To bude ale hráč… Jiří Lehečka

Zdroj fotky: Denisa Soukupová (Tiebreak Tennis)

V rubrice To bude ale hráč… je naším cílem zaměřit se na vycházející talenty světového tenisu. Podrobně jsme rozebrali začínající kariéru Carlose Alcaraze či Holgera Runeho. My však nemůžeme zapomenout ani na český vycházející talent, kterým je mezi muži jednoznačně Jiří Lehečka. Tato končící sezóna 2021 byla pro něj tou zlomovou a věříme, že v té nadcházející bude klepat na brány vysněné TOP 100.

Nástupce Tomáše Berdycha?

Jiří Lehečka se narodil 8. listopadu 2001 v Mladé Boleslavi. Jako pravoruký tenista využívá obouručný bekhend a mezi jeho přednosti patří jednoznačně podání, na kterém v posledních dvou letech výrazně zapracoval a uhrává si na něm spoustu bodů.

Na rozhraní mezi tenisovým úspěchem a neúspěchem je servis jednoznačně na jednom z prvních míst, když ho některý tenista umí, je jednoznačně v ohromné výhodě. Tím druhým aspektem je hlava a celková psychická odolnost a právě na té Jirka spolupracuje s mentálním koučem Janem Mühlfeitem (pozn. redakce: Jan Mühlfeit byl hostem našeho podcastu). Lehečka se v této stránce neuvěřitelně zvedl a to dokazuje, že je připravený na vrcholový tenis.

Tiebreak Shop, Tiebreak tričko, Tiebreak mikina,
 
Juniorské úspěchy

Za své juniorské úspěchy může Jiří Lehečka jednoznačně považovat zisk titulu z juniorské wimbledonské čtyřhry, když si po boku Jonáše Forejtka dokráčel pro titul. V tom stejném roce také debutoval v českém daviscupovém týmu a právě tam se vryl mnoha fanouškům pod kůži. Lehečka se tam jako 18letý postavil proti hvězdě nizozemského tenisu Robinu Haasemu a dokázal odehrát velice vyrovnané utkání, avšak s takovým hořkosladkým koncem.

Začátky na okruhu

Své první profesionální finále zaznamenal již v roce 2018, kdy na podniku ITF v Říčanech nenastoupil do finále proti Tomáši Macháčovi, mimochodem dalšímu velkému příslibu českého tenisu.

V roce 2019 se již začal objevovat na challengerech, které se řadí do té vyšší kategorie na okruhu. V Ostravě si začátkem května 2019 zahrál dokonce proti nyní 10. hráči světa Janniku Sinnerovi, který je pouze o rok starší. Koncem května přidal další finále turnaje ITF, avšak znovu se z titulu neradoval.

Míříme do roku 2020, který byl ohromně ovlivněn pandemií, ale pro Jirku Lehečku byl tento rok poměrně úspěšný. Radoval se například ze svého prvního ITF titulu, když porazil Sebastiana Baeze.

První challengerové tituly  

Kdo by to byl řekl, že právě nyní končící rok 2021 bude pro Lehečku tím rozhodujícím... Bylo tomu ale opravdu tak. Jiří totiž zaznamenal několik titulů, zahrál si ohromné množství finálových klání a také se probojoval do pozic na žebříčku, které zajišťují grandslamovou kvalifikaci.

Tou první vlaštovkou byl hned začátek sezóny a titul na tvrdém povrchu v Egyptě. Poté přišly na řadu dva challengery v ruském Petrohradu, kde o sobě dal pořádně vědět. Semifinále na tom druhém je toho důkazem. Na řadu pak přišlo takové oťukávání a střídání turnajů kategorie ITF a challenger.

Koncem července to ale přišlo a Jiří Lehečka se radoval ze svého prvního titulu na challengeru ve finském Tampere na své oblíbené antuce, i když Jirka svou hrou připomíná spíše hráče na tvrdé povrchy.

Zahrál si také svou první kvalifikaci na grandslamový turnaj, konkrétně na US Open a nebyl daleko ani své premiérové účasti v hlavní soutěži. Bohužel pro něj ale vypadl v závěrečném kole kvalifikace. Dva měsíce po prvním titulu získal i ten druhý, a to na turnaji v rumunské Bukurešti. Byl také povolán do českého daviscupového týmu, kde po boku Tomáše Macháče nejprve vzdoroval ve čtyřhře světovému páru číslo jedna a později také Cameronu Norriemu z Velké Británie.

Ano, toto vše stihl v roce 2021 Jiří Lehečka a bude zajímavé sledovat, co dokáže v roce následujícím. Prokouše se do TOP 100 nebo dokonce ještě výše? Kvality na to rozhodně má a nám nezbývá nic jiného než sledovat, co následující sezóna přinese.

Poslechněte si také náš podcast s Jitkou Veselou alias Jíťou z kulinářské soutěže Masterchef Česko. Aby toho nebylo málo, nedávno vyšel článek také o Holgerovi Runem, který je považován, stejně jako Lehečka, za největší současné talenty.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full