Jednoručný bekhand na ústupu? Elegantní úder vrátil do elity finalista z Miami 

Zdroj fotky: Getty Images

Úder, který je v tenise symbolem elegance. To je jednoručný bekhend. Proslavil jej hlavně Roger Federer, který jeho techniku zvládal s naprostým přehledem. Nyní je ale na ústupu. Praktikuje je méně hráčů a letos poprvé po padesáti jedna letech v první desítce nefiguroval hráč, který by tento úder praktikoval.

Je jednodušší “jednoruč”, či “obouruč”?

Traduje se, že jednoručný bekhend je jeden z nejtěžších úderů, který se tenista může naučit. V minulosti jej praktikovalo mnoho legendárních hráčů. Mezi nimi byl například Ivan Lendl, Boris Becker, John McEnroe, Pete Sampras, Gustavo Kuerten a Roger Federer. Právě poslední dva zmínění jsou jedinými hráči, kteří kralovali ve 21. století.

Tzv. “jednoručák” velmi proslavil i legendární Švýcar. Přesto mladším hráčům doporučuje hrát obouručný bekhend. Dle něj je důležité nejdříve zvládnout tento úder a případně se následně naučit jednoručný.

„Jednoznačně obouručný bekhend. Je to jednodušší. Samozřejmě se to poté mohou přeučit. Klidně je naučím jednoručný, ale nemohou po mně chtít učit obouručný. Ten příliš nepraktikuji,” prohlásil Federer.

Pomyslnou revoluci započal Bjorn Borg. Švédský tenista jako jeden z prvních začal při bekhendu používat obě ruce. Nad tím mnoho odborníků kroužili hlavou.

"V podstatě jsem začal hrát dvojručně forhendem i bekhend, protože moje první raketa byla velmi těžká. Naučil jsem se pak hrát bekhend i topspinem, i když mi říkali, že to nejde. Byla to trochu revoluce," vzpomínal Švéd.

Éra elegantního bekhendu upadá

Dnes jsou nejvýše postavenými hráči s tímto úderem Stefanos Tsitsipas a Grigor Dimitrov. Jednoručný bekhend dále praktikuje například Stan Wawrinka, Dominic Thiem, Richard Gasquet, Lorenzo Musetti nebo Denis Shapovalov.

19. února i tak došlo k historické události. Poprvé od roku 1973, kdy byl zaveden žebříček ATP, se v TOP 10 nenacházel jediný hráč s jednoručným bekhendem. Tuto sérii přerušil Stefanos Tsitsipas. Řecký tenista nezažil nejlepší začátek roku a poprvé po pěti letech vypadl z první desítky. Čím je ale způsoben tento úpadek?

"Myslím, že důvodů je víc. V poslední době sice vídáme, jak se organizátoři turnajů snaží zpomalovat povrchy, ale materiály, se kterými se hraje, jsou stejně stále dokonalejší a tenis jako takový všeobecně zrychluje,” okomentoval Jiří Novák.

Také vysvětluje, že se mění hra tenistů. Údery jsou tvrdší a rychlejší a právě proto je jednoručný tím účinnějším.

“Balony jsou sice dnes podobně tvrdé, ale údery jsou rok od roku rychlejší. Jednou rukou je technicky daleko těžší míček správně zasáhnout. Při hře obouruč stačí kratší nápřah a druhou rukou už si člověk pomůže.”

Úder mezi nejlepší vrátil “Baby Federer”

Stefanos Tsitsipas byl po dlouhou dobu jediným hráčem v první desítce, který se mohl pyšnit tímto úderem. Jednoručný bekhend si ale poměrně rychle našel cestu zpět do TOP 10. O to se postaral “Baby Federer”.

Grigor Dimitrov, který prožívá skvělou sezónu, dostal tuto přezdívku právě kvůli stejné technice úderu jako Roger. Na turnaji v Miami senzačně postoupil do finále. Vyřadil mimo jiné Alcaraze a Zvereva. Právě výhra nad německým hráčem mu zajistila posun do TOP 10 a to konkrétně na 9. příčku, kde se ocitnul poprvé po pěti letech. Jaká ale bude budoucnost? Přestanou mladí hráči “jednoručák” praktikovat?

“Myslím si, že hráči praktikující jednoručný bekhend budou v tenisu i nadále a určitě se to nezmění ani v příštích deseti letech,” má jasno Stan Wawrinka.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full