Hráč týdne: Markéta Vondroušová

Markéta Vondroušová prožila úžasné dva týdny v All England Clubu. Před rokem zde byla jako divák a nyní zvedla nad hlavu tu nejcennější tenisovou trofej, když ve finále jako nenasazená hráčka porazila světovou šestku Tunisanku Ons Džabúrovou. Právem si tedy zaslouží ocenění “hráč týdne”.

Cesta k titulu

Markéta Vondroušová odehrála sedm zápasů se ztrátou jenom dvou setů. V prvním kole si po skoro hodině a půl poradila s Američankou Peyton Stearnsnovou 6:2, 7:5. V dalším porazila nasazenou dvanáctku Veroniku Kuděrmetovovou 6:3, 6:3. Následně Markéta vyhrála 2:0 nad dvacetjedničkou Chorvatkou Donnou Vekičovou. První ztráta setu přišla v osmifinále proti krajance Marii Bouzkové, která vybojovala hned první set poměrem 6:2. Poté už ji Vondroušová přehrála 6:4, 6:3.

Další ztráta sady přišla ve čtvrtfinále, kdy Markéta čelila nasazené čtyřce Američance Jessice Pegulaové. Ta v prvním setu sice vedla 2-0, ale Češka hned její náskok srovnala a otočila stav na konečných 6:4. Druhý set ovládla Jessica díky dvěma ztraceným servisům rodačky ze Sokolova. Zápas tak musel rozhodnout poslední set. V něm opět Markéta prohrávala, ale tentokrát už 4:1. Pak Američanka vedla 40:30 jenže hru narušilo počasí, a tak se musela zatáhnout střecha. Po zatažení vyhrála Vondroušová pět her v řadě a postoupila do semifinále.

V této fázi turnaje se její soupeřkou stala Elina Svitolinová. Ukrajinku vyřadila po hodině a 16 minutách po sadách 6:3, 6:3. V cestě k prvnímu grandslamovému titulu jí stála už pouze světová šestka Ons Džabúrová. I když Vondroušová nebyla favoritkou zápasu a průběh setů tomu odpovídal, tak vždy se dokázala nadechnout a svou bojovností došla až k zisku trofeje.

„Řekla bych, že je to šílené. Dosud jsem na trávě nehrála dobře, a když jsem sem dorazila, říkala jsem si, že budu hrát bez stresu a zkusím vyhrát pár zápasů. A teď se stalo tohle. Je to neuvěřitelné, prostě bláznivá cesta. Stále tomu nemůžu uvěřit,“ řekla Vondroušová po finále.

Gratulace nejen od uznávaných tenistek

Kromě gratulací od pana prezidenta Petra Pavla nebo předsedy vlády Petra Fialy jí pogratulovala i Petra Kvitová, Iga Šwiateková a Darja Savilleová.

Například dvojnásobná grandslamová vítězka napsala na svůj instagram:"Velký okamžik pro tebe i český tenis. Užij si každou chvíli tohohle vítězství."

"Je mi líto Ons, ale skvělý comeback pro Markétu po všech jejích zraněních," doplnila Australanka Darja Savilleová.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Tiebreak Tennis (@tiebreak__tennis)

"Ostatní ji budou teď chtít víc porazit, protože pro ně bude představovat dobrý skalp. To bude trochu těžší. Je to ale hezký problém, protože by měla mít také vyšší sebedůvěru. Tlak je něco, co si povolí jen sama v sobě a může ho kontrolovat. Vítězství ve Wimbledonu jí už teď nikdo nevezme a možná k tomu může ještě něco přidat," řekla Navrátilová.