Historický moment pro čínský tenis. Zhizhen Zhang se dostal do TOP 100

Zdroj fotky: Getty Images

Čínský tenis se už dlouhou řadu let drží ve světové špičce, jak ve dvouhře, tak ve čtyřhře žen. To naopak vůbec neplatilo pro jejich mužské kolegy. Nyní však vypadá, že se rýsují lepší zítřky. V Číně roste pár talentů, kteří by se zanedlouho mohli prokousat do špičky a přidat se tak k Zhizhenu Zhangovi.

Li Na, Shuai Peng, Qiang Wang, Shuai Zhang, Zheng Jie, Yang Zi nebo Yi-Fan Xu jsou čínské hráčky, které to dotáhly do světové dvacítky, některé do desítky a ty nejlepší dokonce ke grandslamovému vavřínu (dvouhra - Li Na, čtyřhra - Shuai Peng, Shuai Zhang, Zheng Jie, Yang Zi). A co mužský čínský tenis? Prázdnota. Ani jeden hráč se až do 24. října 2022 neobjevil mezi elitní stovkou. Vůbec jako prvnímu Číňanovi se to povedlo ve dvaceti šesti letech Zhizhen Zhangovi, aktuálně devadesátému sedmému tenistovi světa.

Potenciál ukázal už v minulých letech. V únoru 2020 se vyskytoval na 136. pozici na světě a o rok později prošel kvalifikací na Wimbledonu. Stal se první Číňanem v Open éře, který se dostal do hlavní soutěže Majoru mimo Australian Open. "Pro mě není Zhizhenův výkon ve Wimbledonu překvapením a věřím, že překoná více rekordů pro čínský mužský tenis," řekla tehdy vítězka Roland Garros 2011 a Australian Open 2014 Li Na.

Začátek sezóny ve čtvrté stovce

Když se rozbíhala v lednu sezóna na australském kontinentu, nic nenasvědčovalo, že by letošní rok měl být pro čínské tenisty nějak zvláštní. Tehdy ještě 25letý Zhang držel čínskou vlaječku na 321. pozici. Ve světové pětistovce se drželi i Zhe Li a Yan Bai. To bylo vše.

Svoji cestu žebříčkem započal už na jaře. Semifinále si zahrál na antukových challengerech v Tallahassee a Tunisu. Antuka čínskému hráči evidentně svědčí, protože právě na ní získal letos velké množství bodů, které ho posouvali pořadím vpřed. Bilance 29-11 mluví za vše.

Nejplodnější období přinesly letní prázdniny. Nejdříve postoupil do finále v Lüdenscheidu, kde nestačil na Srba Hamada Medjedoviče. Hodně blízko k triumfu se dostal v italském Trestu, kde z kvalifikace prošel až do finálového boje s Francescem Passarem. Ve třech sadách neuspěl. Začátkem srpna už finálový souboj s dalším Italem Androu Vavassorim zvládl a opanoval podnik challegerové úrovně v Cordeons.

Přes turnaj ITF v Grodzisku Mazowieckém na tvrdém povrchu v Polsku (prohrál finále s Tomášem Macháčem) se přesunul na velký okruh. V tu dobu mu patřila už 138. příčka žebříčku. Spolu s Yibing Wuem se prodrali z kvalifikace do hlavní soutěže US Open. V ní svedl pětisetovou bitvu s Timem Van Rijthovenem.

ATP v Neapoli

Do elitní stovky se dostal po nejlepším výsledku na turnaji ATP. V italské Neapoli poprvé nahlédl mezi nejlepší osmičku. Kvalifikační boje mu přidělily domácí Riccarda Bonadia a Giulia Zeppieriho. S oběma si poradil. V hlavní soutěži na něj nenašli recept Maďar Marton Fucsovics ani Argentinec Sebastian Báez (bývalý a současný hráč TOP 40). Dále nepustil tenistu ze země porcelánu Mackenzie McDonald, Američan se skvělou formou během italských klání.

„Myslím si, že je těžké se dostat do TOP 100. Jsem šťastný za dnešek, protože jsem hrál dva zápasy. Je to malý krůček, ale zároveň velký krok pro mužský čínský tenis,“ zmínil Zhang poté, co bylo jasno, že se posune do elitní společnosti.

Jaké rekordy jsou dále na seznamu?

Následující metou pro Zhizhen Zhanga bude posun do TOP 50 a semifinále na ATP. Mezi nejlepší čtyřku postoupil v celé historii pouze v roce 1995 v jihokorejském Soulu Pan Bing, který souboj o finále prohrál se 116. hráčem světa Němcem Larsem Rehmannem. Sám Bing byl nejvýše klasifikován na 176. příčce.

"Chci zlepšit svoji kondici a pohyb na kurtu během zimní přestávky. Musím zlepšit sílu svých silných stránek, abych splňoval vyšší standart elitní stovky. Můj další cíl bude TOP 50, ale začnu cílením na elitní sedmdesátku a přípravou na co nejdelší jízdu hlavní soutěží Australian Open," řekl Zhizhen Zhang o plánech do další sezóny.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený zhizhen zhang (@zizi_zhang96)

Kdo bude další?

Nedaleko od první stovky je Yibing Wu. Aktuálně 117. tenista ATP došel ve dvaceti třech letech až do třetího kola na US Open (prohrál s Daniilem Medveděvem) a před posledním Grand Slamem sezóny slavil tři challengerové triumfy.

Teprve 17letý Jucheng Shang na začátku srpna v Lexingtonu poprvé zvedl nad hlavu pohár pro vítěze na turnaji nižší úrovně. Posledním hráčem v TOP 500 je 20letý Bu Yunchaokete, který putuje někde na rozhraní challengerové úrovně a podniků Futures.

"Nemůže to být provedeno jedním hráčem nebo jednou generací. Je to výsledek nakupeného úsilí po desetiletí. Teď nastává skvělá doba pro čínský mužský tenis, protože několik z nás soutěží ve zdravém prostředí. Na kurtu se navzájem proháníme a motivujeme se i mimo kurt," zmínil na adresu progresivní výkonnosti mužského tenisu ve své rodné zemi Zhizhen Zhang.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full