Už v semifinále Australian Open dojde na repete finálového zápasu z loňského US Open – Aryna Sabalenka versus Coco Gauff. Cesta obou hráček mezi nejlepší čtyřku turnaje byla po čtvrtfinále podobná, ale Američanka se na poslední překážce pěkně zapotila. Sabalenka nikoliv a Gauff má co vracet za již zmíněné newyorské finále, kde prohrála zápas přes vedení 1-0 na sety. Jediné dvě zbylé hráčky TOP 10 jsou považované za největší favoritky, ale ani vítězné semifinále jim titul nedá. Prohra bude ovšem znamenat definitivní konec jejich ambicí.
Ani na letošní Australian Open se nestane, že by diváci viděli po druhé za sebou na grandslamovém turnaji stejné finálové obsazení. Něco takového bylo k vidění naposledy na US Open 2003 a Australian Open 2004. Tehdy se dvakrát v řadě o trofej utkaly Belgičanky Justine Henin a Kim Clijsters. V obou případech z toho vyšla lépe olympijská vítězka z Athén Henin. Dvacet let poté připravil diváky o podobnou podívanou los, když poslal do stejné části pavouka dvojici Sabalenka – Gauff. Tato situace není ojedinělá a opět u ní byla mladší z Belgičanek. Finalistky US Open 2010 Kim Clijsters a Vera Zvonareva se utkaly na Australian Open 2011 v semifinále a opět se radovala, stejně jako v Americe, Clijsters.
Pokud by se opakoval scénář stejný jako před třinácti lety, postup oslaví americká mladá superstar, která Bělorusku porazila ve finále US Open 3:6, 6:3, 6:2.
Semifinále mezi Gauff a Sabalenkou nabídne unikátní podívanou. Na posledních čtyřech Grand Slamech na tvrdém povrchu (US Open 2022 a 2023, Australian Open 2023 a 2024) se jen dvě hráčky objevily na každém podniku minimálně ve 4. kole, a to právě současná světová čtyřka Gauff a světová dvojka Sabalenka.
Obě hráčky navíc drží unikátní sérii na grandslamové scéně. Gauff momentálně neporhrála na turnajích velké čtyřhry 12 zápasů (poslední prohra 1. kolo Wimbledonu 2023 s Kenin). Aryna Sabalenka zase vyhrála 12 zápasů v řadě na Australian Open (naposledy nedostala poslední míč do kurtu ve 4. kole AO 2022 v utkání s Kaiou Kanepi).
Jejich cesty během letošního podniku v Melbourne byly podobné až do čtvrtfinále, kde Gauff poprvé ztratila set, zatímco Sabalenka pokračuje bez ztráty kytičky.
Vítězka US Open a hráčka s nejlepší formou během podzimní šňůry turnajů začala skvěle i další grandslamovou pouť, poprvé jako grandslamová šampionka. V úvodních čtyřech zápasech neztratila set a soupeřky jí uzmuly dohromady pouhých šestnáct gemů. Z nich jen pět ztratila na svém podání, nejvíce se Schmiedlovou. Coco Gauff sehrála se Slovenkou šílený první set, kdy z devíti servírovacích gemů jen dva vyhrála hráčka na podání (právě Gauff).
Vítězka přípravného turnaje v Aucklandu se pořádně zapotila až v utkání s Ukrajinkou Matou Kostyuk. Bojovné utkání plné krásných výměn dvou hráček, které se umí velmi dobře bránit, ale umí i razantně útočit a v okamžiku přejít z obrany do útoku, se neslo v duchu vzestupů a pádů. V první sadě vedla Kostyuk 5:1, ale i díky dvěma neproměněným setbolům set ztratila v tiebreaku. Ve druhém naopak vedla Gauff 5:2 a šla na podání, výhodu brejku neudržela a set ztratila rovněž v tiebreaku. Třetí set už byl jasnější záležitost pro mladou Američanku.
"Nehrála jsem svůj nejlepší tenis, ale jsem pyšná, že jsme prošla do dalšího kola. Doufám, že na tento špatný zápas zapomenu a budu moct hrát jenom lépe," řekla po postupu do semifinále Gauff.
Oproti Gauff (Schmiedlova -> Dolehide -> Parks -> Frech -> Kostyuk) měla ještě jednodušší los, minimálně v úvodních dvou kolech, kde nečelila hráčce TOP 100. Lehce porazila Němku Seidel i mladou 16letou Češku Brendu Fruhvirtovou. Právě velká naděje českého tenisu však uhrála, společně s vracející se Amandou Anisimovou a svojí krajankou Barborou Krejčíkovou, nejvýše postavenou hráčkou na Sabalenčině cestě do semifinále, nejvíce gemů, a to pět. Obhájkyně titulu za pět zápasů ztratila pouze 16 gemů a turnajem projíždí jako nůž máslem.
"Doufám, že tuhle skvělou hru udržím, nebo budu ještě lepší. Daří se mi tu díky skvělé atmosféře, myslím si, že tu mám největší podporu," řekla Sabalenka po zápase s Krejčíkovou.
Momentálně je na grandslamových turnajích nejvíce konzistentní hráčkou, když na posledních šesti kláních nechyběla v semifinále. V této statistice historicky kraluje Martina Navrátilová. Američanka s českými kořeny zaznamenala mezi Wimbledonem 1983 a Australian Open 1988 devatenáct semifinálových účastí v řadě. Bez ohledu na pohlaví je absolutním králem Roger Federer s třiadvaceti účastmi mezi nejlepší čtyřkou v řadě (Wimbledon 2004 až Australian Open 2010).
Ve vzájemných zápasech vede 4-2 19letá rodačka z Delray Beach. Loni se utkaly dvakrát se zápasovou bilancí 1-1, když úvodní střetnutí roku v Indian Wells jasně opanovala Sabalenka 6:4, 6:0.
Favoritkou duelu bude právě obhájkyně titulu, která stejně jako její krajanka Victoria Azerenka, která v Melbourne obhájila naposledy (tituly 2012 a 2013), musí do druhého finále projít přes americkou tenistku (tehdy Azarenka porazila Sloane Stephens).
Na letošním Australian Open hraje 25letá rodačka z Minsku neskutečně agresivně s převahou vítězných úderů nad nevynucenými chybami. Gauff ovšem ukázala, že se velkých zápasů i soupeřek nebojí. Taky nemá důvod, když v jejím boxu sedí ten nejpovolanější, Brad Gilbert. Jeden z nejlepších tenisových koučů pilně sledoval čtvrtfinálový zápas Sabalenka-Krejčíková a chystal strategii pro Gauff. Tu chce dovést do finále stejně jako Andre Agassiho, se kterým se mu to povedlo dvakrát.