Nedávno jsem Vám zveřejnil první část o největších rivalitách na ženském okruhu, které zdobily minulou dekádu. Fanoušky tenisu tyto zápasy bavily, nebo dodnes stále baví. Dnes zveřejňuji pokračování. Užijte si čtení druhé části mého článku.
5) Petra Kvitová vs. Agnieszka Radwanska (8-5)
Dvě skvělé hráčky, které se nikdy nedostaly na pozici světové jedničky, kterou by si rozhodně zasloužily. Nejvýše se obě hráčky nacházely na druhé pozici světového žebříčku. Petra Kvitová byla k trůnu možná nejblíže v lednu 2019. Tehdy postoupila do finále Australian Open. Výhra ve finále by ji posunula na pozici světové jedničky. Po té ale toužila i její soupeřka Naomi Osaková, která nakonec finále ovládla po necelých 3 hodinách. Radwanskou dělila od světového trůnu také jedna výhra, a to v roce 2012. Polka postoupila do finále Wimbledonu. Soupeřkou byla Serena Williamsová, která vyhrála ve třech setech a připravila tak Agnieszku o grandslamový titul a o tenisový trůn.
Česká tenistka zažila v roce 2018 dlouhou vítěznou sérii. Po Australian Open, které opustila po prvním kole, vyhrála turnaj v Petrohradu, dvě utkání ve Fed Cupu proti Švýcarsku a v Dauhá. Zastavila ji až Amanda Anisimová v osmifinále v Indian Wells. Na turnaji Dauhá se v druhém kole utkala právě s Radwanskou. Ani jedna hráčka se nenacházela na pozici, na které jsme byli zvyklí je vídat. Kvitová se nacházela na 21. pozici a Radwanska na 31. místě. Zápas byl velkým tahákem pořadatelů a diváci se měli na co těšit. První set dospěl do tiebreaku, který vyhrála Radwanska. Ve druhém setu rychle získala vedení 5-1 Kvitová. Set vyhrála až poměrem 6-3. Začátek třetího setu se povedl lépe Petře, která vzala Radwanske podání a vedla 2-0. Polka se ale nevzdávala a dostala se do vedení 3-2. Petře se ale nakonec podařilo vyhrát poslední set poměrem 6-4. Češka nakonec turnaj vyhrála. Z 21. pozice vyskočila zpět do top 10, na 10. místo. Pro Petru to byl po návratu po přepadení největší úspěch.
Dle mého názoru nejsledovanější zápas odehrály Radwanska s Kvitovou v roce 2015 na Turnaji mistryň v Singapuru. Tehdy se setkaly ve finále. V prvním setu získala Radwanska dvakrát servis své soupeřky a vyhrála bez potíží 6-2. Polka byla na začátku setu klidněji než Kvitová a vedla s breakem 3-2. Petra se ale dokázala zkoncentrovat a set vyhrála 6-4. Rozhodoval třetí set, který probíhal vyrovnaně do stavu 3-3. Od toho stavu byla lepší Polka. Ta získala poslední tři hry zápasu a dvakrát sebrala Kvitové podání. Vyhrála tak největší turnaj své kariéry.
4) Petra Kvitová vs. Caroline Wozniacká (8-6)
Do tohoto seznamu určitě patří rivalita Kvitové a Wozniacké. Bývalé grandslamové šampionky proti sobě odehrály 14 utkání. Další utkání pravděpodobně už neodehrají, jelikož Dánka se rozhodla po Australian Open 2020 ukončit kariéru. V Melbroune v roce 2018 vyhrála první a poslední grandslamový titul. Jejím posledním zápasem bylo utkání 3. kola proti Ons Jabeurová, která ji vyřadila ve třech setech.
O dva roky dříve, kdy turnaj vyhrála, se stala světovou jedničkou, a s Kvitovou se utkala na turnaji v Dauhá. Petra porazila po dramatickém zápasu i Wozniackou. Vyhrála 3-6, 7-6, 7-5. Kvitová porazila světovou jedničku poprvé od návratu po přepadení. Důležitou výhru nad Dánkou zaznamenala Češka v roce 2016 na LOH v Riu. Tehdy se nejednalo o velké drama. Ve třetím kole ji porazila 6-2, 6-4. Petra na turnaji vybojovala bronzovou medaili.
Dánka Wozniacká se ale v roce 2018 nestala světovou jedničkou poprvé. Poprvé se jí stala již v roce 2010. Do Pekingu dorazila jako čerstvá vítězka turnaje v Tokiu. A právě v osmifinále se potkala s Petrou Kvitovou. Ta jí nenadělala moc práce. Caroline jí porazila 6-3, 6-2 a po této výhře se poprvé v kariéře stala světovou jedničkou. V Pekingu nakonec zvítězila a stala se první hráčkou, která dokázala vyhrát turnaje v Tokiu a v Pekingu ve stejném roce.
3) Maria Sharapova vs. Li Na (10-5)
Obě dvě už ukončily kariéru: Sharapova letos, Li Na v roce 2014. Obě se rozloučily na grandslamech. Sharapova hrála poslední zápas na okruhu na Australian Open, kde v prvním kole podlehla Donně Vekičové z Chorvatska. Konec kariéry oznámila později. Její velká rivalka Li Na dala tenisu sbohem na Wimbledonu 2014. Prohrála s Barborou Strýcovou ve třetím kole ve dvou tiebreacích.
Všechny třísetové zápasy, celkově 3, vyhrála Maria. Li Na pokaždé zvítězila ve dvou setech. Nejdramatičtější zápas tyto tenistky odehrály ve finále v Římě v roce 2012. Tehdy musel rozhodnout tiebreak třetího setu. Sharapova dramatický závěr turnaje zvládla a úspěšně obhájila titul z roku 2011. Vítěznou sérii držela i na French Open. Tam postoupila do finále a porazila Saru Erraniovou. Získala svůj čtvrtý grandslamový titul a zároveň se stala majitelkou kariérního grandslamu.
O rok dříve se hráčky setkaly v semifinále Roland Garros. Vítězkou tohoto utkání se stala Li Na, která vyhrála ve dvou setech 6-4 a 7-5. Ve finále porazila Francescu Schiavonnovou a vyhrála tak svůj první grandslamový titul. Jak už bylo zmíněno, stala se první čínskou grandslamovou vítězkou.
2) Serena Williams vs. Maria Sharapova (20-2)
Pro Marii Sharapovou byla Serena Williams odjakživa největší rivalkou a pokaždé ji toužila porazit. Serena a Maria se znají již od dětství, kdy obě trénovaly na Floridě ve stejných akademiích. Jedná se o jednu z nejznámějších rivalit na Tour. Možná je až kruté, že Sharapova nedokázala Serenu porazit víckrát.
Těžko říct, která výhra nad Marií byla pro Serenu ta nejcennější. Možná by to mohla být ta, díky které získala Američanka Olympijskou medaili v Londýně v roce 2012. Finále ale nebylo vůbec takové, jaké si fanoušci představovali. Serena ztratila jedinou hru a doslova zničila Sharapovou 6-0, 6-1. Podle výsledku by pro ni mohla však být nejdůležitější výhra v semifinále Australian Open 2005. Tehdy Američanka vyhrála až 8-6 v rozhodujícím setu. Ve finále potom zvítězila nad Davenportovou.
U Marie nebude těžké vybrat ze dvou výher nad Serenou tu důležitější. V 17 letech jako 13. nasazená hráčka postoupila do finále Wimbeldonu 2004. Nedávalo se jí moc šancí, jelikož Serena usilovala ve finále o třetí trofej ve Wimbledonu v řadě. K překvapení všech vyhrála mladá rodačka ze Sibiře hladce 6-1 a 6-4. Sharapova v roce 2004 přidala svou druhou a poslední výhru nad Serenou. Na konci roku Američanku porazila ve finále Turnaje mistryň.
1) Serena Williamsová vs Venus Williamsová (18-12)
V ženském tenise nenajdeme slavnější sesterské duo, než jsou sestry Williamsovy. Jejich rivalita začala již v roce 1998 a dosud neskončila. Celkově proti sobě odehrály 30 zápasů. Už se spolu několikrát utkaly v grandslamovém finále. Na začátku pro ně mohlo být nepříjemné hrát proti sobě, ale za ty roky si jim to snad zvláštní nepřijde. Pojďme se podívat na jejich nejzajímavější vzájemné zápasy.
Je těžké vybrat ten nejzajímavější. Serena vyhrála druhé grandslamové finále, které proti sobě odehrály. Zvítězila na Roland Garros 2002, když Venus porazila 7-5 a 6-3. Znamenalo to druhý grandslamový titul pro Serenu. Na žebříčku se posunula za svoji sestru na 2. místo. Rád bych zmínil ještě výhru Sereny nad Venus ve finále Australian Open 2017. Pro Venus to bylo první finále na grandslamu od roku 2009. Finále ve dvou setech ovládla Serena. Ta na kurtu ale nebojovala sama. Americká hvězda byla těhotná. Tuto zprávu oznámila v dubnu a svěřila se, že těhotná byla už v Austrálii. O této zprávě v době finále věděla pouze její sestra/soupeřka Venus.
V prvním grandslamovém finále se střetly v roce 2001 na US Open. Venus byla zkušenější a pokládána za favoritku. Svou roli splnila, když vyhrála 6-2, 6-4. Jednalo se o první grandslamové finále open éry, kde proti sobě nastoupily sestry. Výhra Venus v Indian Wells v roce 2018 také jistě stojí za zmínku. Tehdy se utkaly ve 3. kole a starší z obou sester vyhrála 6-3, 6-4. Pro Serenu to byl první odehraný turnaj po porodu. Po dvou vyhraných zápasech se musela opět utkat se svojí sestrou, která postoupila do semifinále, kde ji vyřadila Daria Kasatkina.