Alexis Galarneau: Naše jména budou navždy zapsaná v historii Davis Cupu

Zdroj fotky: Getty Images

Alexis Galarneau je kanadský tenista, který se aktuálně nachází na 210. místě v žebříčku. Třiadvacetiletý hráč byl na konci listopadu součástí kanadského týmu, když premiérově ovládl Davis Cup. Jaké pocity si z tohoto týdne odnesl?

Ahoj Alexisi, gratuluji Tobě a celému kanadského týmu k zisku daviscupového titulu. Ty jsi v této soutěži debutoval letos v utkání proti Nizozemsku. Jak sis svou premiéru užil?

Ahoj, moc děkuji za gratulaci. Svůj debut v Nizozemsku jsem si užil moc. Jsem hrdý Kanaďan. Reprezentovat mou zemi poprvé v kariéře bylo něco hodně speciálního. Předvedl jsem skvělý výkon proti těžkému soupeři. Nechal jsem tam všechno. Byla to skvělá zkušenost.

Nizozemsko vás bohužel porazilo a do hlavní soutěže jste se nedostali. Následně vás ale zachránila divoká karta. Jak jsi reagoval, když ses o jejím obdržení dozvěděl?

Byla škoda, že jsme s Nizozemskem prohráli. Museli bychom hrát o místo v kvalifikaci. Měli jsme ale štěstí s obdržením divoké karty. Věděl jsem, že ji můžeme dostat. Byli jsme nejvýše postavený tým. Čekali jsme ale do poslední chvíle, než to bylo odtajněné. Když jsme to zjistili byli jsme šťastní, že jsme dostali druhou šanci a zahrajeme si v Malaze.

Přesuneme se k závěrečnému týdnu v Malaze. Jaká v týmu panovala atmosféra?

Týmový duch ve Španělsku byl skvělý od prvního dne. Většina z nás vyrůstala společně. Jediný Vašek je o něco starší. Jeho zkušenosti ale byly pro tým cenné. Byl to dobrý mix zkušenějšího a mladších. Ta mladší část našeho týmu měla mnoho energie na kurtu a zároveň jsme se hodně nasmáli. Vašek do týmu naopak přinesl hodně zkušeností a profesionální přístup. Pro nás to byla opravdu dobrá a úspěšná kombinace charakterů hráčů.

Před každým utkáním jste určitě probírali taktiku. Pomáhali jste si navzájem nebo to byla hlavně práce kapitána?

My se na taktice moc nepodíleli. To byla práce kapitána, našeho týmového poradce a trenéra. My se pokaždé ujistili, že jsou kluci připravení. Zatrénovali jsme si, přivedli je na pozitivní myšlenky a šířili dobrou energii. Byli jsme tam pro ně, když si potřebovali promluvit. Taktika ale nebyla tématem.

Během těchto zápasů jsi fandil z lavičky. Jak jsi tato utkání prožíval? Myslíš, že jsi byl nervóznější než hráči na kurtu?

Určitě to bylo více stresující pro mě. Nemůžu totiž kontrolovat průběh a rozhodování v zápase. Jediné, co můžu dělat, je podporovat své spoluhráče a doufat, že udělají správné rozhodnutí. Je to hodně stresující. My se snažili vydat z nás tu nejlepší energii, aby věděli, že jsme s nimi. Když si uvědomíš, že tohle je nejvíc, co můžeš udělat, jsi v pohodě s průběhem. Já měl štěstí na skvělý tým. Udělali skvělou práci.

Ve čtvrtfinále a v semifinále se hrála rozhodující čtyřhra. Který z těchto zápasů bylo více napínavé sledovat?

Myslím, že čtyřhra proti Itálii byla hodně napínavá. Věděli jsme, že máme velkou šanci se dostat do finále. Atmosféra byla skvělá také díky italským fanouškům v hledišti. To bylo nejvíce napínavé utkání. Více jsem byl ale nervózní u čtyřhry proti Německu. Tam jsme hráli proti neporaženému deblovému páru Puetz/Krawietz. To byl velmi těžký zápas. Bylo tam hodně nervy drásajících momentů. Nervózní jsem tedy byl více během deblu proti Německu.

Tvůj tým ve finále porazil Austrálii již po dvouhrách. Jaká byla tvá reakce, když Felix proměnil matchball?

Byla to strašná úleva. Všichni jsme spěchali na kurt za Felixem. Neustále opakoval "Dokázali jsme to, dokázali jsme to." V ten moment jsme věděli, že bylo po všem. Naše mise byla u konce. Mohli jsme to společně oslavit s ostatními členy týmu a s fanoušky. Ti nás celý týden neustále podporovali.

Kdo z celého týmu tohle vítězství v Davis Cupu prožíval nejvíce?

Podle mě byl po vítězství nejvíce emotivní Felix. Udělal toho pro naši zemi a náš tým strašně moc. On není ten, co bývá vždy emotivní. Je ale velmi hrdým Kanaďanem a tento moment je pro něj a nás všechny velmi speciální. Po výhře se objal se svým tátou, který s námi byl celý týden. Bylo hezké jej vidět takto dojatého.

Co pro tebe znamená být součástí kanadského týmu během takového momentu?

Znamená pro mě hodně, že jsem součástí týmu při tomto momentu. Zapsali jsme se do historie. Jména mých spoluhráčů společně s mým budou navždy zapsaná u toho, kdy Kanada poprvé vyhrála Davis Cup. Vážím si toho, že jsem mohl být součástí tohoto týmu a této generace. Podle mě momentálně patříme k těm nejlepším. Kanaďany čekají zajímavé časy.

Teď přijde velmi důležitá otázka. Kdy ses po oslavách vítězství dostal do postele?

Spát jsem šel ve tři hodiny ráno. Byla to dlouhá noc, kterou jsme si všichni užili. Po zápase jsme se sešli všichni členové týmu i s fanoušky. Bylo to skvělé. Já odlétal brzy ráno, takže jsem se musel poprat s únavou. Nebylo to jednoduché, ale stálo to za to. Tyhle vzpomínky mi zůstanou navždy.

Jak jsi spokojený s letošní sezónou a čeho by jsi chtěl dosáhnout v roce 2023?

S rokem 2022 jsem velmi spokojený. Splnil jsem si všechny cíle. Chtěl jsem se posunout na pozici, ze které budu moci v příštím roce startovat v kvalifikacích grandslamů. S tím začnu v Austrálii. Také jsem si zahrál první finále na challengeru. Spolupracuji s novým trenérem. Mám kolem sebe skvělý tým, se kterým jsem také spokojený. Příští rok toho můžeme očekávat hodně. Chtěl bych se posunout do TOP 100 a zároveň chci neustále zlepšovat svou hru.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí.

Také děkuji, měj se hezky.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full