Daniil Medveděv nastupujícím betonovým králem

Zdroj fotky: Getty Images

Daniil Medveděv se v současné době vyhřívá na tenisovém trůnu. Na turnaji v mexickém Los Cabos si připsal, dalo by se říct, konečně první letošní titul. Kde jinde než na tvrdém povrchu. Na něm v poslední době nenajdete na okruhu ATP lepšího hráče.

Daniil Medveděv je prvním hráčem nastupující nové generace, kterému se podařilo dostat na tenisový trůn. Poprvé od kralování Andyho Murrayho tak vidíme na trůnu někoho jiného než hráče velké trojky. Daniil Medveděv si tuto pozici zajistil především skvělými výkony na tvrdých površích. Během kariéry posbíral na betonech třináct z celkových 14 triumfů, včetně vítězství na US Open 2021 a z dvaceti šesti finálových zápasů se jen 4 odehrály na jiném než tvrdém povrchu (tři na trávě, jeden na antuce).

Králové povrchů?

Již několik let se se Španělem Rafou Nadalem pojí přezdívka antukový král, však taky vyhrál čtrnáctkrát Roland Garros. Na antuce ovládl 91,3 % všech svých zápasů. Králem tvrdých povrchů je Srb Novak Djokovič, vítěz dvanácti Grand Slamů na betonu (devětkrát Australian Open a třikrát US Open). Ze všech zápasů na tomto povrchu vyšel vítězně v 84,2 % případů. Na trávě z aktivních hráčů dominuje s 87% úspěšností, osminásobný král Wimbledonu, Švýcar Roger Federer.

Statistika hovoří za vše

Většina turnajů na okruhu ATP se hraje na betonech, ať už venkovních nebo v halách. Tyto turnaje zabírají polovinu kalendářního roku, a tak je důležité sbírat body hlavně zde. To se daří Daniilu Medveděvovi, který se i díky této skutečnosti nachází na prvním místě žebříčku. V kariérních statistikách aktivních hráčů je v úspěšnosti na tvrdém povrchu hned za velkou trojkou a Britem Andym Murraym.

Od první výhry ke hvězdám

Daniil Medveděv si připsal své první vítězství na okruhu ATP v roce 2016. V prvním kole na trávě v Hertogenboshi porazil Argentince Horacia Zeballose. O pár měsíců později 20. září 2016 vyprovodil na domácím klání v Petrohradě po setech 6:4, 6:0 z kurtu Kazacha Alexandra Bublika. Tehdy 20letý Rus si připsal první triumf na betonu. Od tohoto data až po současnost zvítězil ze všech hráčů na tvrdém povrchu v nejvíce případech, celkově dvě stě dvakrát. Na druhé příčce je další hráč mladší generace světová dvojka Alexander Zverev, který momentálně léčí zranění z Roland Garros. Němec si připsal od zmíněného turnaje v Petrohradu 178 vítězství na betonu. Třetí příčka náleží se sto čtyřiceti devíti triumfy Novaku Djokovičovi. V elitní pětce je ještě Medveděvův krajan Andrey Rublev a Španěl Roberto Bautista-Agut.

Mladé generaci vládnou Medveděv se Zverevem

Při pohledu na celkový počet kariérních vítězství na hardu mezi hráči narozenými po roce 1995 nás nepřekvapí první dvě jména. Opět jsou to současná světová jednička a dvojka ovšem ve vyměněném pořadí. Alexander Zverev jich má 203, Daniil Medveděv 202. A jaké je pořadí za nimi: 3. Andrey Rublev 161 výher, 4. Stefanos Tsitsipas 137 výher a 5. Nick Kyrgios 131 výher.

Stane se tak po konci Novaka Djokoviče betonovým králem Daniil Medveděv? Nebo ho ohrozí Alexander Zverev, případně nová nastupující generace včele s Jannikem Sinnerem a Carlosem Alcarazem?

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Štítky
Google translate
usercalendar-full