Australian Open: České deblistky slaví čtvrtý společný grandslamový titul

Zdroj fotky: Getty Images

První grandslam sezóny dnes končí. Ještě před samotným vrcholem turnaje, tedy finálovým zápasem mužské dvouhry, se odehrál zápas, který zajímal především české diváky. Ve finále ženské čtyřhry o titul bojovala Kateřina Siniaková po boku Barbory Krejčíkové. Jejich soupeřkami byla Kazaška Anna Danilina a její spoluhráčka Beatriz Haddad Maia. Jak probíhalo páté společné grandslamové finále české dvojice zjistíte v novém článku.

Kateřina Siniaková s Barborou Krejčíkovou před letošním Australian Open společně vyhrály tři grandslamové tituly. V roce 2018 překvapivě opanovaly Roland Garros a hned na to Wimbledon a zopakovaly to, co se jim povedlo během juniorské části kariéry. Další grandslamové finále si zahrály před rokem na Australian Open, ale podlehly páru Mertens/Sabalenka. Trofeje z grandslamu se nakonec minulý rok dočkaly. V červnu podruhé zvítězily na Roland Garros, kde Krejčíková dokázala vyhrát i dvouhru.

Na letošním Australian Open plnila česká dvojice roli nejvýše nasazeného páru a své postavení na žebříčku po celé dva týdny potvrzovaly. Turnajem procházely bez ztráty setu a svým soupeřkám nedali šanci. Ve dvou setech porazili ve čtvrtfinále devátý a v semifinále i třetí nasazený deblový pár. Ve finále se proti světovým jedničkám postavily překvapivé soupeřky. Nenasazený pár Danilina/Haddad Maia se nečekaně dostal do finále. Kazašsko-brazilský pár na cestě do finále zvládl čtyři třísetové zápasy po sobě. V semifinále si přitom vyšlápli na druhý nasazený pár Aoyama/Shibahara, který porazily po setech 6-4, 5-7, 6-4.

Finále odstartovalo dnes v 5 hodin ráno českého času. V Aréně Roda Lavera se do vedení s breakem jako první dostala Haddad Maia s Danilinou. Vedení 4-2 ale ztratily a český pár srovnal stav utkání na 4-4. Siniaková s Krejčíkovou podání ztratily i v jedenácté hře. Servis si ale opět dokázaly vzít zpět a o osudu první sady rozhodoval tiebreak. Ten se českému páru vůbec nevydařil. Kazašsko-brazilský pár si vytvořil vedení 6-0. Češky ještě snížily stav na 6-3, ale první set nakonec vyhrály outsiderky zápasu. Druhý set začaly lépe české tenistky, které hned v první hře prolomily soupeřkám servis a po potvrzení se dostaly do vedení 2-0. V šesté hře odvrátily breakball soupeřek. Zbytek setu probíhal vyrovnaně. Češky je vyhrály poměrem 6-4 a o vítězkách musel rozhodnout třetí set. V něm byla klíčovým momentem čtvrtá hra, kde Siniaková s Krejčíkovou zvládly těžký moment. Odvrátily breakball a po využití druhého gameballu srovnaly na 2-2. Tato hra dodala světovým jedničkám sebevědomí a odskočily do vedení 5-2, když soupeřkám dvakrát prolomily servis. Na poprvé zápas nedokázaly doservírovat a soupeřky snížily na 5-4. Druhý pokus už vyšel. Na podání Krejčíkové využily hned první matchball a zápas opanovaly poměrem 6-7, 6-4, 6-4. Češky vyhrály společný čtvrtý grandslamový titul.

"Musím poděkovat divákům. Byli jste úžasní, děkujeme za podporu. Bylo krásně vidět české vlajky, i to nám pomohlo. Díky moc i Báře. Posouváš mě vpřed, je velká zábava s tebou hrát," řekla Siniaková během předávání trofejí. Své parťačce poděkovala i Krejčíková. "I já jsem šťastná, že s tebou můžu hrát. Jdeme pořád nahoru, tituly přibývají."