To byl ale hráč... Barbora Strýcová

Zdroj fotky: Getty Images

Bronzová medailistka ve čtyřhře žen z brazilského Rio de Janeiro v roce 2016, dvojnásobná wimbledonská šampionka a bývalá světová jednička ve čtyřhře Barbora Strýcová ukončila po zářijovém US Open kariéru. Pojďme si připomenout její největší úspěchy.

Juniorská kariéra

Ve svých juniorských letech vyhrála Barbora Strýcová dvakrát dívčí Australian Open. První titul získala, když ve finále v roce 2002 porazila Rusku Marii Sharapovou a na konci sezony byla vyhlášena juniorskou mistryní světa. Ve stejném roce zvítězila i v juniorských čtyřhrách na French Open a Wimbledonu. O rok později si Strýcová dokráčela pro druhý titul v Austrálii. Po setech 0:6, 6:2, 6:2 porazila Ukrajinku Viktorii Kutuzovou. V únoru 2003 se stala profesionální tenistkou.

Semifinále Grand Slamu

Na Wimbledonu 2019 si Strýcová zahrála semifinále ve dvouhře. V prvním kole přešla přes Ukrajinku Lesju Curenko po výsledku 6:3, 6:2, a poté porazila Němku Lauru Siegemund 6:3, 7:5. Následně zvítězila i nad Nizozemkou Kiki Bertens 7:5, 6:1 a Belgičankou Elisou Mertens po třech setech 4:6, 7:5, 6:2. Ve čtvrtfinále porazila devatenáctou nasazenou hráčku Britku Johannu Konta 7:6, 6:1. Její semifinálovou soupeřkou se stala sedminásobná šampionka turnaje Američanka Serena Williams, která ukončila grandslamovou jízdu Strýcové. Barbora uhrála jen tři gamy za dva sety.

Wimbledonská šampionka 

Strýcová se svou parťačkou Tchajwankou Su-Wei Hsieh získala dva wimbledonské tituly. Poprvé si trofej z All England Clubu odvezly v roce 2019. Třetí nasazený pár porazil ve finále kanadsko-čínské turnajové čtyřky ve složení Dabrowski/Yifan 6:2, 6:4. Duo Strýcová/Su-Wei prošlo soutěží bez ztráty setu jako první dvojice od sester Williamsových ve Wimbledonu 2009. Barbora Strýcová se díky této trofeji posunula do čela deblového žebříčku WTA. Stala se tak sedmou Češkou, která byla na vrcholu světové klasifikace. Druhou trofej z londýnského turnaje si česko-tchajwanské duo odneslo o čtyři roky později. V šesti utkáních ztratily jen jeden set, a to ve druhém kole. Ve finále se postavily proti třetímu nasazenému páru Hunter/Mertens. Deblistky pod žebříčkovou ochranou (tzv. protected ranking, PR) porazily australsko-belgickou dvojici po dvou setech 7:5 a 6:4. Obě šampionky měly v té době 37 let, dohromady 74 let. Společně tak překonaly věkový rekord Američanek 35leté Liezel Hubert a 38leté Lisy Raymond z US Open 2011, které měly dohromady 73 let.

Barbora Strýcová si ve své poslední sezóně v profesionální kariéře nemohla přát lepší tečku než vítězství na nejoblíbenějším Grand Slamu.

Fed Cup

Celkem pětkrát patřila Barbora Strýcová do vítězného družstva na Fed Cupu. Poprvé získala tento titul s Petrou Kvitovou, Lucií Šafářovou, Květou Peschkeovou, Ivetou Benešovou a Lucií Hradeckou v roce 2011. Po boku Peschkeové si zahrála čtyřhru ve čtvrtfinále Fed Cupu. I přes jejich porážku postoupil český tým do semifinále. V něm odehrála Barbora dva singly a debl. Obě dvouhry Strýcové nepřinesly Česku žádný bod, ale čtyřhra rozhodla o postupu do finále. Duo Benešová/Záhlavová-Strýcová zvítězil nad belgickou dvojicí Flipkens/Wickmayer 6:4, 6:4. Do finálových soubojů však Barbora Strýcová nezasáhla. Česká republika díky Petře Kvitové a Hradecké s Peschkeovou vyhrála nad Ruskem 3:2.

O tři roky později byla Strýcová opět v nominaci na čtvrtfinále FC. Společně s Klárou Zakopalovou (nyní Koukalovou), Lucií Šafářovou a Andreou Hlaváčkovou vybojovala Barbora postup do semifinále turnaje. V singlu sice bod neuhrála, ale ve čtyřhře s Andreou zvítězily nad Španělkami 7:6, 6:3. Češky postoupily dále díky skóre 3:2. Poté přemohly Itálii 4:0 a ve finále přejely Němky 3:1. Bohužel bez zásahu Barbory Strýcové.

Finálové účasti na FC

V roce 2015 si plzeňská rodačka zahrála semifinálovou čtyřhru po boku Šafářové. I když souboj s Francouzkami prohrály, tak Česko postoupilo do finále (3:1). V něm Strýcová nastoupila do deblu s Karolínou Plíškovou a společně zařídily vítězství nad ruskou dvojicí Pavlyuchenkova/Vesnina 4:6, 6:3, 6:2. Česku zařídily rozhodují bod, kterým porazily Rusky 3:2. O rok později si Strýcová zopakovala čtyřhru se stejnou spoluhráčkou. Tentokrát k ní nastoupily už ve čtvrtfinále, kdy jejich výhra nad Rumunkami pomohla Česku k postupu do semifinále. V něm se Barbora utkala s Timeou Bacsinszky, a poté s Viktorijí Golubic. První zápas v singlu vyhrála a druhý prohrála. O postupujícím opět rozhodovala čtyřhra, do které nebyla Strýcová nominována. Duo Plíšková/Hradecká zařídilo postup do finále. Soupeřkami výběru kapitána Petra Pály se staly Francouzky. Barbora Strýcová si opět zahrála dvouhru i čtyřhru. V singlu se utkala s Alizé Cornet a díky její výhře 6:2, 7:6 (4) srovnaly Češky na 2:2. Do rozhodujícího zápasu nastoupila Karolína Plíšková se Strýcovou. Francouzské duo Garcia/Mladenović nedokázalo sebrat Češkám set. Po výsledku 7:5, 7:5 z pohledu českých barev se mohla Strýcová radovat z další fedcupové trofeje. Pro Českou republiku to byl celkově desátý titul.

Poslední Fed Cup

V roce 2018 byla Barbora Strýcová naposledy součástí fedcupového týmu. Ve čtvrtfinále měla odehrát dvě dvouhry a čtyřhru (čtvrtá dvouhra byla zrušena). Barbora porazila Belindu Bencic 6:2, 6:4 a vybojovala pro Česko druhý bod. Rozhodující třetí přidala Petra Kvitová. Strýcová se Šafářovou podlehly švýcarské dvojici Bacsinszky/Teichmann 6:1, 4:6 (8:10). Naštěstí vedení 3:0 jim i přes porážku zajistilo postup do semifinále (3:1). V něm nastoupila dvojnásobná wimbledonská šampionka ve čtyřhře pouze do deblu. Společně s Kateřinou Siniakovou vedly 7:5 a chystaly se na druhý set, ale německé soupeřky Görges/Grönefeld skrečovaly. Výhra 4:1 z německého Stuttgartu poslala české tenistky do finále, která se konalo v pražské O2 areně. Jejich soupeřkami byly Američanky, ty schytaly porážku 3:0. První bod přinesla Strýcová, jenž porazila po třech setech Sofii Kenin (6:7, 6:1, 6:4). Další dva přidala Kateřina Siniaková, která nejdříve přejela Alison Riske (6:3, 7:6) a následně i Kenin (7:5, 5:7, 7:5). Ženská tenisová reprezentace vybojovala jedenáctý titul ve Fed Cupu.

Konec kariéry

Barbora Strýcová oznámila v květnu 2021 ukončení kariéry kvůli těhotenství. Ovšem v březnu 2023 ohlásila návrat na kurty v rozlučkové sezóně za pomoci chráněného žebříčku. První turnaj odehrála v dubnu na Mutua Madrid Open z kategorie Masters 1000, kde skončila hned v prvním kole. Vyřadila ji Italka Elisabetta Cocciaretto po setech 6:3, 7:6. Následně si zahrála ještě několik turnajů, na kterých nebyla moc úspěšná. Buď skončila hned po úvodním kole nebo se probojovala pouze do druhého.

Největšího úspěchu rozlučkové sezóny dosáhla na Wimbledonu. Po boku Tchajwanky Su-Wei Hsieh získaly společně s Barborou po čtyřech letech druhý wimbledonský titul. Závěrečný turnaj na české půdě odehrála na srpnovém Livesport Prague Open, kde v prvním kole nestačila na Indku Ankitu Rainu.

O měsíc později se ukázala na US Open, kde oficiálně skončila její kariéra. V singlu vypadla hned na úvod, když nestačila na Estonku Kaiu Kanepi. Do čtyřhry nastoupila s úřadující wimbledonskou šampionkou Markéta Vondroušovou. Dostaly se až do třetího kola, ale musely z turnaje odstoupit kvůli pokračující účasti Maky v singlu. Ta se navíc potýkala s bolestí v lokti herní ruky.

Poslední utkání profesionální kariéry odehrála po boku Mexičana Santiaga Gonzáleze, se kterým se ve smíšené čtyřhře dostala do čtvrtfinále. V něm nestačili na chorvatsko-japonské duo Pavić/Shibahara.

Zdroj článku: Wikipedie
Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full