Historický úspěch českých juniorů, chlapci i dívky ovládli mistrovství světa družstev do čtrnácti let

Zdroj fotky: Český tenisový svaz / Pavel Lebeda (sport-pics.cz)

Tento týden se v Prostějově konalo mistrovství světa družstev do čtrnácti let. Letošní ročník se stal pro Českou republiku zatím nejúspěšnějším v historii. Titul získali jak chlapci, tak i dívky, které dokázaly obhájit loňský triumf.

Chlapci zvítězili poprvé v historii

Čeští chlapci na mistrovství světa družstev v minulosti postoupili celkem čtyřikrát do finále a to v letech 1997, 2004, 2007 a 2018. Vytouženou trofej se jim ale nikdy vybojovat nepodařilo. Letos se finálové prokletí Čechům podařilo prolomit. Součástí týmu byl Tomáš Krejčí, Jakub Kusý a Filip Landman. Role kapitána připadla na Jiřího Kulicha.

Čeští hráči dominovali již v základní skupině. Turnajové sedmičky ani jednou neprohrály a suverénně postoupili do play-off. Ve čtvrtfinále následně porazili poměrem 2-1 na zápasy Turecko a v semifinále vyzráli 2-0 na Francii.

Jejich finálovým soupeřem byl tým Kanady. I tady Češi potvrdili skvělou formu. O výhře rozhodnul Kusým s Krejčím již ve dvouhrách. První jmenovaný vyhrál ve svou setech poměrem 6-3, 6-2. Krejčí následně potvrdil triumf po výhře 6-2, 6-4. Závěrečná čtyřhra se tak neodehrála. Česká republika premiérově ovládla mistrovství světa do 14 let v chlapecké části.

Češky úspěšně obhájily loňský triumf

Opět po roce se dařilo také českým dívkám pod vedením bývalé profesionální tenistky Petry Cetkovské. Ta minulý rok dovedla český tým ve složení Alena Kovačková, Laura Samsonová a Eliška Forejtková až k titulu. Na loňský úspěch chtěla navázat i letos se Sárou Oliveriusovou, Lucií Slaměníkovou a Janou Kováčkovou.

Češky na rozdíl od chlapců ze základní skupiny nepostoupily bez porážky. Vyzrály sice na tým USA a Slovenska, ale poměrem 1-2 je porazily Britky. I tak dokázaly postoupit z prvního místa. V play-off porazily Australanky a Srbky pokaždé poměrem 2-1 na zápasy. Třetí bod v rozhodující čtyřhře vždy přineslo duo Kovačková/Oliveriusová.

Soupeřkami českého týmu ve finále bylo Německo. V úvodní dvouhře prohrála Jana Kovačková, když dokázala uhrát pouhé dvě hry. Stav utkání následně srovnala na 1-1 Sára Oliveriusová po výhře 6-3, 6-1. Opět musela rozhodovat závěrečná čtyřhra. Triumf českému týmu zařídila dvojice Oliveriusová/Slaměníková poměrem 7-5, 6-2.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený ITF Tennis (@itftennis)

České dívky zvítězily na mistrovství světa družstev do 14 let již po sedmé. Poprvé se radovaly z výhry v roce 1991. Titul získaly také v letech 1998, 2001, 2003, 2019 a 2022. Poprvé v historii tento turnaj ovládly dva týmy z jedné země.

„Je to nadpozemský úspěch. Ještě nikdy nevyhrály juniorské mistrovství světa dva týmy z jedné země. Teď se to povedlo českým děvčatům i chlapcům, proto mohu k vítězům směle promluvit v jejich mateřštině,“ řekl během ceremoniálu Ivo Kaderka.

Máte k tomuto článku co dodat?
Zapojte se do diskuze.
Zobrazit diskuzi
Skrýt diskuzi
Napište komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Google translate
usercalendar-full