Hráč týdne: Coco Gauff

Devatenáctiletá Coco Gauff získala o víkendu svůj první grandslamový titul, když ve finále porazila Bělorusku Arynu Sabalenku. Turnajová šestka si ve světovém žebříčku polepšila o tři místa a právem si tedy zaslouží ocenění hráč týdne.

Dvoutýdenní spanilá jízda

První kolo odehrála Coco Gauff proti kvalifikantce Lauře Siegemund. Němka dokázala získat první set (6:3), ale poté už úřadovala Američanka 6:2, 6:4. V dalším zápase se Gauff utkala s o tři roky mladší tenistkou Ruskou Mirrou Andreevou. Při jejich posledním vzájemném utkání v červnu na French Open zvítězila Američanka 2:1, ovšem tentokrát neuhrála Andreeva ani set. Další kolo odehrála proti turnajové třicetdvojce Belgičance Elise Mertens. Soupeřka opět dokázala vyhrát úvodní set 6:3. Následující už Gauff získala poměrem 6:3, a poté nadělila Mertens kanára.

Náš minulý hráč týdne, Caroline Wozniacki, se stal osmifinálovým protihráčem turnajové šestky. Šampionka ze Cincinnati postoupila dále po dvou hodinách a 2 minutách (6:3, 3:6, 6:1).

Turnajová dvacítka a přemožitelka Igy Swiatek Jelena Ostapenko změřila síly s Gauff při čtvrtfinálovém zápase. První set získala Američanka kanárem a ve druhém povolila Lotyšce uhrát jen dva gamy. Semifinále ženské dvouhry přineslo bitvu dvou hráček z TOP 10, desítkou Karolínou Muchovou a šestkou Coco Gauff. Rodačka z Delray Beach začala zápas lépe a vedla už 5:1. Jenže Češka dokázala vyhrát tři hry po sobě a mohla vyrovnat na 5:5. Bohužel desátý game byl v režii Gauff, která ho získala čistou hrou. Na začátku druhé sady se muselo přerušit utkání kvůli protestujícím aktivistům. Po obnovení mohli diváci vidět vyrovnaný zápas, který musela rozhodnout až dvanáctá hra. V ní měla Coco pět mečbolů a dokázala využít až ten poslední.

„Nemyslím si, že by předvedla něco výjimečného. Ale úplně to stačilo na to, aby mě porazila. Vrátila hodně míčů a byla rychlá. Já jsem se od začátku do konce dobře necítila. Jak fyzicky, tak psychicky. Nebyla jsem to prostě já. Mrzí mě, že jsem ze sebe nedostala to nejlepší,“ řekla Muchová po semifinále.

Finálový zápas

Další bitvu dvou vysoce postavených tenistek nabídlo finále, Coco Gauff a Aryna Sabalenka. Turnajová dvojka vedla 2:0, jenže Američanka vyrovnala na 2:2. Do konce úvodního setu přišla devatenáctiletá hráčka dvakrát o svůj servis, a tak první sadu vyhrála Běloruska 6:2. V příštím setu nabídla Sabalenka soupeřce podání při čtvrté hře a ta jej využila. Díky domácímu prostředí, tak Gauff vyrovnala na 1:1. Závěrečnou sadu rozehrávala Aryna, která po chvíli prohrávala už 0:4. Běloruska dokázala snížit na 2:4, poté však přišla o svou hru a Coco čistou hrou zvítězila (6:2).

"Dnes jsem poprvé viděla svého tátu plakat. Říkal mi, že loni na French Open nebrečel, ale dnes jsem to viděla na vlastní oči. Plakala i moje máma, která jinak nebrečí. To jsou okamžiky, na které nikdy nezapomenu. Jsem tak šťastná. Lidé nám často říkali, že už nepotřebuji tátu ve své lóži a že už nepotřebuji, aby mě trénoval. Ale ti lidé vůbec netuší to, že dnešní finále jsem vyhrála i díky němu," řekla grandslamová vítězka.