postoupit do hlavní soutěže. Tam na ni čekala sedmá hráčka světa Markéta Vondroušová, kterou překvapivě porazila po setech 6-1, 6-2. Postupně vyřadila také Grachevu, Navarro a v osmifinále loňskou semifinalistku Azarenku. Své první grandslamové čtvrtfinále odehraje proti Lindě Noskové, která v této fázi turnaje bude hrát také poprvé.

Pro Ukrajinu to byl velmi úspěšný grandslam. Poprvé v historii se čtyři hráčky z této země dostaly do 3. kola. Tři z nich postoupily do osmifinále a dvě do čtvrtfinále. Nic z toho se ukrajinským tenistkám nikdy předtím nepodařilo.

Dayana Yastremska je poslední zástupkyní své země, která v pavouku zůstala. Marta Kostyuk své čtvrtfinálové utkání s Coco Gauff prohrála ve třech setech. Yastremska s Noskovou se o postup do semifinále utkají zítra zhruba ve dvě hodiny ráno.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full