GOAT neboli Greatest Of All Time je nejlepší hráč v různých odvětvích sportu. V několika z nich, včetně tenisu, se vede debata, kdo je skutečně takovým hráčem. Federer, Nadal nebo Djokovič? Serena Williams nebo Graf? Tennis Abstract sestavil smíšený žebříček sto dvaceti osmi nejlepších tenistů za sto let.
Žebříček sto dvaceti osmi nejlepších tenistů všech dob zahrnuje všechny hráče a hráčky po roce 1919. V tomto roce se odehrála první plnohodnotná sezóna po první světové válce. I když před válkou bylo spoustu skvělých tenistů, hra se změnila na tolik, že by srovnání s těmito hráči bylo ještě obtížnější jak u těch z 20. a 30. let s hráči jako Rod Laver, Ivan Lendl nebo těmi současnými.
Každý takovýto žebříček může být subjektivní. Při sestavování tohoto žebříčku se používal systém hodnocení Elo, který se zaměřoval na tři hlediska, a to vrchol hráčovi kariéry, jeho pět nejlepších let a celou kariéru. Pořadí je založeno především na výsledcích ve dvouhře v dané éře jednotlivého hráče.
V srpnu roku 1938 se v Rockhamptonu narodila jedna z nejvýraznějších postav světového tenisu. Rod Laver během své kariéry získal jedenáct grandslamových vavřínů (první v roce 1960 v Austrálii a poslední na US Open v roce 1969). Po krajanovi Royi Emersonovi se stal druhým tenistou, kterému se podařilo získat podruhé kariérní Grand Slam (do dnešní doby se k nim přidali s dvěma tituly na každém Grand Slamu pouze Nadal a Djokovič). V letech 1962 a 1969 vyhrál všechny čtyři Majory, což se dodnes nikomu nepovedlo.
Přestože měřil Rod Laver pouhých 173 centimetrů, na čele žebříčku se vyhříval přes 200 týdnů a dodnes patří k nejmenším hráčům, kteří v Open éře získali grandslamový titul. Nebýt jeho přechodu k profesionálům, kdy v letech 1962 až 1967 nemohl na největších turnajích hrát, kdoví, kolik vavřínů by přidal. Dost možná by i on byl v souboji o nejvíce grandslamových trofejí.
Na druhé a třetí příčce se objevily ženy, které mohou grandslamové tituly rozdávat. Němka Steffi Graf dlouho držela s dvaceti dvěma majorovými trofejemi ze dvouhry první příčku v historických tabulkách. Rekord držela až do roku 2017, kdy si Serena Williams ziskem Australian Open připsala 23. titul.
Za Grafovou se na seznamu objevila první česká vlaječka. Martina Navrátila však většinu kariéry odehrála po emigraci v roce 1975 za USA. V počtu strávených týdnů na špici žebříčku zaostává pouze za zmíněnou Graf. Prvenství však drží v celkovém počtu grandslamových titulů. Devětapadesátkrát slavila na turnajích velké čtyřky, z toho osmnáctkrát v singlu, jednatřicetkrát v deblu a deset trofejí přidala ze smíšené čtyřhry. Všechny tyto soutěže se jí podařilo alespoň jednou vyhrát na každém z nich.
V elitní desítce nemůže chybět ani trojice nejlepších tenistů uplynulé dekády. Novak Djokovič se nachází na čtvrté místě. 21násobný držitel trofejí z Grand Slamů má ve svých rukou primát v počtu týdnů na čele světového žebříčku (373). V letech 2015 a 2016 se mu povedlo vyhrát čtyři Majory v řadě (Wimbledon 2015–Roland Garros 2016). To se předtím povedlo jen Donu Budgeovi a Rodu Laverovi. Ani jednomu z nich však na třech různých površích.
Elitní pětku uzavírá držitel mnoha rekordů Roger Federer, který letos na Laver Cupu ukončil kariéru.
Mezi ním a osmým Nadalem je Serena Williams a Bill Tilden. Desítku pak uzavírají Chris Evert a Helen Wills. Španělových čtrnáct triumfů v Paříži dost možná už nikdy nikdo nepřekoná. Stejně jako Agassimu se mu povedlo k titulům z Austrálie, Francie, Anglie a USA přidat i olympijské zlato. Teď už jen můžeme napínavě sledovat, jestli udrží i prvenství v boji o nejvíce Grand Slamů.
Tennis Abstract made a list of the 128 Greatest Players of the Last Century. This is the top 10:
1. ?? Laver
2. ?? Graf
3. ?? Navratilova
4. ?? Djokovic
5. ?? Federer
6. ?? S. Williams
7. ?? Tilden
8. ?? Nadal
9. ?? Evert
10. ?? WillisThoughts? pic.twitter.com/4NP2nAyUfh
— Relevant Tennis (@RelevantTennis) December 22, 2022
11. Monica Seles, 12. Björn Borg, 13. John McEnroe, 14. Suzanne Lenglen, 15. Ken Rosewall, 16. Venus Williams, 17. Richard González, 18. Margaret Court, 19. Maureen Connolly, 20. Ivan Lendl, 21. Pete Sampras, 22. Don Budge, 23. Alice Marble, 24. Jimmy Connors, 25. Jack Kramer, 26. Lindsay Davenport, 27. Arantxa Sánchez Vicario, 28. Billie Jean King, 29. Andy Murray, 30. Martina Hingis
Kromě Martiny Navrátilové se v žebříčku objevila další řada českých jmen. Mezi první padesátkou dva muži, kteří během svých kariér změnily reprezentaci na americkou a egyptskou, 20. Ivan Lendl a 44. Jaroslav Drobný. Do stovky se vešly i dvě české několikanásobné grandslamové vítězky 51. Hana Mandlíková a 54. Jana Novotná. Poslední česká vlaječka se objevila na 105. pozici v podobě dvojnásobné wimbledonské královny Petry Kvitové.
Kdo je nejlepším tenistou uplynulého století podle vás?
pancho gonsáles
Já bych osobně na první místo dal Federera a dvojku Djokoviče. Bez urážky, podceňování a z logiky věci, bych ženy hodnotil zvlášť, protože se ženský a mužský tenis nedají srovnávat. Je jistě mnoho lidí, kteří to berou volněji, ale tak to prostě je a tenis není populární zpěv, ale je to sport kde nesoutěží mezi sebou ( mimo mixu ) ženy s muži, ale obè pohlaví mají své soutèže a žebříčky. Nicméně se na ženský tenis rád dívám a našim děvčatům vždy fandím.