Exhibice v Adelaide – odhlásil se Djokovič?

Včera se v australském Adelaide odehrála tenisová exhibice. Už od samého rána byly k vidění kvalitně obsazené zápasy. Zahrály si proti sobě například dvě nejlepší ženy aktuálního světového žebříčku. Dále byli k vidění sestry Williams, Nadal i Djokovič. Jak zápasy dopadly a jak probíhaly, si můžete přečíst v následujícím článku.

Krajinovič/Djokovič - Sinner 6:3, 6:3

Jen pár hodin před zápasem se z exhibice kvůli poranění ruky odhlásila světová jednička Novak Djokovič. Místo něho měl tedy zápas odehrát jeho krajan Filip Krajinovič.

První tři gamy nic příliš zajímavého nenabídly. Oběma hráčům se dařilo první podání, ve kterých se jejich úspěšnost držela nad 70 %. Nejvýraznější okamžik přišel ve čtvrtém gamu při podání Itala. Ten třemi nevynucenými chybami v řadě nabídl soupeři hned tři breakbally. Tomu se povedlo je odvrátit, jenže po shodě přišel další. A Krajinovič ho tentokrát po vítězném úderu po lajně využil. Zápas se od té doby dostal do své hezčí poloviny. Byly vidět dlouhé výměny, ve kterých se hráči přetahovali. Sinner dostal na poslední chvíli možnost srovnat stav prvního setu. Jenže Krajinovič se nebál a na breakball zahrál úder k lajně, kterým si zisk výměny připravil. Přímý bod z podání ukončil první set, který skončil 6:3.

Vše se změnilo po prvním setu, když se na kurt nakonec Djokovič podíval a vystřídal Krajinoviče. Prý si před takovým publikem chtěl zahrát a fyzioterapeut mu utkání dovolil. Zprvu měl výhodu Sinner, který byl po prvním setu více rozehraný. Djokovič se sice dokázal držet ve výměnách, ale nedokázal je ukončovat. Čím déle se hrálo, tím více se Srb dostával do herního tempa. V sedmém gamu se mladému Italovi nedařilo a několika chybami pomohl soupeři dostat se k breakballu. Vítězný úder ze středu kurtu ven znamenal výrazné vedení pro světovou jedničku. Djokovič si svůj následující servis lehce uhrál a vedl už 5:3. Sinner byl blízko k stáhnutí ztráty, ale po pěti prohraných výměnách v řadě ukončil celý zápas.

Williams S. - Osaka 6:2, 2:6, 10:7

První ženský duel zajistily hráčky, které už vládly světovému žebříčku. Zápas na dva vyhrané sety začal velmi rychle. Obě hráčky vyhrály většinu výměn ihned po svém servisu. Po dvou gamech se už hrálo i pár krátkých výměn, ve kterých měla navrch Serena Williams. Ve svých prvních třech gamech ztratila pouze jednu výměnu. Po chvíli se dostala do výrazného vedení, když Osaka udělala 2 dvojchyby a kvůli dalším chybám ze hry poslala Američanku do vedení 4:2. Williams opět skvělým servisem nepustila Japonku ke svému podání a zvýšila vedení už na 5:2. A první set skončil nečekaně rychle, když Serena dokázala i podruhé prolomit servis soupeřky.

Druhý set odstartoval velmi nečekaně, když si velkou agresivitou zajistila Osaka tři breakbally v řadě. Po dvojchybě soupeřky šla poprvé v zápasu do vedení. Další zaváhání na servisu vítězka 39 grandslamů nabídla zanedlouho. Japonka začala určovat tempo výměn a Williams se nedařilo trefovat míče do kurtu. Její třináctý nevynucený úder už zvyšoval stav ve druhém setu na 1:5. Své následující podání si Američanka získala, ale výhodu dvou brejků měla stále Osaka, která šla podávat na srovnání v zápase. A zvládla to čistou hrou. O vítězství tak měl rozhodnout třetí set ve formě supertiebreaku.

Osaka se ještě před začátkem závěrečného dějství přišla pobavit se soupeřkou. Obě se velmi nasmály a potvrdily fakt, že se hraje exhibice, a ne žádný ostrý zápas. Tiebreak nabídl asi nejlepší výměny. Do vedení se jako první dostala Japonka, jenže vítězný return soupeřky ihned stav srovnal. Výrazná chyba přišla o pár výměn později, když světová trojka nezvládla situaci u sítě. Za stavu 6:4 přišel další dárek pro soupeřku, po absolutní chybě na servisu. Za stavu 9:4 se k pěti matchballům v řadě dostala Američanka. Proměnit se jí podařil ale až ten čtvrtý po přímém bodu z podání.

Nadal – Thiem 7:5, 6:4

Do akce se opět vrátili muži, a to rovnou nejužší světová špička. Rozdíl mezi gamy aktérů utkání byl jednoznačný. Světová trojka Thiem musela již od začátku bojovat o každou svoji výměnu při podání. Zároveň ale bylo příjemné to sledovat, protože se hrál světový tenis. Rakušan zkoušel přecházet co nejdříve k síti, aby mohl výměny rychle ukončit. Nadal si své podání dokázal získat lehce, protože většinu výměn ukončil už přímým bodem ze servisu. V osmém gamu dostat Thiem šanci vzít Španělovi podání. Nadal zahrál několik nevynucených úderů, když se pokusil o rychlé ukončení výměn. Nakonec ale breakbally odvrátil skvělým servisem. Za stavu 5:5 se Rakušanovi nedařilo a nevynucenými chybami a dvojchybou přišel o své podání. Nadal si už vítězství v prvním setu uniknout nenechal.

Do druhého setu vstoupili oba hráči velmi stabilně. Každý si bez problémů uhrál svůj servis a byly vidět prvotřídní výměny. Změna přišla až v devátém gamu, kdy se Thiem dopustil dvou dvojchyb. Následný pokus o zkrácení míčku též nevyšel a Španěl se dostal do vedení. Nadalovi se navíc na síti dařilo. Zápas ukončil po dlouhé výměně vítězným volejem do zadní části kurtu, kde už Thiem být nemohl.

Barty – Halep 6:3, 1:6, 8:10

Na kurt za hlasitého potlesku přišla domácí hráčka Barty, která je aktuálně dle žebříčku WTA nejlepší na světě. Ta čelila nejtěžší možné konkurentce, protože Halep je na žebříčku hned za ní. Atmosféra na kurtu byla úžasná. Hráčky se spolu smály a radily si, i třeba kdy si má soupeřka vzít jestřábí oko. Rumunka byla jako obvykle více soustředěná na defenzivu, jak je u ní zvykem. Australanka se snažila útočit. První set byl velmi vyrovnaný. V šestém gamu měla Barty příležitost, aby soupeřce sebrala podání. Aktivní hrou získávala výměnu a nutila soupeřku k chybám. První dvě možnosti nevyužila. Jenže poté si vydobyla další breakball po shodě. Ten už po dlouhé výměně využila. A když si své následující podání uhrála čistou hrou, vedla už 5:2. Rumunka sice snížila, ale Barty přece jen set získala, když return Halep skončil v síti. Obě hráčky získaly více než 80 % výměn přes své první podání.

Halep byla hned první game druhého setu pod tlakem. Barty ji útočnou hrou proháněla po kurtu a nakonec i výměny získávala. Breakbally se však podařilo pomocí kvalitního servisu odvrátit. Za stavu 2:1 při podání Barty měla šanci naopak Rumunka. Po nevynucených chybách soupeřky se dostala ke dvěma breakovým možnostem. A hned první využila, poté co se Barty dostala k síti a nedokázala míček poslat do kurtu. Zábavy ale neubylo. Hráčky zkoušely údery mezi nohama. Bohužel publikum přestávalo fandit, když se domácí hráčce přestalo dařit. O své další podání bojovala, přesto o něj ale nakonec přišla. A to zrovna ve chvíli, kdy měla na raketě smeč, kterou poslala do sítě. Rumunka vedla 5:1 a své podání a zároveň první set už neztratila.

Zápas měl rozhodnout supertiebreak. Do něho vkročila Australanka chybou, ale světová dvojka po chvíli chybu oplatila, když se snažila zahrát vítězný úder na lajnu. To se ale nepodařilo. Tenistky si dokázaly po nějakou dobu vždy uhrát jen jedno ze dvou podání. Za stavu 8:8 znovu Barty nedokázala vítězně zasmečovat a nabídla tak matchball soupeřce. Ta si závěrečným tlakem vynutila chybu Australanky. Souboj těchto hráček by mohl být velmi atraktivní i na Australian Open.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full