Maxim Mrva: Chtěl bych vyhrávat grandslamy a dostat se do elitní desítky

Zdroj fotky: Twitter / @LesPetitsAs

Maxim Mrva. Že toto jméno neznáte? Tak vám radím si ho zapamatovat, jelikož tento mladík vyhrál minulý týden prestižní podnik Les Petits As, který se hraje ve francouzském Tarbes. V minulosti tento turnaj vyhrál například Rafael Nadal či Frances Tiafoe. Podnik je považován za neoficiální mistrovství světa hráčů a hráček do 14 let.

Ahoj Maxime, velice Ti děkujeme, že jsi přijal pozvání na rozhovor. Mohl by ses na úvod trochu představit a říct o sobě pár vět?

Dobrý den, jmenuji se Maxim Mrva, je mi 14 let. Tenis hraju od svých pěti. K tenisu mě přivedl můj starší bratr, který také tenis hrál a já jsem s ním občas chodil na tréninky a chtěl to také zkusit. Trénuji v tenisovém klubu TK Agrofert Prostějov. Trénink mi zabere dvě až tři hodiny denně, poté mám také kondici a objíždím turnaje.

Mohl by jsi čtenářům přiblížit co je vlastně turnaj Les Petits As? Jelikož mnoho lidí to nezná.

Turnaj Les Petits As je neprestižnějším turnajem do 14 let a je považován za neoficiální mistrovství světa jednotlivců. V překladu to znamená „malá esa“.

Tobě je 14 let a dokázal jsi vyhrát turnaj, který například v roce 2000 vyhrál Rafael Nadal, tak jaký to je pocit bezprostředně po turnaji, který skončil 12. 9. 2021?

Jsem velice šťastný, že jsem se mohl zúčastnit tak velkého turnaje a samozřejmě jsem upřímně rád za to, že jsem ho vyhrál.

Turnaje se kdysi zúčastnili i Roger Federer, Alexander Zverev, Stanislas Wawrinka či Tomáš Berdych. Tito hráči se dostali do úzké světové špičky, tak co nyní udělat, aby se Ti to povedlo také?

Vím, že je nutné se pořád zlepšovat a zdokonalovat tím, že budu makat na 100 % na každém tréninku, věřit svému trenérovi a byl bych strašně rád, kdybych byl jednou tak vysoko, jako jsou nyní oni. Zároveň ale vím, že tato cesta je těžká, hodně dlouhá a konkurence hráčů velmi silná.

Pojďme ale postupně kolo od kola. Když jsi byl na tak velkém turnaji, který má obrovskou tradici, jaký sis předem stanovil cíl?

Chtěl jsem obhájit svou pozici, jednoznačně jsem chtěl vyhrát, ale věděl jsem, že to bude těžké. A tak jsem musel postupovat ke svému cíli kolo od kola.

Znal jsi vůbec některé své soupeře? Jak probíhala taktika?

Ano, většinu soupeřů jsem již znal, s některými dokonce už i hrál. Například jsem ale nehrál s Američanem Farzamem, který na mě čekal v semifinále a věděl jsem, že to bude těžký zápas.

Taktika probíhala tak, že jsme se večer a nebo ráno u snídaně bavili s trenérem o hráči, který mě čekal. Povídali jsme si o tom, co umí a jaké jsou naopak jeho slabiny.

Který zápas byl pro tebe tím nejtěžším?

Pro mě byl nejtěžší zápas ve čtvrtfinále, kde jsem hrál s Němcem Engelem a musel jsem v něm odvracet čtyři matchbally.

První tři zápasy jsi vyhrál ve dvou setech, dalo by se určitě říci, že jsi v nich byl lepším hráčem. Byla to hladká vítězství?

Za mě to určitě hladká vítězství nebyla, protože na takto velkém turnaji už není nikdo špatným hráčem.

Ve čtvrtfinále jsi prohrál svůj první set na turnaji, jaký to byl pocit? Bylo to pro tebe něco nového, s čím ses musel popasovat? A co druhý set? Ten jsi ubojoval v tiebreaku, byl to ten rozhodující moment v cestě za titulem?

Pocit to rozhodně dobrý nebyl, ale věděl jsem že konec zápasu to není. Navíc už se mi mnohokrát stalo, že jsem prohrál první set a pak jsem zápas otočil. Věřil jsem a bojoval až do poslední chvíle.

Druhý set jsme si drželi servis, a jak jsme došli do tiebreaku, tak jsem rychle prohrával 1:5, poté uhrál dva míče na 3:5, ale v zápětí to bylo 3:6. Soupeř tak měl tři matchbally. Já jsem se ale nevzdával a vyrovnal na 6:6. Soupeř však zvládl míček na 6:7 a měl další matchball. Ten jsem znovu odvrátil a poté již věřil, že to mohu celé vyhrát.

Banner web_karta

V semifinále jsi musel znovu otáčet zápas. Co si tak po prvním prohraném setu říkáš?

Když prohraju první set, tak jsem vždy trochu zklamaný, ale snažím se soustředit i nadále. Vím totiž, že musím v dalším setu podat lepší výkon, než v tom prvním prohraném.

Ve finále jsi soupeři dokonce nadělil kanára, jaký to byl zápas?

Pro mě je finále vždy výjimečné v tom, že se na zápas přijde podívat hodně diváků, fanoušků a sponzorů. Mně se ve finále v takové atmosféře hraje lépe. Zápas to byl z obou stran velice kvalitní.

Turnaj Les Petits As se hraje v hale, vyhovují ti spíše rychlejší typy povrchů či ty pomalejší?

Mně rozhodně vyhovuje rychlejší povrch, jelikož na tom svou hru zakládám.

Kam bys to chtěl v budoucnu dotáhnout a co je pro to potřeba udělat?

Chtěl bych to dotáhnout co nejdále, vyhrávat prestižní turnaje, grandslamy a dostat se do světové elitní desítky.

Velice děkuji za rozhovor a přeju Ti mnoho dalších úspěchů v celé tvé kariéře.

Děkuji moc a doufám, že se v budoucnu uvidíme.

Pozvu vás také na rozhovor s Maďarkou Pannou Udvardy..

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full