Světová dvojka se po odstoupení z French Open, z důvodu obav o své mentální zdraví, rozhodla nenastoupit ani na turnaji v Berlíně, který je vnímán jako rozehřátí před Wimbledonem. Vyvstává tedy otázka, pokud se Wimbledonu vůbec zúčastní. Otázek se však v tomto případě nabízí mnohem více. Co může znamenat debata o mentálním zdraví sportovců pro tenis, a sport obecně?
Po svém prohlášení o neposkytování rozhovorů novinářům z důvodu obav o své mentální zdraví a následně odstoupení z turnaje Roland Garros spustila druhá nejlepší tenistka světa a nejlépe placená sportovkyně minulého roku, Japonka Naomi Osakaová, vlnu reakcí, kterou si zřejmě ani nepředstavovala. Otevření této debaty bylo však potřeba. Jak v tenisovém prostředí, tak sportovním prostředí obecně.
Sportovní prostředí je vnímáno jako velmi kompetitivní. Je to prostředí, ve kterém jsou sportovci každým dnem vystaveni novým, náročným výzvám a vysokému fyzickému, ale také psychickému tlaku. Mentální zdraví se v minulém roce, který ovládala pandemie koronaviru, ukázalo jako velmi důležitý aspekt pro fungování lidí obecně. Sportovci podle některých kritiků tohoto kroku Osakaové však zřejmě nejsou lidé. „Vždyť má pohádkovou výplatu, na co si stěžuje,“ nebo „Přál bych jí chodit normálně do práce, to by teprve měla důvod mít deprese!“ Komentáře podobného typu jsou jen zlomkem toho, co lze najít v diskuzích o posledním dění spojeném s Osakaovou. V reakcích na tato témata je však podstatné si uvědomit, že sportovci mají právo na to cítit se špatně. Sportovci mají právo na to říct, že mají deprese. A nepochybně mají právo dělat kroky k tomu, aby se cítili lépe. Pokud je tedy odstoupení z turnajů tím správným krokem, je to tak naprosto v pořádku.
Každý člověk, který se věnoval sportu na jakékoliv úrovni, ví, že pokud nefunguje hlava, ani tělo nemůže podat adekvátní výkon. To je prostě fakt. Debata, kterou Naomi momentálně otevřela, je nesmírně důležitá pro další budoucnost sportovního odvětví. Okamžitě se jí dostalo podpory od velkých jmen sportovního světa, například několikanásobného olympijského vítěze, plavce Michaela Phelpse, nebo konkurentky z kurtu, Sereny Williams. Za Osakaovou se postavili i velcí sponzoři jako Mastercard či Nike. O to víc se může zdát překvapující vyjádření vedení turnajů, jež uděluje pokuty a nemá absolutní pochopení pro situaci, čímž ukazuje, jak vnímá sportovce na svých turnajích. Jen jako lákadlo pro sponzory.
Případ Osakaové ukázal mimo jiné i změnu v nastavení společnosti. To, že se za ni postavili velcí sponzoři i velká část fanoušků, značí, že téma mentálního zdraví přestává být stigmatem. Otevírá tak novou cestu pro mladé sportovce, kteří jsou na dobré cestě k otevřenému sdílení svých potíží a vyhnutí se tak ve své sportovní kariéře situacím, ve kterých musí nutně být silní jen proto, že to od nich část společnosti očekává a nedovoluje jim být tím, kým jsou především. Lidmi.
Zobrazit příspěvek na Instagramu