Hráč týdne: Alycia Parks

Zdroj fotky: Eliška Nová

Jednadvacetiletá americká senzace, Alycia Parks, má za sebou jednoznačně nejúspěšnější týden kariéry. Během posledních sedmi dní skončila na její raketě řada hráček ze světové špičky. Ve dvouhře došla z kvalifkace až do čtvrtfinále a ve čtyřhře se s krajankou Caty McNally probojovaly až k zisku titulu. Dívka, kterou do té doby téměř nikdo neznal, se v Ostravě fanouškům ukázala v tom nejlepším světle. Proto si tento týden zaslouží označení hráč týdne.

Životní úspěch v Ostravě 

Alycia Parks je jednadvacetiletá americká teniska, která během uplynulého týdne ukázala na turnaji v Ostravě životní formu. S její přesnou a pestrou hrou měla na Agel Open 2022 problém řada hráček ze světové špičky, a to včetně čtvrté nasazené Sakkariové. Mladá Američanka se probojovala až do čtvrtfinále, kde nestačila na budoucí vítězku turnaje, Barboru Krejčíkovou, i to pro ni byl životní úspěch. Ještě většího úspěchu se ji na turnaji podařilo dosáhnout společně s krajankou Caty McNally, se kterou ve čtyřhře získala svůj první WTA titul. Tenistka, kterou do minulého týdne téměř nikdo neznal, se svým úspěchem zapsala do podvědomí mnoha tenisových příznivců.

Těžké soupeřky hned v začátku 

Parks se postarala o překvapení hned během prvního kola, kdy si poradila s nejvýše nasazenou Češkou Karolínou Plíškovou. Američanka, která se v té době nacházela na 144. příčce světového žebříčku, potřebovala k vítězství nad českou tenisovou hvězdou hodinu a 29 minut. Během první sady udělila 19. hráčce světa dokonce kanára. Pak se ale Plíšková zvedla a během druhého setu měla ve třetí hře brejk. Vedení 3:1 ale dlouho neudržela, neboť prohrála následující čtyři hry. I přesto, že si Plíšková dokázala vynutit zkrácenou hru. Parksová si roli lídra utkání podržela. Tiebreak získala 7:3 a připsala si tak první vítězství v TOP 20 v kariéře.

Druhé kolo neměla americká hráčka o nic jednodušší. Na opačné straně kurtu stála čtvrtá nasazená Maria Sakkari. Američanka šla na kurt bez jakéhokoli očekávání a pouze se snažila hrát svou hru. Což se nakonec ukázalo jako ten nejlepší recept na vítězství. Alycia během první sady dlouho držela krok, ke konci ale zaváhala a první sada tak připadla favorizované Řekyni. Parks se ale nevzdala a během druhé sady si držela servis až do stavu 4:4, kdy se objevilo první zaváhání. Znovu nabídla soupeřce brejkbol. Povedeným volejem se jí ho ale podařilo odvrátit a hru si udržela. Zanedlouho přišlo zaváhání z opačné strany, čehož Američanka využila a následně set dopodávala do vítězného konce.

Závěrečný sada byla opět vyrovnaná. Rozhodující se stala hra na síti, ve které Parks jednoznačně vedla. Jednadvacetiletá Američanka si za utkání připsala 18 es a 59 vítězných úderů. Své karierní maximum si tak navýšila o první výhru v TOP 10 a o vůbec první čtvrtfinále na turnaji WTA 500.

Vítěznou jízdu ukončila až budoucí šampionka 

Rozjetá Američanka dala pěkně zabrat i nedávné šampionce z Tallinnu, Barboře Krejčíkové. Během prvního setu došlo až na tiebreak, který ale Alycia ztratila 9:7. Druhá sada už byla pro českou favoritku podstatně jednodušší, ačkoli úvodní brejk nepotvrdila. Hra se rozuzlila až během šestého gemu, kdy vzala Krejčíková Američance servis. Senzace letošního Agel Open, na jejíž raketě skončila bývalá světová jednička Plíšková i čtvrtá nasazená Sakkari nemusela ale truchlit, ve čtyřhře se totiž s krajankou Caty McNally probojovaly až do finále.

Málem nestihla letadlo, ale z Ostravy si odváží titul

Těsně před začátkem turnaje nevěděla Parks zdali vůbec do turnaje ve čtyřhře nastoupí a už vůbec jestli do Ostravy stihne dorazit. Nakonec se na čtyřhře dohodla se stejně starou krajankou. Zatímco pro Caty McNally nebylo finálové utkání nic nového, Alycia se do závěrečného utkání dostala úplně poprvé. Americké hráčky zvládly i náročné semifinále proti nasazeným čtyřkám Lauře Siegemund a Kirsten Flipkens, ve kterém poprvé v turnaji ztratily set.

O vítězi rozhodl až super tiebreak, který skončil 10:7 ve prospěch mladých Američanek. Méně dramatický průběh viděli diváci ve finále. Polka Alicja Rosolska a Novozélanďanka Erin Routliffe jako turnajové trojky příliš velký odpor nekladly. Mladá dvojice tak vyhrála 6:2 6:3 a slaví první společný titul.

Alycia Parks si díky skvělému týdnu polepší od pondělí i v žebříčku, kde dosáhne na své dosavadní maximum, a to jak v deblu, tak v singlu. Mezi deblistkami se posune na 79. místo světa a v singlu se opět o kousek přiblíží první stovce. Obsadí totiž 121. pozici.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full